Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?
menu
Polub nas na Facebooku

Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?

NAN

Fot: goodluz / stock.adobe.com

Płukanie zatok nazywane jest inaczej irygacją. Jest zabiegiem, który można wykonywać w domu. Daje dobre efekty w łagodzeniu stanów zapalnych, przy katarze, a także nadmiernie wysuszonej śluzówce nosa. Za pomocą zestawu do irygacji można płukać zatoki zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Płukanie zatok jest zabiegiem, który można wykonać samodzielnie w domu, za pomocą dostępnego bez recepty zestawu do irygacji. Pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń. Przed wykonaniem płukania niezbędne jest zapoznanie się z poprawna procedurą, a co ważniejsze – z listą przeciwwskazań.

Płukanie zatok – wskazania

Irygacja zatok jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Domowe płukanie zatok należy wykonać w przypadku zapalenia zatok lub uciążliwego kataru, który ma podłoże w infekcji lub alergii. Irygacja jest polecana przy odbudowie uszkodzonej bądź wysuszonej śluzówki (np. na skutek ciągłego stosowania niektórych leków donosowych). Może przynieść ulgę osobom, które często przebywają w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i powoduje podrażnienia. Dobrze jest oczyścić zatoki przed niektórymi zabiegami lub operacjami, o czym z pewnością poinformuje lekarz, ale irygacja jest często wskazana również w terapii po ich wykonaniu.

Należy pamiętać, że płukanie nosa i zatok jest też podstawowym sposobem na zachowanie ich higieny. Niezbędna jest wiedza o wszystkich przeciwwskazaniach, wśród których wymieniane są: całkowita blokada przegrody nosowej, infekcje ucha i nadwrażliwość na chlorek sodu, który znajduje się w preparatach do irygacji.

Zobacz też: Jaki antybiotyk na zatoki?

Jakie są metody leczenia chorych zatok? Zobaczcie:

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Zestaw do płukania zatok w domu

Jeżeli nie wiadomo czym płukać zatoki w domu, należy skorzystać z gotowych zestawów, które są obecnie dostępne w każdej aptece. W ich skład wchodzą zazwyczaj specjalna butelka do płukania i saszetki z chlorkiem sodu, których używa się do przygotowania roztworu soli fizjologicznej. Zestaw jest bardzo prosty w użyciu i zawiera wszystkie preparaty już w odpowiednich proporcjach. Jego cena waha się od 100 do 200 zł.

Zestaw do płukania zatok można przygotować też w domu. Powinien zawierać:

  • niewielkich rozmiarów butelkę po wodzie mineralnej,
  • gruszkę do nosa, którą często stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych małych dzieci,
  • aspirator do nosa,
  • naczynie z wydłużoną szyjką, do którego często dołączona jest miarka do soli.

Do przygotowania płynu do płukania zatok konieczna jest sól np. spożywcza lub morska (czyli chlorek sodu) i letnia przegotowana woda o temperaturze zbliżonej do ciała człowieka (36 do 37°C), w proporcjach pół łyżeczki soli na pół litra wody. Lekarze zalecają jednak, aby zaopatrzyć się w aptece w gotowy roztwór soli fizjologicznej lub tzw. wody morskiej, ponieważ jedynie wtedy można mieć pewność, że jest on sterylny i do zatok nie zostaną wprowadzone niechciane drobnoustroje.

Jak płukać zatoki?

Procedura oczyszczania zatok nie jest skomplikowana. Przede wszystkim trzeba pochylić się nad zlewem i przechylić głowę tak, aby jedno ucho dotykało ramienia – jeden otwór nosa powinien być w tej pozycji skierowany do dołu, a drugi (od którego należy zacząć) ku górze. Butelkę do irygacji (bądź wcześniej przygotowane naczynie) należy wprowadzić do dziurki, uważając, aby nie wepchnąć końcówki zbyt głęboko i rozpocząć delikatne wlewanie preparatu. W trakcie wprowadzania soli fizjologicznej należy wstrzymać oddychanie przez nos i oddychać tylko przez usta. Przy prawidłowo prowadzonej irygacji płyn powinien swobodnie przepłynąć przez nos i zatoki i wypłynąć drugą dziurką. Jeżeli niewielkie ilości przedostają się do ust, nie należy ich połykać, a wypluć. W ten sam sposób należy zająć się drugą dziurką, a po zakończeniu wydmuchać nos i pozbyć się resztek płynu oraz zalegającej wydzieliny.

Jest to najprostszy ze sposobów irygacji. Niektórzy stosują jeszcze inne metody, np. poprzez wlanie wody do nosa i wyplucie jej ustami, a nawet przez nabranie płynu ustami i wydalenie go nosem. Jednak są one dużo trudniejsze i znacznie mniej przyjemne. Poza tym aby wykonać je prawidłowo, niezbędna jest wprawa.

Płukanie należy przerwać, jeżeli odczuwane jest pieczenie, szczypanie, dochodzi do widocznego krwawienia lub pojawia się uczucie wody w uszach.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatkane zatoki

Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Płukanie zatok u dzieci

Do płukania zatok u dzieci polecana jest gruszka lub aspirator do nosa. Na rynku dostępne są zestawy i preparaty dedykowane małym dzieciom, chociaż przed wykonaniem zabiegu zawsze należy go skonsultować z pediatrą. W przypadku dzieci ilość roztworu i jego stężenie uzależnione jest od wieku. Irygację zawsze powinna przeprowadzać osoba dorosła, ale zaleca się, aby do 4 roku życia zabieg wykonywał lekarz. U starszego dziecka można prowadzić ten rodzaj pielęgnacji w domu. W przypadku stanów zapalnych płukanie zatok powinno się wykonywać dwa razy dziennie.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
11
Polecamy
Czyszczenie nosa – jak wykonać je prawidłowo?
Jakich środków można użyć?
Czyszczenie nosa – jak wykonać je prawidłowo? Jakich środków można użyć? TVN zdrowie
Jak prawidłowo czyścić uszy? 
Jak prawidłowo czyścić uszy?  Dzień Dobry TVN
Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować?
Woda utleniona na zatoki – jak ją bezpiecznie stosować? TVN zdrowie
Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł?
Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby