Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?

Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: goodluz / stock.adobe.com

Płukanie zatok nazywane jest inaczej irygacją. Jest zabiegiem, który można wykonywać w domu. Daje dobre efekty w łagodzeniu stanów zapalnych, przy katarze, a także nadmiernie wysuszonej śluzówce nosa. Za pomocą zestawu do irygacji można płukać zatoki zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Płukanie zatok jest zabiegiem, który można wykonać samodzielnie w domu, za pomocą dostępnego bez recepty zestawu do irygacji. Pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń. Przed wykonaniem płukania niezbędne jest zapoznanie się z poprawna procedurą, a co ważniejsze – z listą przeciwwskazań.

Płukanie zatok – wskazania

Irygacja zatok jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Domowe płukanie zatok należy wykonać w przypadku zapalenia zatok lub uciążliwego kataru, który ma podłoże w infekcji lub alergii. Irygacja jest polecana przy odbudowie uszkodzonej bądź wysuszonej śluzówki (np. na skutek ciągłego stosowania niektórych leków donosowych). Może przynieść ulgę osobom, które często przebywają w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i powoduje podrażnienia. Dobrze jest oczyścić zatoki przed niektórymi zabiegami lub operacjami, o czym z pewnością poinformuje lekarz, ale irygacja jest często wskazana również w terapii po ich wykonaniu.

Należy pamiętać, że płukanie nosa i zatok jest też podstawowym sposobem na zachowanie ich higieny. Niezbędna jest wiedza o wszystkich przeciwwskazaniach, wśród których wymieniane są: całkowita blokada przegrody nosowej, infekcje ucha i nadwrażliwość na chlorek sodu, który znajduje się w preparatach do irygacji.

Zobacz też: Jaki antybiotyk na zatoki?

Zestaw do płukania zatok w domu

Jeżeli nie wiadomo czym płukać zatoki w domu, należy skorzystać z gotowych zestawów, które są obecnie dostępne w każdej aptece. W ich skład wchodzą zazwyczaj specjalna butelka do płukania i saszetki z chlorkiem sodu, których używa się do przygotowania roztworu soli fizjologicznej. Zestaw jest bardzo prosty w użyciu i zawiera wszystkie preparaty już w odpowiednich proporcjach. Jego cena waha się od 100 do 200 zł.

Zestaw do płukania zatok można przygotować też w domu. Powinien zawierać:

  • niewielkich rozmiarów butelkę po wodzie mineralnej,
  • gruszkę do nosa, którą często stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych małych dzieci,
  • aspirator do nosa,
  • naczynie z wydłużoną szyjką, do którego często dołączona jest miarka do soli.

Do przygotowania płynu do płukania zatok konieczna jest sól np. spożywcza lub morska (czyli chlorek sodu) i letnia przegotowana woda o temperaturze zbliżonej do ciała człowieka (36 do 37°C), w proporcjach pół łyżeczki soli na pół litra wody. Lekarze zalecają jednak, aby zaopatrzyć się w aptece w gotowy roztwór soli fizjologicznej lub tzw. wody morskiej, ponieważ jedynie wtedy można mieć pewność, że jest on sterylny i do zatok nie zostaną wprowadzone niechciane drobnoustroje.

Jak płukać zatoki?

Procedura oczyszczania zatok nie jest skomplikowana. Przede wszystkim trzeba pochylić się nad zlewem i przechylić głowę tak, aby jedno ucho dotykało ramienia – jeden otwór nosa powinien być w tej pozycji skierowany do dołu, a drugi (od którego należy zacząć) ku górze. Butelkę do irygacji (bądź wcześniej przygotowane naczynie) należy wprowadzić do dziurki, uważając, aby nie wepchnąć końcówki zbyt głęboko i rozpocząć delikatne wlewanie preparatu. W trakcie wprowadzania soli fizjologicznej należy wstrzymać oddychanie przez nos i oddychać tylko przez usta. Przy prawidłowo prowadzonej irygacji płyn powinien swobodnie przepłynąć przez nos i zatoki i wypłynąć drugą dziurką. Jeżeli niewielkie ilości przedostają się do ust, nie należy ich połykać, a wypluć. W ten sam sposób należy zająć się drugą dziurką, a po zakończeniu wydmuchać nos i pozbyć się resztek płynu oraz zalegającej wydzieliny.

Jest to najprostszy ze sposobów irygacji. Niektórzy stosują jeszcze inne metody, np. poprzez wlanie wody do nosa i wyplucie jej ustami, a nawet przez nabranie płynu ustami i wydalenie go nosem. Jednak są one dużo trudniejsze i znacznie mniej przyjemne. Poza tym aby wykonać je prawidłowo, niezbędna jest wprawa.

Płukanie należy przerwać, jeżeli odczuwane jest pieczenie, szczypanie, dochodzi do widocznego krwawienia lub pojawia się uczucie wody w uszach.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatkane zatoki

Płukanie zatok u dzieci

Do płukania zatok u dzieci polecana jest gruszka lub aspirator do nosa. Na rynku dostępne są zestawy i preparaty dedykowane małym dzieciom, chociaż przed wykonaniem zabiegu zawsze należy go skonsultować z pediatrą. W przypadku dzieci ilość roztworu i jego stężenie uzależnione jest od wieku. Irygację zawsze powinna przeprowadzać osoba dorosła, ale zaleca się, aby do 4 roku życia zabieg wykonywał lekarz. U starszego dziecka można prowadzić ten rodzaj pielęgnacji w domu. W przypadku stanów zapalnych płukanie zatok powinno się wykonywać dwa razy dziennie.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
7
Więcej na temat
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania
Katar zatokowy – kiedy bakterie uderzają w zatoki, objawy i leczenie
Katar zatokowy – kiedy bakterie uderzają w zatoki, objawy i leczenie
Jak rozpoznać katar u noworodka? Jak leczyć dziecko?
Jak rozpoznać katar u noworodka? Jak leczyć dziecko?
Katar bakteryjny u dzieci i dorosłych – czy da się leczyć bez antybiotyku?
Katar bakteryjny u dzieci i dorosłych – czy da się leczyć bez antybiotyku?
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym