Czytasz: Pierwsze chwile z noworodkiem w domu. Zachwycasz się, jak pięknie jest opalony? Gnaj z nim do lekarza!

Pierwsze chwile z noworodkiem w domu. Zachwycasz się, jak pięknie jest opalony? Gnaj z nim do lekarza!

Zbliżnie na twarz śpiącego niemowlaka

Fot: Septemberlegs / stock.adobe.com

Świeżo urodzone dzieci często uważane są przez swoich rodziców za doskonałe. Głęboki pomarańczowy kolor skóry przypominający opaleniznę może dodawać im uroku. Jednak przedłużająca się żółtaczka noworodka powinna być leczona.

Jest to żółtaczka fizjologiczna występująca u większości noworodków. Pojawia się po 1 dobie życia i utrzymuje się do 7 dni. Poziom bilirubiny jest stale kontrolowany na oddziale noworodkowym i jeśli jest zbyt wysoki - noworodek zostaje poddany fototerapii, czyli naświetlaniu

Co to jest żółtaczka noworodkowa i czy jest groźna?

Żółtaczka noworodkowa rozwija się fizjologicznie u dziecka ze względu na to, że w organizmie dziecka gromadzi się duża ilość żółtego barwnika (bilirubiny) w wyniku rozpadu hemoglobiny, czyli barwnika zawartego w erytrocytach.

Dziecko w łonie matki potrzebuje więcej czerwonych krwinek niż po urodzeniu, dlatego w pierwszych dobach życia dochodzi do ich nagłego rozpadu i podwyższenia stężenia bilirubiny we krwi. Jest to zupełnie naturalny proces.

Jednak często zdarza się, że poziom bilirubiny jest zbyt wysoki i wówczas mama z maluchem muszą zostać dłużej w szpitalu.

Jak wygląda leczenie żółtaczki?

Żółtaczki noworodkowej nie leczy się, o ile bilirubina nie przekracza określonego poziomu, bo często ma ona charakter fizjologiczny. Jeżeli na podstawie wyników badań zapada decyzja o przedłużonym pobycie w szpitalu, to noworodek jest obserwowany przez lekarzy, a poziom bilirubiny jest regularnie sprawdzany, Najczęstszą metodą leczenia są naświetlania za pomocą promieniowania UV, które powoduje rozpad bilirubiny, czyli fototerapia. W rzadszych przypadkach stosuje się leki, a czasem nawet transfuzję krwi.

Jak możesz pomóc w leczeniu żółtaczki u Twojego dziecka?

Jeżeli Twój maluszek ma żółtaczkę, upewnij się, że odpowiednio często pije – w pierwszych dobach życia powinnaś go karmić nie rzadziej niż co 3 godziny. Pamiętaj też, że dziecko, które ma podniesiony poziom bilirubiny może być ospałe i jeżeli nie budzi się odpowiednio często na posiłek, delikatnie go wybudzaj i zachęcaj do jedzenia.

Dobrze będzie, jeśli skonsultujesz się z doradczynią laktacyjną i upewnisz się, że odpowiednio przykładasz dziecko do piersi. Niemowlę, któremu pierś jest podawana w zły sposób, może, pomimo długiego czasu ssania, wypijać niewiele pokarmu.

Nie podawaj samowolnie wody lub innych płynów dziecku, a jedynie jak najczęściej przystawiaj je do piersi. Decyzję o ewentualnym dodatkowym nawadnianiu noworodka powinien podjąć lekarz.

Żółtaczka po powrocie do domu

Zdarza się, że dziecko zostało wypisane ze szpitala z prawidłowym poziomem bilirubiny, ale w przeciągu następnych dni (a nawet tygodni) dochodzi u niego do rozwoju żółtaczki noworodkowej. To czas, w którym powinnaś obserwować swoje maleństwo i jeżeli pojawiają się oznaki patologicznej żółtaczki, udać z nim do lekarza. Ta, najczęściej niegroźna, przypadłość nieleczona przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu.

Objawy podniesionego poziomu bilirubiny, na które powinnaś zwrócić uwagę to:

To Cię zainteresuje

Objawy i przyczyny toksoplazmozy w ciąży. Jakie leczenie podjąć i jak interpretować wyniki badań? Co to jest śmierć łóżeczkowa? Jakie są jej przyczyny? Rzucawka w ciąży – jak rozpoznać objawy? Leczenie rzucawki
  • pojawienie się lub nasilenie żółtaczki po wyjściu ze szpitala,
  • pojawienie się pomarańczowego koloru skóry po wyjściu ze szpitala,
  • zmiana pomarańczowego zabarwienia skóry na żółto-oliwkowy,
  • szaro-białe stolce,
  • ciemny, żółto-brązowy kolor moczu,
  • dziwne zachowanie dziecka – bardzo niska aktywność lub głośny, piskliwy krzyk,
  • gorączka,
  • drgawki,
  • wiotkość mięśni.

Czy w leczeniu żółtaczki u noworodka można stosować domowe sposoby?

Kiedy zmartwiona poinformujesz rodzinę i przyjaciół o zmieniającym się kolorze skóry dziecka, możesz usłyszeć, że dobrym sposobem leczenia żółtaczki u niemowląt jest opalanie się. Prawdą jest, że promieniowanie UV rozkłada bilirubinę i pomaga w szybkim powrocie do zdrowia, jednak metodę tę możesz stosować tylko wówczas, gdy dziecko zostało wypisane ze szpitala z delikatną żółtaczką i chcesz przyspieszyć rozkład bilirubiny.

Jeżeli natomiast do pojawiania się objawów żółtaczki doszło już po wyjściu ze szpitala lub nasilają się one, należy jak najszybciej udać się z noworodkiem do pediatry i zastosować odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że organizm Twojego dziecka jest jeszcze bardzo słaby i kruchy, dlatego lepiej dmuchać na zimne i upewnić się, że przyczyną patologicznej żółtaczki nie są groźne choroby.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Objawy i przyczyny toksoplazmozy w ciąży. Jakie leczenie podjąć i jak interpretować wyniki badań?
Co to jest śmierć łóżeczkowa? Jakie są jej przyczyny?
Pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, domowe sposoby, leczenie oraz profilaktyka
Rzucawka w ciąży – jak rozpoznać objawy? Leczenie rzucawki
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie