Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsze zęby dziecka. Czy mleczne zęby też trzeba leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsze zęby dziecka. Czy mleczne zęby też trzeba leczyć?

Pierwsze zęby dziecka

Fot: GeorgeRudy / gettyimages.com

Bez względu na wiek zęby wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Im wcześniej dziecko zacznie się uczyć tego, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, tym mniej problemów z uzębieniem będzie miało w dorosłym życiu. Każdy rodzic musi sobie zdawać sprawę, że wbrew obiegowej opinii, o zęby mleczne trzeba dbać i – w razie potrzeby – także leczyć.

Mleczaki, czyli pierwsze zęby, zaczynają się pojawiać ok. 6 miesiąca życia dziecka i rosną aż do trzeciego roku życia dziecka. Kompletem zębów mlecznych dziecko cieszy się zaledwie 3-4 lata. Pierwsze zaczynają wypadać ok. piątego roku życia.

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się pod nimi wypustki zębów stałych z czasem zaczynają wypychać te młode, ale to nie jest jedyny powód. Wraz z rozwojem i wzrostem dziecka zmienia się także układ żuchwy oraz szczęki. Tym samym potrzebne są nowe zęby, które dopasują się do nowych warunków i umożliwią dziecku normalne jedzenie oraz prawidłowe mówienie. Proces ten jest stopniowy i trwa zazwyczaj do ok. 12 roku, bo właśnie wtedy dziecko zazwyczaj traci ostatniego mlecznego zęba. Nie znaczy to jednak, że dziecko w tym wieku ma już wszystkie stałe zęby. Ósemki, które wyżynają się jako ostanie zazwyczaj rosną etapami i zdarza się, że proces ten trwa aż do 35 roku życia! Co ciekawe, to jedyne żeby, które nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu wyrastają stałe.

Jak myć zęby dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

To, w jakiej kolejności będą wypadały i które stałe zęby pojawiają się jako pierwsze zależy od ich wzrastania. Najczęściej jednak malec w pierwszej kolejności traci jedynki – zarówno na górze, jak i na dole. Następnie wypadają dwójki, kły, trzonowce oraz przedtrzonowce.

W sytuacji, gdy zęby zaczynają wypadać niemal jednocześnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Być może dziecko ma cukrzycę lub chorobę dziąseł. Nieprawidłowości z wyżynaniem się nowych zębów czy wypadaniem mleczaków mogą mieć związek z niedoborami witaminy D (czyli krzywicą), zaburzeniami hormonalnymi (przede wszystkim z niewłaściwą pracą tarczycy), mukowiscydozą, celiakią lub wadami genetycznymi. Czasem zaburzenia te mogą być spowodowane urazem. W takich sytuacjach, aby zachować prawidłowy wzrost zębów i uchronić dziecko przed wadą, która w przyszłości może wymagać leczenia ortodontycznego, lekarz może zalecić noszenie dziecku specjalnego aparatu.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

O zęby trzeba dbać!

Mimo że dziecko traci mleczne żeby nie znaczy to, że nie trzeba o nie dbać. Wręcz przeciwnie! Ponieważ mają słabsze szkliwo i są bardziej „chropowate” niż stałe zęby to są podatniejsze na działanie szkodliwych drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy. Dlatego należy je szczotkować i regularnie odwiedzać z dzieckiem dentystę. Zajęte przez próchnicę mleczaki stają się dużo słabsze, znacznie łatwiej się kruszą i łamią niż zdrowe zęby.

Ogromny wpływ na to, czy dziecko ma zdrowe zęby ma dieta. Te dzieci, które jedzą dużo słodyczy oraz produktów z dodatkiem cukru znacznie częściej mają problemy z zębami i wymagają specjalistycznego leczenia.

To bardzo ważne, aby nauczyć dziecko dbania o higienę jamy ustnej i nie lekceważyć pierwszych niepokojących objawów. Choroba jednego zęba bardzo szybko może rozprzestrzenić się na kolejne oraz na dziąsła. A to niejednokrotnie wiąże z długim i bolesnym leczeniem. Dlatego, aby oszczędzić dziecku stresu i bólu specjalistę trzeba odwiedzać regularnie, także wtedy, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne.

Wyrwanie chorego mlecznego zęba to zawsze ostateczność i powinien o tym zdecydować lekarz. Jeśli zostanie on usunięty za wcześnie lub w niewłaściwy sposób, to szczęka może zacząć rozwijać się nieprawidłowo, a dziecko może mieć w przyszłości wadę zgryzu lub wymowy. Wyrwanie mlecznego zęba jest konieczne wtedy, gdy w obrębie dziąsła tworzy się stan zapalny lub stały ząb zaczyna się wyżynać, a mleczak blokuje jego miejsce.

Problemów może przysporzyć także wyrywanie na siłę ruszających się mleczaków. Muszą pamiętać o tym także rodzice, którzy czasem chcą przyśpieszyć cały proces. Lepiej zostawić zęba w spokoju i dać mu wypaść we właściwym dla niego czasie. W przeciwnym razie zęby oraz szczęka dziecka mogą zacząć rozwijać się nieprawidłowo.

Co psuje dzieciom zęby? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
11
Polecamy
Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?
Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi? TVN zdrowie
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka?
Kiedy wypadają zęby mleczne? Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka? TVN zdrowie
Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania?
Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania? Dzień Dobry TVN
Ząbkowanie u dzieci – kiedy się odbywa?
Jak wygląda?
Ząbkowanie u dzieci – kiedy się odbywa? Jak wygląda? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby