Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plan diety odchudzającej online i u dietetyka – bezpieczne odchudzanie

Plan diety odchudzającej online i u dietetyka – bezpieczne odchudzanie

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta, która przygotowuje posiłek

Fot: yulkapopkova / gettyimages.com

Plan żywieniowy na odchudzanie powinien zawierać produkty bogate w witaminy, minerały, a także wartościowe białko i węglowodany. Dieta na redukcję, czyli utratę wagi, może być stosowana przez dowolny czas, najlepiej, jeśli jest urozmaicona. Powinna mieć ujemny bilans energetyczny.

Plan diety kojarzy się przede wszystkim z odchudzaniem, ale dieta może służyć nie tylko redukcji masy ciała. To sposób żywienia w ogóle, zatem każdy stosuje jakąś dietę. Najlepsze są te, które układa się indywidualnie wedle zapotrzebowania i celu.

Plan diety na odchudzanie – ogólne zasady diety redukcyjnej

Plan diety odchudzającej powinien uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne stosowane dla wieku, płci i stanu zdrowia, i spełniać je w ograniczonym stopniu. Główną cechą diety redukcyjnej jest znaczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Najlepiej działa taki plan diety, który prowadzi do ujemnego bilansu energetycznego, czyli spalania większej ilości liczby kalorii, niż się dostarcza do organizmu.

Żeby odchudzanie było skuteczne i aby uniknąć efektu jo-jo, należy tak ułożyć plan diety, by spadek masy ciała był stopniowy, niezbyt gwałtowny. Bezpiecznie jest tracić około 1 kilograma na tydzień, a maksymalnie do 3 kilogramów. Dzięki temu łatwiej wytrwać w stosowaniu diety odchudzającej.

Ogólna zasada żywienia w diecie redukcyjnej to eliminacja nadmiaru tłuszczów i cukrów prostych z jadłospisu oraz zastąpienie ich wartościowymi węglowodanami złożonymi, ilością białka pozwalającą na regenerację organizmu oraz warzywami i owocami.

W leczeniu otyłości plan żywieniowy na odchudzanie powinien dostarczać nie mniej niż 1000 kilokalorii (kcal) dziennie. Najlepiej w tym czasie spożywać od 0,8 do 1,5 grama białka na kilogram należnej masy ciała oraz nie mniej niż 100 gramów węglowodanów. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to od 4 do 5. Już na początku diety odchudzającej warto włączyć do codziennej rutyny wysiłek fizyczny, który przyspieszy redukcję wagi.


Zobacz film: Odchudzanie - fakty i mity. Źródło: Stylowy Magazyn


Plan diety dla mężczyzn i dla kobiet – różnice diety redukcyjnej

Plan diety dla kobiet powinien różnić się od planu diety dla mężczyzn dlatego, że zapotrzebowanie energetyczne jest inne dla obu płci. Należy podkreślić, że zależy ono nie tylko od płci, ale też od wieku, masy ciała i stopnia aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające płeć, wiek, wagę, wzrost, tryb życia oraz cel (schudnięcie, utrzymanie wagi lub przytycie) można obliczyć, korzystając z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego online.

Plan żywieniowy na odchudzanie dla kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia ważącej 65 kilogramów i o wzroście 170 centymetrów prowadzącej mało aktywny tryb życia powinien zawierać mniej niż 1500 kcal dziennie. Po czterdziestce kobieta o takich samych cechach powinna spożywać do 1400 kcal, żeby zaspokoić swoje energetyczne zapotrzebowanie i mniej, jeśli chce schudnąć.

Plan diety dla mężczyzn powinien zmieniać się bardziej dynamicznie wraz z wiekiem. Dla przykładu mężczyzna ważący 75 kilogramów i o wzroście 175 centymetrów prowadzący mało aktywny tryb życia w wieku 20 lat ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 1900 kcal. Trzydziestoletni mężczyzna o tych samych wzroście i wadze oraz trybie życia powinien dostarczać sobie około 1800 kcal, a czterdziestolatek już tylko około 1700 kcal. By schudnąć, należy dostarczać sobie mniej kalorii niż dzienne zapotrzebowanie.

Żeby obliczyć, ile kalorii powinien mieć dzienny jadłospis na diecie odchudzającej, należy znać liczbę spalanych kalorii w ciągu dnia. Energia potrzebna jest nie tylko na podtrzymywanie procesów życiowych i na ruch wykonywany w trakcie dnia. Pochłaniają ją także m.in. stres oraz przebywanie w bardzo zimnym lub bardzo ciepłym otoczeniu.

Biorąc pod uwagę indywidualne dzienne zapotrzebowanie i wydatkowanie energii, można ułożyć zdrowy i racjonalny plan diety, który pozwala na redukcję masy ciała i pozytywnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie.

Zobacz film: Kiedy mężczyzna przechodzi na dietę? Źródło: Stylowy Magazyn.

Plan diety – wykluczenie produktów tuczących

Podstawą wszystkich diet odchudzających niezależnie od wieku, wagi i innych parametrów jest wykluczenie z jadłospisu produktów tuczących. Należą do nich:

  • słodycze,
  • słone przekąski,
  • tłuste wędliny, pasztety, smalec,
  • żywność wysokoprzetworzona zawierająca konserwanty, sztuczne barwniki, duże ilości soli i utwardzonych tłuszczów,
  • fast-foody,
  • słodkie napoje gazowane.

Wykreślenie tego typu jedzenia z planu diety znaczenie przyspiesza redukcję masy ciała.

Plan diety na tydzień i na miesiąc – jak zdobyć

Plan żywieniowy na odchudzanie można stworzyć samodzielnie w oparciu o informacje zawarte w poradnikach dietetycznych. Lepiej nie stosować diet uniwersalnych, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Łatwym sposobem, żeby uzyskać plan diety na tydzień, jest wizyta u dietetyka. Specjalista układa jadłospis, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i możliwości.

Od dietetyka można zdobyć też plan dietetyczny online. Niektóre serwisy oferują usługę ułożenia planu diety, a proces przekazania jadłospisu i należności odbywa się zdalnie, przez internet.

Ryzykowne jest układanie planu diety na miesiąc, ponieważ na bieżąco zapotrzebowanie organizmu się zmienia. Nie ma też gwarancji, że efekty stosowania danej diety redukcyjnej okażą się zadowalające. Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie tygodniowego jadłospisu.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem co jem na diecie

Bibliografia:

1. Praktyczny podręcznik dietetyki, red. M. Jarosz, IŻŻ, Warszawa 2010.

2. H. Kunachowicz, E. Czarnowska-Misztal, H. Turlejska, Zasady żywienia człowieka. Podręcznik, Warszawa 2000.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Komentarze (1)
Risza
Warzywa warzywami a co z tymi co nie znoszą zieleniny, np. tak jak ja. Uważam że odżywiam się dobrze ,ponieważ jestem zdrowa i szczupła. Nadmienię że jedyną moją dietą to posiłki gotowane na parze. Poza tym jadam wszystko na co mam ochotę.
Czytaj całość
Nie przegap
Mleko z miodem, czosnkiem i masłem - domowe lekarstwo na przeziębienie
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Bazocyty – co to? Czy bazocyty mogą być podwyższone i obniżone?
Błona dziewicza: mity i prawda o przerwaniu błony dziewiczej
Jak wybierać buty dla dzieci?
Sok z kapusty kiszonej i świeżej – wpływ na zdrowie i odchudzanie. Jak zrobić i jak pić?