Polub nas na Facebooku
Czytasz: Po co się kłuć, skoro można skanować!
menu
Polub nas na Facebooku

Po co się kłuć, skoro można skanować!

pomiar cukru we krwi

mat. prasowe 

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Nieleczona lub nieskutecznie kontrolowana prowadzi do poważnych powikłań. Kluczowe dla uniknięcia ich rozwoju jest utrzymanie optymalnego poziomu cukru we krwi, dlatego podstawą jest jego codzienny, wielokrotny pomiar. Dzięki systemowi FreeStyle Libre diabetykom łatwiej unikać niebezpiecznych spadków i wzrostów glikemii, a także przeciwdziałać groźnym powikłaniom cukrzycy.

Jak walczyć z cukrzycą?

Cukrzyca stanowi istotny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny z uwagi na rozpowszechnienie i poważne konsekwencje przede wszystkim związane z jej powikłaniami - chorobami naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych, siatkówki i kończyn dolnych. Szacuje się, że na cukrzycę choruje około 3 mln osób w Polsce, jednak około 1 milion z nich nie wie o chorobie i jej nie leczy.

Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycy jest podstawowym celem postępowania terapeutycznego, a jednym z podstawowych narzędzi do utrzymywania odpowiedniego stężenia glukozy jest jej odpowiednie monitorowanie. W tym obszarze w ostatnich latach wiele się zmieniło, a naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i lekarzy weszła technologia, która znacząco wpłynęła na jakość życia pacjentów.

Systemy ciągłego monitorowania glikemii – bo to o nich mowa - są obecnie preferowane zarówno przez lekarzy diabetologów jak i samych diabetyków. To przełomowe narzędzia pozwalające na monitorowanie zmian stężenia glukozy, a tym samym lepsze kontrolowanie cukrzycy. Co istotne, osoby z cukrzycą nie muszą się już kłuć wiele razy dziennie, aby zmierzyć wartość glikemii. Wystarczy, że przyłożą telefon do specjalnego sensora umieszczonego na ramieniu, aby odczytać aktualny poziom cukru. To komfort, dyskrecja i wygoda, zmieniająca codzienne życie osób z cukrzycą.

Zobacz film i sprawdź, jak wygląda życie codzienne z cukrzycą?

Zobacz film: Codzienność z cukrzycą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kontrola bez nakłuwania - jak to działa?

Obecnie na rynku dostępne są różne typy takich systemów, a jednym z nich jest system FreeStyle Libre firmy Abbott. Z systemu mogą korzystać wszystkie osoby z cukrzycą, także kobiety z cukrzycą w ciąży, a przede wszystkim pacjenci stosujący insulinoterapię.

System FreeStyle Libre to komfort, dyskrecja i wygoda, zmieniająca codzienne życie chorych. Ten nowoczesny system składa się z dwóch elementów: małego sensora (działa przez 14 dni, zakładany jest na tylną część ramienia, automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru, sensor jest wodoodporny) a także bezpłatnej aplikacji na telefon, dzięki którym dokonuje się pomiarów. Podczas każdego skanowania aplikacja prezentuje aktualny odczyt stężenia glukozy, dane o glikemii z ostatnich 8 godzin oraz strzałkę wskazującą kierunek zmian stężenia glukozy. Pomiary są przechowywane z okresu do 90 dni - dane z aplikacji można przesłać do lekarza lub opiekuna zdalnie.

Poprzez skuteczną ochronę przed niedocukrzeniami i zbyt wysokimi wartościami glikemii – stosowanie systemu daje poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres u chorych, to z kolei decyduje o wyższej jakości życia pacjenta, pozwala na realizację planów życiowych, zawodowych, nieograniczanie aktywności sportowej czy też realizacji swoich pasji. Nowoczesne metody ciągłego monitorowania glikemii dają pacjentom szanse na życie w dobrej jakości niezależnie od wieku, powikłań czy chorób współistniejących.

Jak  FreeStyle Libre zmienia życie pacjentów?

Z systemu FreeStyle Libre korzysta pan Andrzej Dzieniszewski. Mężczyzna trzy lata temu pierwszy raz zaczął mierzyć glikemię za pomocą sensora umieszczonego na ramieniu - FreeStyle Libre, który pozwala w każdej chwili sprawdzić poziom cukru.

Kiedy korzystał jeszcze z glukometru musiał mierzyć poziom glikemii 10-15 razy dziennie. Miał pokłute i bolące palce. Przy tak częstych pomiarach, Pan Andrzej musiał w ciągu dnia w dużej mierze zajmować się kontrolą choroby, a nie czymkolwiek innym.

– Dodatkowo mierzenie glikemii poza domem bywa trudne i krępujące. Trzeba znaleźć ustronne miejsce, no i trzeba mieć czyste ręce. Kiedyś miałem taki przypadek, że nie umyłem dokładnie rąk po zjedzeniu gruszki. Zmierzyłem glikemię i jej poziom był bardzo wysoki, bo zwyczajnie sok z gruszki dostał się na pasek glukometru, ale o tym nie wiedziałem. Postanowiłem przyjąć insulinę, żeby obniżyć poziom glikemii, co oczywiście skończyło się niedocukrzeniem. Niby drobna sprawa, a potrafi doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji – tłumaczy mężczyzna.

Przy używaniu FreeStyle Libre nie dochodzi do takich sytuacji. Pan Andrzej nie musi skupiać się przez całą dobę na kontrolowaniu cukrzycy. Odzyskał wiele czasu, który do tej pory zabierała mu choroba. Czuje się też bardziej komfortowo i bezpiecznie, bo glikemia jest mierzona na bieżąco przez cały czas. Wie, czy będzie rosła, czy spadała.

Doskonałe rozwiązanie na trudne czasy

Nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii i powiązane z nimi aplikacje telemedyczne są, niezastąpionym rozwiązaniem w czasie pandemii, a w wielu przypadkach jedynym sposobem umożliwiającym zachowanie ciągłości terapii. Co bardzo ważne, ich stosowanie pozwala na pełnowartościowy kontakt z pacjentem. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, telemedycyna stała się stałym elementem systemu opieki diabetologicznej.

ADC-39338 v2.0

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
8
Polecamy
Cukrzyca to nie wyrok.
Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!
Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem! Dzień Dobry TVN
Światowy Dzień Cukrzycy.
To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów
Światowy Dzień Cukrzycy. To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów TVN zdrowie
Sensor pomiaru glukozy.
Jak działa takie urządzenie?
Sensor pomiaru glukozy. Jak działa takie urządzenie? TVN zdrowie
Planujesz wakacje?
Zainstaluj w smartfonie mobilną książeczkę zdrowia
Planujesz wakacje? Zainstaluj w smartfonie mobilną książeczkę zdrowia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy