Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płyty indukcyjne – rewolucja w gotowaniu – jak sprawdzą się w kuchni?
menu
Polub nas na Facebooku

Płyty indukcyjne – rewolucja w gotowaniu – jak sprawdzą się w kuchni?

gotowanie

Fot. vadimguzhva / Getty Images

Płyty indukcyjne mają niewątpliwie wiele zalet. Jak korzystanie z nich przekłada się na gotowanie? Czy przyrządzanie potraw trwa krócej? A może są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż kuchenki gazowe?

Zacznijmy od tego, jak działa płyta indukcyjna. Czynnikiem grzewczym jest szybkozmienne pole elektromagnetyczne powodujące powstawanie ruchów wirowych, oddziałujących na powierzchnię garnków. Oznacza to, że sama kuchenka nie nagrzewa się, a gorący powinien być tylko specjalny garnek. Niestety wiąże się to z dodatkowym zakupem nowego kompletu garnków ze spodem ferromagnetycznym, który będzie współdziałał z płytą grzewczą. 

Niewątpliwą zaletą indukcji jest fakt, że ryzyko poparzeń jest niewielkie - gorący będzie tylko garnek, a jeśli nagrzeje się także kuchenka, to będziemy mieć na niej informację (najczęściej jest to ikonka H), że należy uważać. 

Co ciekawe liczne badania dowodzą, że gotowanie za pomocą płyty indukcyjnej skraca czas przyrządzania potraw o 30 proc.!

Płyty indukcyjne są przeważnie energooszczędne (dopływ prądu odcina się automatycznie przy zdjęciu garnka z palnika) oraz wyposażone w wiele funkcji, które możemy wybierać automatycznie - np. łączenie pól w jedno większe. Niestety nie mogą być użytkowane przez osoby z rozrusznikiem serca. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez płytę, może zakłócić jego pracę.

Płyty indukcyjne świetnie sprawdzają się  w kuchni także dlatego, że bardzo łatwo je wyczyścić dzięki gładkiej powierzchni.

Fot. Sharp KH-6I19BS00

Fot. Sharp KH-6I19BS00

Cena płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne są przeważnie droższe, chociaż w ostatnich czasach i tak znacznie spadły. Teraz dobrą płytę kupić możemy już od 800 zł, ale pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na zakupie i czasem lepiej wybrać bardziej zaawansowany model (np. taki z timerem).

Jaką płytę wybrać?

Model płyty indukcyjnej Sharp KH-6I27CS00-EU posiada cztery pola indukcyjne "Booster" i cztery programy automatyczne, funkcję "Stop+GO" i wspominaną już funkcję Bridge (łączenie dwóch pól w jedno większe). Dodatkowo płyta podtrzymuje ciepło, rozpoznaje obecność garnka i jego wielkość, ma także sterowanie sensorowe oraz timer. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które odchodzą od kuchenki pozostawiając garnek i potrawę na czas ugotowania.

Funkcja AutoHeatControl podtrzymuje potrawę w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu można z łatwością smażyć czy nawet topić czekoladę - temperatura pozostanie niezmienna, nie podniesie się, a więc i minimalizujemy ryzyko przypalenia dania. Funkcja SliderTouch ułatwia sterowanie kuchenką (które jest bardzo intuicyjne) - przesuwane elementy sterujące umożliwiają łatwy wybór poziomu mocy. Płyta jest także zabezpieczona przed dziećmi, dzięki funkcji Blokady Rodzicielskiej, a dzięki EasyToClean Surface można bardzo łatwo wyczyścić powierzchnię płyty, co jest niewątpliwą zaletą w kuchni, gdzie często coś nam się rozlewa.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na Hot Surface Indicator - symbol H ma zapewnić bezpieczeństwo po wyłączeniu strefy grzewczej ostrzegając przed gorącą powierzchnią.

Sharp ma w swojej ofercie także płytę z pięcioma palnikami, mowa o modelu KH-9I26CT00 o szerokości 90 cm. Ta kuchenka ma aż pięć timerów, w związku z czym dla każdego palnika możemy ustawić inny czas gotowania. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla osób gotujących duże ilości pożywienia. Ta płyta również posiada wspomniane wcześniej funkcje, czyli InductionBoost, Stop&Go, czy Hot Surface Indicator (informacja o gorącej nawierzchni) oraz blokadę przycisków. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Plusy i minusy gotowania na płycie.
Jaką płytę wybrać?
Plusy i minusy gotowania na płycie. Jaką płytę wybrać? TVN zdrowie
Urządzanie i remont mieszkania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętów i jak pozbyć się starych urządzeń?
Urządzanie i remont mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętów i jak pozbyć się starych urządzeń? TVN zdrowie
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza?
Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?
Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać? Dzień Dobry TVN
Kuchnie gazowe i ich rodzaje.
Która kuchenka gazowa z piekarnikiem będzie najlepsza?
Kuchnie gazowe i ich rodzaje. Która kuchenka gazowa z piekarnikiem będzie najlepsza? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania