Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pletyzmografia – jedno z badań czynnościowych płuc
menu
Polub nas na Facebooku

Pletyzmografia – jedno z badań czynnościowych płuc

Płuca

Fot: yodiyim / gettyimages.com

Pletyzmografia jest badaniem przeprowadzanym w zamkniętej komorze, oceniającym różnice ciśnień w drogach oddechowych i komorze. Jest jednym z badań czynnościowych płuc. Jej uzupełnienie stanowi spirometria.

W diagnostyce chorób układu oddechowego wykorzystuje się nieinwazyjne badania czynnościowe płuc. Pozwalają one określić, jaki jest stan układu oddechowego pod kątem pełnionych przez niego funkcji. Dzięki nim lekarz może ocenić różne wartości i pojemności w płucach, przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co pozwala mu postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć adekwatne leczenie. Do badań czynnościowych płuc należy pletyzmografia. Ponadto wykonuje się spirometrię, próby rozkurczowe, próby prowokacyjne, pomiar dyfuzji gazów w płucach, pomiar szczytowego przepływu wydechowego, test 6-minutowy czy test wysiłkowy.

Czemu służy pletyzmografia?

Badania czynnościowe układu oddechowego mają na celu ocenić parametry układu oddechowego, wpływające na sprawność wymiany gazowej i wentylację. Tym samym podczas badań spirometrycznych ocenia się objętość oddechową, objętość zapasową płuc, objętości wydechowe, wdechowe, pojemności życiowe czy przepływy powietrza bądź opory w drogach oddechowych. Testy wysiłkowe pozwalają na ocenę wydolności organizmu.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Badanie typu pletyzmografia pozwala ocenić całkowitą objętość powietrza w płucach. Po najgłębszym wydechu w płucach zalega pewna ilość powietrza, której nie da się wydmuchać. Jest to tzw. objętość zalegająca, czyli objętość, której nie da się zmierzyć za pomocą spirometrii. Pletyzmografia pozwala na ocenę oporu w drogach oddechowych oraz zaawansowania obturacji (zwężenia światła dróg oddechowych).

Pletyzmografia – przebieg badania

Osoba badana zostaje umieszczona w szklanej, szczelnej kabinie i oddycha przez ustnik specjalnego aparatu. Nos ma zatkany, np. klipsem. Początkowo oddycha spokojnie. Nagle aparat zamyka dopływ powietrza, co powoduje dziwne odczucie, jednak trwa ono na tyle krótko, że trudno mówić o znacznym dyskomforcie. Jest to konieczne dla wykonania przez aparaturę pomiaru ciśnienia. Badanie nie daje pełnego obrazu czynności płuc, dlatego jako jego uzupełnienie wykonuje się spirometrię.

Pletyzmografia – interpretacja wyników

Badanie pletyzmografii pozwala ocenić dwa parametry. Pierwszy to objętość płuc i ewentualne zmniejszenie pojemności płuc, np. w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kabina, której objętość jest szczegółowo znana, podczas badania musi być szczelnie zamknięta, dlatego aparatura jest w stanie dokładnie rejestrować zmiany ciśnień w kabinie.

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

Kiedy przepływ powietrza zostaje ograniczony przez ustnik, badany wykonuje mimo tego wdech. Jego klatka piersiowa zwiększa objętość, a ciśnienie w drogach oddechowych ulega obniżeniu. Ciśnienie w kabinie za to rośnie. Następnie aparat wylicza objętości gazu w klatce piersiowej, wykorzystując właśnie te różnice ciśnień. Główne mierzone wartości to całkowita objętość płuc i objętość zalegająca w płucach po wykonaniu najgłębszego wdechu. U chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, u których dochodzi do zjawiska pułapki powietrza, objętość zalegająca jest zwiększona. Zmniejszona objętość zalegająca świadczy o restrykcji.

Wyznaczenie stosunku objętości zalegającej do objętości całkowitej płuc pozwala ocenić rozdęcie płuc. Drugi wskaźnik to ocena oporu w drogach oddechowych. Wzrost oporu świadczy o chorobach płuc przebiegających z obturacją dróg oddechowych. Pletyzmografia pozwala na obliczenie oporu płuc poprzez pomiar zmian ciśnienia, które wywołują przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Przepływ powietrza odczytywany jest z przepływomierza. U chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, opór w płucach jest zwiększony. Podczas badania można ocenić, czy po podaniu leków rozszerzających oskrzela, opór dróg oddechowych ulega zmniejszeniu.

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
2
Polecamy
Spirometria – zastosowanie, przebieg, rodzaje, wyniki
Spirometria – zastosowanie, przebieg, rodzaje, wyniki TVN zdrowie
Szmer oddechowy fizjologiczny i patologiczne zjawiska osłuchowe
Szmer oddechowy fizjologiczny i patologiczne zjawiska osłuchowe TVN zdrowie
Morfologia krwi – co mówią wyniki?
Morfologia krwi – co mówią wyniki? Dzień Dobry TVN
Spermiogram - badanie nasienia.
Jak przygotować się do oceny jakości spermy
Spermiogram - badanie nasienia. Jak przygotować się do oceny jakości spermy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?