Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia. Jakie wkładki wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia. Jakie wkładki wybrać?

Stopy w szarych skarpetkach wystają spod koca.

Fot. locknloadlabrador / Getty Images

Płaskostopie podłużne to nieprawidłowość w budowie stopy, utrudniająca poruszanie się i nierzadko wywołująca ból. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie wkładek ortopedycznych, które zapewnią odpowiednie wyprofilowanie stopy i podtrzymają jej sklepienie.

Płaskostopie podłużne to rodzaj zniekształcenia stopy, którego nie powinno się bagatelizować, gdyż nieleczone może skutkować problemami z poruszaniem się, a także oddziaływać negatywnie na kolana, biodra i kręgosłup. Płaskostopie podłużne może wynikać z nadmiernego obciążenia stóp podczas aktywności zawodowej lub sportowej albo występować od urodzenia.

Płaskostopie podłużne – co to jest?

Płaskostopie poprzeczne i podłużne to zniekształcenia stopy, zwane potocznie platfusem, które polegają na obniżeniu jej fizjologicznych sklepień. W przypadku płaskostopia podłużnego stwierdza się znaczne spłaszczenie lub całkowite zaniknięcie łuku podłużnego, znajdującego się między piętą a palcami. Stopa staje się nadmiernie pochylona do wewnątrz i płaska, przez co całą powierzchnią dotyka podłoża.

Zobaczcie, jak diagnozuje się płaskostopie u dzieci:

Zobacz film: Płaskostopie u dzieci. Źródło: 36,6

Przyczyny powstania płaskostopia

Płaskostopie podłużne może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród głównych przyczyn wymienia się nadmierne obciążenie stóp, do których dochodzi podczas długotrwałego stania. W konsekwencji tego następuje przeciążenie mięśni, więzadeł i stawów, które predysponują do rozwoju utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych. W sposób szczególny dotyczy to osób z zaburzeniami krążenia krwi i nadwagą. Inne przyczyny to: niewłaściwie dobrane obuwie, nieprawidłowe ustawianie stóp, dźwiganie ciężarów, długotrwałe uprawianie sportów na twardym boisku czy chodzenie po twardym podłożu, przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, długotrwałe unieruchomienie stopy. W powstaniu schorzenia podkreśla się rolę dziedziczenia specyficznego typu budowy szkieletowej, tzw. architektoniki stopy. Dolegliwość występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, co związane jest ze zmianami inwolucyjnymi w okresie przekwitania, ciążą obciążającą kręgosłup i kończyny dolne czy noszeniem nienależytego obuwia.

Jakie objawy daje płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne objawia się zmniejszoną elastycznością stopy, ograniczoną możliwością amortyzowania wstrząsów, dolegliwościami bólowymi stóp, a w miarę nasilania się zmiany kolan, bioder i kręgosłupa, odciskami na podeszwach stóp, obrzękiem po wewnętrznej stronie kostki, rozwojem stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy, problemami ze ścięgnem Achillesa, szybszym męczeniem się nóg. Wada sprawia, że chód jest mniej sprężysty i staje się ciężki, kołyszący. Płaskostopie może stać się przyczyną nasilonego pocenia się stóp i nawracających grzybic.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne

W sprzedaży znajdują się wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne lub tylko dla wybranego jednego rodzaju zaburzenia. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne to skuteczny sposób na zmniejszenie towarzyszących mu dolegliwości i element zapobiegający pogłębianiu się deformacji. Wkładki na płaskostopie podłużne podpierają sklepienia podłużne stóp. Ich zadaniem jest zminimalizowanie obciążenia kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa. Średni koszt to 18 zł. Nie należy samodzielnie dobierać wkładek na płaskostopie podłużne. Fachowej porady można zasięgnąć u lekarza lub w sklepach z wyposażeniem ortopedycznym.

Czym jest klin przeciwko płaskostopiu podłużnemu?

Klin przeciwko płaskostopiu podłużnemu to półwkładka do buta, którą umieszcza się pod śródstopiem. Dostępny jest w różnych rozmiarach i ma uniwersalny charakter, przez co dopasowuje się do różnych rodzajów obuwia. Średni koszt to 12 zł. Zapewnia dodatkową amortyzację i podnosi komfort chodzenia. Jego zadaniem jest wspieranie łuku podłużnego stopy i rozłożenie obciążenia na stopie.

Płaskostopie podłużne – leczenie

Leczenie płaskostopia prowadzi ortopeda. Zahamowanie, a niekiedy i cofnięcie płaskostopia podłużnego i poprzecznego możliwe jest wyłącznie we wczesnej fazie rozwojowej schorzenia u młodych ludzi. U osób dorosłych nie ma możliwości cofnięcia deformacji, istnieje szansa jej zatrzymania i ograniczenia dolegliwości bólowych.

W leczeniu płaskostopia podłużnego istotne miejsce zajmują ćwiczenia mięśni stóp, takie jak m.in. chodzenie na piętach, palcach, zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie lub chwytanie i podnoszenie palcami niewielkich przedmiotów z podłogi, turlanie niewielkiej piłki spodem stopy. Mimo że ćwiczenia na płaskostopie podłużne wydają się infantylne, ich systematyczne wykonywanie przynieść może pozytywne efekty.

Zadbać należy o dobrze dobrane i wygodne buty. W sprzedaży znajdują się specjalne buty na płaskostopie poprzeczne i podłużne. Obuwie korygujące dostępne jest w wersji dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Jego średni koszt to niewiele ponad 100 zł. Należy zwracać uwagę na przybieranie prawidłowej postawy, a także zadbać o odpowiednią masę ciała. Niekiedy jednak duże i znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie deformacje wymagać mogą zabiegu operacyjnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia TVN zdrowie
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Płaskostopie u dziecka.
Jak je rozpoznać?
Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne
Nieoperacyjne sposoby na haluksy – wkładki, aparaty korekcyjne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?