Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płyn micelarny – działanie, dobór do typu cery, zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Płyn micelarny – działanie, dobór do typu cery, zastosowanie

płyn do demakijażu

Fot. andresr / Getty Images

Płyn micelarny zyskał ostatnimi laty popularność jako wygodny, bo wielofunkcyjny, kosmetyk do pielęgnacji twarzy, zwłaszcza do demakijażu. Produkt nie tylko łączy działanie mleczka, żelu i toniku, ale też wykazuje wiele właściwości korzystnych dla skóry.

Kobiety coraz chętniej wybierają płyn micelarny (oczywiście panowie mogą skorzystać z płynu micelarnego dla mężczyzn) zamiast innych kosmetyków do twarzy, ponieważ ma on szerokie zastosowanie. Doskonale nadaje się zarówno do łagodnego odświeżania cery (usuwania zanieczyszczeń i nadmiaru sebum), jak i do dokładnego usuwania makijażu całej twarzy, w tym okolic oczu.

Jak działa płyn micelarny i do czego służy?

Płyn micelarny to roztwór wodny, który zawiera tzw. micele. Są to zorganizowane w kulistą formę cząsteczki, które w części zewnętrznej mają właściwości hydrofilowe i lipofobowe (łączą się z wodą i odpychają cząsteczki tłuszczu), a w wewnętrznej hydrofobowe i lipofilowe (odpychają cząsteczki wody i wiążą się z tłuszczami). W związku z taką budową chemiczną płyn micelarny łatwo wiąże się z cząsteczkami sebum czy tłustych kosmetyków, pozostałe zanieczyszczenia rozpuszczając w wodzie.

Płyn micelarny wzbogacony jest zwykle o substancje aktywne, które poszerzają zakres jego działania. Producent dobiera je w zależności od potrzeb cery, dla której dany kosmetyk jest przeznaczony. Dzięki temu płyn micelarny może nie tylko oczyszczać skórę, ale też ma szereg innych właściwości – działa antyseptycznie i ściągająco, nawilża i odżywia, neutralizuje poziom pH, wzmacnia naczynia włosowate.

Zaletą kosmetyku jest to, że oczyszcza skórę wyjątkowo delikatnie, nie naruszając jej naturalnej bariery hydrolipidowej. W składzie płynu micelarnego nie występują bowiem alkohol, barwniki czy parabeny. Kosmetyk nadaje się nawet do demakijażu delikatnych okolic oczu. Również dla alergików płyn micelarny jest bezpiecznym wyborem.

Jaki płyn micelarny wybrać?

Na półkach drogerii i aptek można obecnie znaleźć bardzo szeroki asortyment płynów micelarnych. Praktycznie każda firma kosmetyczna ma taki produkt w swojej ofercie. Podstawowym kryterium wyboru płynu powinien być rodzaj cery, do jakiej ma on zostać zastosowany.

Płyn micelarny do cery trądzikowej albo tłustej i mieszanej hamuje nadczynność gruczołów łojowych. Dzięki zawartości substancji o działaniu antyseptycznym (np. cynku) ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Płyn micelarny do cery wrażliwej, ze skłonnością do przesuszania się, pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, czyniąc ją miękką i elastyczną. Zawiera też składniki o działaniu łagodzącym i stymulującym procesy regeneracji naskórka.

Osoby o wyjątkowo wrażliwej cerze mogą stosować płyn micelarny do mycia twarzy, aby ochronić cerę przed kontaktem z wodą. W ofercie aptek można znaleźć nawet płyny micelarne do skóry atopowej.

Płyn micelarny do cery naczynkowej wzmacnia i obkurcza rozszerzone naczynia, dzięki czemu zmniejsza skłonność skóry do zaczerwieniania się.

W każdym płynie micelarnym znajdują się ekstrakty roślinne, których zadaniem jest ogólna poprawa wyglądu skóry – dodanie jej witalności, świeżości, blasku. Zdarzają się także produkty wzbogacone o substancje stymulujące syntezę kolagenu i elastyny, czyli o działaniu przeciwstarzeniowym.

Płyn micelarny a tonik, mleczko i żel do mycia twarzy

W związku z bogatą ofertą kosmetyków do pielęgnacji twarzy, wiele klientek staje przed dylematem, co wybrać: tonik czy płyn micelarny? A może mleczko kosmetyczne? Różnica pomiędzy płynem micelarnym a pozostałymi produktami jest przede wszystkim taka, że tylko ten pierwszy działa kompleksowo. Co więcej, ze wszystkich kosmetyków do oczyszczania skóry twarzy płyn micelarny jest wobec niej najmniej inwazyjny.

Oczyszczanie twarzy tradycyjnym zestawem kosmetyków odbywa się w kilku etapach. Mleczko do demakijażu ma tłustą formułę, dzięki czemu skutecznie usuwa makijaż czy nadmiar sebum, ale wymaga zmycia ze skóry. Wykorzystuje się do tego żel lub delikatne mydło, które otwiera pory, pozwalając na dogłębne usunięcie pozostałych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest przemycie twarzy tonikiem, który zwęża pory, działa ściągająco i antyseptycznie.

W przeciwieństwie do mleczka kosmetycznego płynu micelarnego nie trzeba zmywać, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy. Wszelkie zanieczyszczenia usuwa przy tym równie efektywnie. Płyn micelarny można wykorzystać do mycia twarzy zamiast żelu czy mydła, ponieważ skutecznie oczyszcza skórę, a nie zawiera detergentów (np. laurylosiarczanu sodu – SLS), które mogą wywoływać jej podrażnienia. Podobnie jak tonik, płyn micelarny działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także przywraca skórze prawidłowy, kwaśny odczyn. Jego zastosowanie nie wymaga jednak wcześniejszego przygotowania cery. Dodatkowo w składzie kosmetyku nie ma alkoholu, który często stanowi bazę toników, przez co płyn micelarny jest bardziej odpowiedni dla wrażliwej, delikatnej skóry (np. wokół oczu).

Jako roztwór wodny płyn micelarny może mieć mniejszą niż inne produkty skuteczność przy usuwaniu kosmetyków wodoodpornych. Mimo to warto go zastosować po wstępnym oczyszczeniu cery.

Jak stosować płyn micelarny?

Płynu micelarnego można używać tak często, jak potrzeba. Jego niewielką ilość nanosi się na płatek lub wacik kosmetyczny, którym następnie należy delikatnie (bez pocierania, dociskania) przemyć twarz. W przypadku demakijażu oczu nasączony płynem wacik najlepiej jest przytrzymać na zamkniętej powiece i dopiero po chwili przystąpić do jej przecierania. Cały zabieg wykonuje się z użyciem kilku wacików. Ostatni po wykorzystaniu musi być całkowicie czysty. 

Zobacz film: Jak wykonać masaż twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Co to jest płyn micelarny?
Jaki wybrać?
Co to jest płyn micelarny? Jaki wybrać? Dzień Dobry TVN
Olejek do demakijażu twarzy – jaki wybrać?
Olejek do demakijażu twarzy – jaki wybrać? Dzień Dobry TVN
Demakijaż – najskuteczniejsze sposoby demakijażu, polecane kosmetyki i domowe sposoby na oczyszczanie skóry 
Demakijaż – najskuteczniejsze sposoby demakijażu, polecane kosmetyki i domowe sposoby na oczyszczanie skóry  TVN zdrowie
Woda termalna do twarzy - cena, zastosowanie, właściwości, jak używać?
Woda termalna do twarzy - cena, zastosowanie, właściwości, jak używać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty