Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płat skroniowy – gdzie jest zlokalizowany i za co odpowiada?
menu
Polub nas na Facebooku

Płat skroniowy – gdzie jest zlokalizowany i za co odpowiada?

Mózg - przekrój mózgu, budowa ludzkiego mózgu.

fot. rapideye / Getty Images

Płat skroniowy obejmuje lewą i prawą półkulę mózgu i odpowiada za wiele ważnych elementów funkcjonowania człowieka. Bez wielu jego obszarów nie dałoby się żyć w społeczeństwie i kontaktować z innymi ludźmi. 

Płat skroniowy jest ważnym elementem kresomózgowia. Obejmuje ono obie półkule mózgowe, ich spoidła oraz inne części mózgu, takie jak jądra podstawne, blaszkę krańcową, hipokamp i komory boczne. Płat skroniowy jest oddzielony od płata czołowego za pomocą głębokiej bruzdy bocznej. Gdyby spojrzeć na głowę człowieka z boku, płat skroniowy będzie znajdował się powyżej ucha. Jego przednia część znajduje się właśnie w skroniach.

Za co odpowiada płat skroniowy?

Płat skroniowy jest miejscem odpowiedzialnym za słuch. Dzięki niemu człowiek jest zdolny zapamiętywać informacje, które czerpie z nowych doświadczeń. Według badań wszystkie osoby praworęczne i 80% leworęcznych korzystają z lewego płata skroniowego w posługiwaniu się językiem. Lewy płat skroniowy jest wyposażony w ośrodek Wernickiego. Ten obszar mózgu pozwala rozumieć słyszane i czytane słowa. Ośrodek Wernickiego odpowiada także za przyswajanie zasad gramatycznych.

Zobaczcie, jak można poprawić pracę mózgu:

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6

Słyszenie – dzięki impulsom płynącym z płata skroniowego człowiek jest w stanie rozróżniać poszczególne utwory muzyczne i proste dźwięki muzyczne. Impulsy te odpowiadają także za rozróżnianie głosów ludzkich i zwierzęcych. Umożliwiają właściwy odbiór modulacji głosu. Dzięki niemu można poznać, że ktoś mówi szybko i głośno lub cicho i wolno.

Mowa – płat skroniowy odpowiada za mowę. Dzięki niemu istnieje możliwość modulowania głosu, zmieniania tempa wypowiadanych słów i nadawania im rytmu. Umożliwia akcentowanie.

Pamięć werbalna – z płata skroniowego wysyłane są impulsy, które pozwalają na zapamiętanie dźwięków, głosów, utworów muzycznych. Pamięć werbalna jest właściwa jedynie człowiekowi - to inaczej słowny zapis treści myśli, dotyczy jedynie tych kwestii, które niosą za sobą sens.

Rozpoznawanie – można powiedzieć, że płat skroniowy to swoisty „detektor”. Dzięki niemu rozpoznaje się twarze znanych osób i obiektów. To dzięki płatowi skroniowemu człowiek jest w stanie odróżnić swojego psa od psa sąsiada.

Zapachy – płat skroniowy umożliwia rozpoznawanie i rozróżnianie zapachów, a także przypisywanie ich konkretnym obiektom. Grupuje je na przyjemne i nieprzyjemne, świeże i ciężkie, słodkie i kwaśne.

Przedmioty i obiekty – mózg dzięki płatowi skroniowemu jest w stanie grupować przedmioty i nadawać im konkretne kategorie, np. zwierzęta, śmieci, plastiki, gazety, drzewa itp.

Uszkodzenia płata skroniowego – skutki

Uszkodzenia płatów skroniowych mogą powstawać na skutek różnego rodzaju wypadków, np. komunikacyjnych, upadków z dużych wysokości itp. Dochodzi do mechanicznego zniszczenia poszczególnych części płata skroniowego po lewej, prawej lub obu stronach. Za uszkodzenia tej części mózgu mogą odpowiadać także guzy w postaci różnych nowotworów, tętniaków czy torbieli. Powodują je również choroby niszczące komórki mózgowe, czyli alzheimer, pląsawica Huntingtona, stwardnienie rozsiane czy choroba Alexandra.

Uszkodzony płat skroniowy może dawać różnorodne objawy w postaci zaburzeń słuchu i mowy oraz rozpoznawania dźwięków. Charakterystycznym zaburzeniem mowy przy uszkodzeniu prawego płata jest afazja Wernickego. Ta postać afazji charakteryzuje się problemami z nazwaniem obiektów. Chory jest w stanie opisać, do czego służy przedmiot, ale nie umie przypomnieć sobie jego właściwej nazwy. Wybiórczo może być utrudniony odbiór niektórych bodźców słuchowych i wzrokowych. Pojawiają się problemy z rozpoznawaniem znajomych twarzy i przypisywaniu cech obiektom.

Warto wiedzieć: Dyzartria - niewyraźna mowa. Jakie ćwiczenia stosować?

W uszkodzeniach płata skroniowego mogą pojawić się problemy z grupowaniem, porządkowaniem informacji werbalnych i przypisywaniem im kategorii. Pojawiają się więc trudności z rozpoznawanie głosów i dźwięków. Przykładowo głos dobrze znanego przyjaciela może wydawać się zupełnie nieznany i obcy.

Kiedy uszkodzony jest prawy płat skroniowy, osoba chora może mieć problemy ze słowotokiem, czyli szybką i nieuporządkowaną mową, często nieadekwatną do sytuacji i niespójną, przez co mogą występować podejrzenia choroby psychicznej. Przy uszkodzeniu lewego płata skroniowego pojawiają się problemy z rozumieniem mowy.

Ponadto przy uszkodzeniach prawego płata skroniowego występować mogą zaburzenia zachowań seksualnych oraz kontrolowania agresji. Często obserwuje się zaburzenia pamięci długotrwałej i krótkotrwałej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
359
33
Polecamy
Płat czołowy mózgu – funkcje.
Skutki uszkodzeń płata czołowego
Płat czołowy mózgu – funkcje. Skutki uszkodzeń płata czołowego TVN zdrowie
Apraksja ruchowa, apraksja mowy i apraksja oralna – na czym polegają?
Apraksja ruchowa, apraksja mowy i apraksja oralna – na czym polegają? TVN zdrowie
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem?
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem? Dzień Dobry TVN
Otępienie - co to jest?
Rodzaje, objawy i leczenie
Otępienie - co to jest? Rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia