Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny

kobieta

Fot.: diephosi / Getty Images

Plamienie zamiast okresu jest zazwyczaj bardzo niepokojącym objawem zaburzeń hormonalnych, które aktualnie dzieją się w organizmie kobiety. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej. Plamienie implantacyjne jest częstą oznaką ciąży. Wydzielina zawiera niewielką ilość krwi.

Plamienie to najczęściej niewielka ilość wydzieliny wraz z domieszką krwi. Śluz wydobywający się w czasie plamienia zamiast okresu przybiera różne barwy, zazwyczaj jasnoczerwoną, ciemnoczerwoną, a nawet brązową i różową. Nigdy nie wolno bagatelizować takich objawów.

Plamienie zamiast okresu a ciąża

Zdaniem ginekologów najczęstszą przyczyną plamienia, które pojawia się zamiast miesiączki, jest ciąża. Niewielkie krwawienia i wydobywanie się śluzu o różnym zabarwieniu występuje u sporej liczby ciężarnych, dlatego uznawane jest za jeden z pierwszych objawów zapłodnienia. Pierwsze plamienia mogą występować między 6. a 12. dniem od zapłodnienia, co związane jest z implantacją zarodka. Plamienie jest zauważalne u ok. 20–30% zapłodnionych kobiet. Implantacja zarodka to inaczej zagnieżdżanie się zarodka w jamie macicy. Plamienie zamiast okresu w przypadku ciąży ma różny czas trwania. U niektórych kobiet może trwać kilka dni, a u pozostałych ciężarnych zaledwie kilka godzin.

Do zapłodnienia dochodzi w wyniku połączenia plemnika z komórką jajową. Proces ten zachodzi najczęściej w bańce jajowodu. Tam powstaje zygota, która przemieszczając się z jajowodu do macicy, ulega podziałom komórkowym. Po dotarciu do jamy macicy zagnieżdża się w przygotowanej do tego błonie śluzowej.

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN

W czasie trwania implantacji dochodzi do typowego plamienia implantacyjnego, które może wystąpić w czasie spodziewanej miesiączki. Uwalnianie wydzieliny złożonej z niewielkiej ilości krwi oraz śluzu może wystąpić z powodu przekrwienia błony śluzowej macicy oraz wydzielania progesteronu i estrogenów. Samo zagnieżdżanie się zarodka również może wywołać plamienie, określane często przez kobiety jako brudzenie. Dzieje się tak ze względu na uszkodzenie naczyń krwionośnych w ścianie błony śluzowej macicy. Wynaczyniona krew wydostaje się z macicy i w konsekwencji z pochwy. Jest to naturalny proces fizjologiczny, dlatego nie warto mieć powodów do obaw, zwłaszcza w przypadku oczekiwania na ciążę.

Jeśli plamienie występuje zamiast miesiączki i istnieją przypuszczenia, że doszło do zapłodnienia, warto wykonać test ciążowy. Następnym krokiem, niezależnie od wyniku testu, powinna być wizyta u ginekologa, który poprowadzi ciążę lub wyjaśni pozostałe przyczyny plamienia. Uważa się, że podstawowym badaniem diagnostycznym w tym przypadku powinno być przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG).

Inną przyczyną plamienia zamiast okresu w I trymestrze ciąży może być niewłaściwy poziom hormonów podtrzymujących zarodek. Najczęściej dochodzi do niedoboru progesteronu, który początkowo wydzielany jest przez ciałko żółte. Jeśli progesteron występuje w bardzo obniżonym stężeniu, może zachodzić konieczność suplementacji progesteronu w postaci preparatów farmakologicznych. Lekarstwa są bezpieczne dla płodu i najczęściej stosuje się je do 16.–20. tygodnia ciąży.

Plamienie zamiast okresu a wczesne poronienie

Niestety, plamienie występujące zamiast okresu może oznaczać wczesne poronienie, nazywane również samoistnym. Jak wyjaśniają lekarze, jest to przedwczesne ukończenie ciąży, wynikające z przyczyn naturalnych. Uważa się, że może dotyczyć nawet 15% ciąż. Należy pamiętać, że za ten stan zazwyczaj nie jest odpowiedzialna matka, ponieważ poronienie na początku ciąży bardzo często jest wywołane wadą genetyczną lub rozwojową zarodka.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pozostałe przyczyny plamienia zamiast okresu

Plamienie w czasie spodziewanego okresu może być spowodowane stosowaniem antykoncepcji, która polega na blokowaniu jajeczkowania. Działanie antykoncepcji wpływa również na zmiany w pracy gruczołów śluzowych szyjki macicy oraz zmiany właściwości śluzu szyjkowego. Plemniki mają utrudnioną drogę w przenikaniu do jajeczek, uniemożliwiona zostaje również implantacja potencjalnie zapłodnionych komórek. Niestety, stosowanie antykoncepcji hormonalnej niesie ze sobą spore ryzyko występowania skutków ubocznych. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są zaburzenia miesiączkowania, w tym właśnie plamienie występujące przed okresem lub zamiast niego. Dotyczy ono najczęściej kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie antykoncepcji (występuje najczęściej w pierwszych 6 miesiącach). W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
26
Polecamy
Miesiączka w ciąży - przyczyny. Czy w czasie ciąży można mieć okres?
Miesiączka w ciąży - przyczyny. Czy w czasie ciąży można mieć okres? Dzień Dobry TVN
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja Dzień Dobry TVN
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet TVN zdrowie
Czym mogą być spowodowane brązowe plamienia w ciąży?
Czym mogą być spowodowane brązowe plamienia w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką