Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda i jak się do niej przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Lekarz ginekolog

Fot: Zinkevych / gettyimages.com

Pierwsza wizyta u ginekologa często jest powodem stresu. Warto zatem zdecydować się na nią, zanim zmuszą do tego dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Konsultacja w celach wyłącznie profilaktycznych, do której kobieta jest dobrze przygotowana, powoduje mniejszy dyskomfort psychiczny.

Wizyta u ginekologa wiąże się z przekroczeniem granic intymności, co dla większości kobiet – zwłaszcza bardzo młodych – stanowi powód do wstydu i lęku. Często decydują się na pierwsze spotkanie z lekarzem dopiero wówczas, gdy odczuwają poważne dolegliwości. To błędne postępowanie, ponieważ wielu chorobom można zapobiec dzięki regularnym badaniom ginekologicznym i odpowiedniej profilaktyce.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Ginekologa nie muszą odwiedzać bardzo młode dziewczęta, które nie obserwują żadnych niepokojących objawów ze strony układu rozrodczego i nie podjęły jeszcze współżycia płciowego. Wskazane jest jednak, by pierwsza wizyta u specjalisty miała miejsce w okresie po pierwszej miesiączce i przed podjęciem aktywności seksualnej – ginekolog może udzielić pacjentce wielu cennych wskazówek w intymnych sprawach.

Odpowiedni moment na badanie ginekologiczne to okres pomiędzy zakończeniem menstruacji a owulacją. Wówczas lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy i pobrać materiał potrzebny do wykonania cytologii (bezbolesnego badania przesiewowego w kierunku raka szyjki macicy). Co więcej, w pierwszej połowie cyklu brzuch jest mniej napięty, więc pacjentka odczuwa mniejszy dyskomfort podczas czynności diagnostycznych. Wizyta u ginekologa jest konieczna, jeśli kobieta zaobserwuje u siebie któryś z poniżej wymienionych symptomów:

  • nieregularne lub bardzo bolesne miesiączki,
  • brak miesiączki,
  • upławy,
  • plamienia,
  • świąd lub pieczenie okolic intymnych,

Powodem do pierwszej wizyty u ginekologa jest planowane rozpoczęcie współżycia płciowego, zwłaszcza jeśli młodej kobiecie potrzebne są środki antykoncepcyjne.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Pierwsze spotkanie z ginekologiem może zaważyć na przyszłych odczuciach kobiety związanych z kontaktem z tym specjalistą, więc powinno upłynąć w dobrej atmosferze. Warto wybrać lekarza bardzo kompetentnego, a zarazem potrafiącego nawiązać dobry kontakt z pacjentką. Poszukując specjalisty, można przeprowadzić wywiad wśród znajomych czy zapoznać się z rekomendacjami w internecie. Pacjentka zawsze ma prawo wyboru płci ginekologa. By czuć się swobodniej podczas pierwszej wizyty, młode dziewczyny mogą zdecydować się na konsultację u lekarki. Nie oznacza to jednak, że spotkanie z ginekologiem mężczyzną jest gorszym rozwiązaniem. Wiele kobiet preferuje ich opiekę, utrzymując, że są bardziej delikatni i budują swobodniejszą atmosferę podczas wizyty.

Jak często chodzisz do ginekologa?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Wybierając się do ginekologa, warto pamiętać, że nie będzie go interesował wygląd pacjentki, a wyłącznie stan jej zdrowia. Przygotowanie do wizyty nie musi zatem obejmować depilacji bikini ani żadnych innych zabiegów estetycznych. Niewskazane jest wręcz używanie jakichkolwiek środków do higieny intymnej (dezodorantów, pudrów), ponieważ w przypadku ewentualnej infekcji mogą one zniekształcić jej obraz. Przed wizytą należy jedynie opróżnić pęcherz moczowy i podmyć się (czystą wodą lub z użyciem delikatnego mydła).

Aby badanie ginekologiczne było miarodajne, 2–3 dni przed konsultacją nie należy stosować leków dopochwowych ani wykonywać irygacji. Najlepiej też zrezygnować ze współżycia płciowego (o ile pacjentka już je podjęła). Ponieważ do badania należy rozebrać się od pasa w dół, dla własnego komfortu dobrze jest wybrać się do lekarza w tunice czy sukience.

O co zapytać ginekolog podczas pierwszej wizyty?

Każda wizyta u ginekologa rozpoczyna się wywiadem lekarskim, który służy ustaleniu celu konsultacji. W przypadku pierwszego spotkania jest on bardziej szczegółowy, ponieważ specjalista musi od podstaw stworzyć dokumentację medyczną pacjentki. Ginekolog zapyta o:

  • datę pierwszej i ostatniej miesiączki,
  • przebieg cykli miesiączkowych (długość, regularność, ewentualne dolegliwości),
  • przebyte schorzenia i zabiegi operacyjne dotyczące narządów rodnych,
  • aktualne dolegliwości w okolicach intymnych,
  • utrzymywanie kontaktów seksualnych (czy pacjentka rozpoczęła już współżycie, ma stałego partnera, odczuwa dolegliwości podczas stosunku itp.),
  • historię położniczą (ewentualne ciąże, aborcje),
  • choroby (rak piersi, szyjki albo trzonu macicy) w rodzinie.

Jeśli kobieta poinformuje lekarza, że jest to jej pierwsza wizyta, ginekolog z pewnością wytłumaczy jej cel i charakter kolejnych etapów badania. Warto także przygotować sobie listę pytań do specjalisty, ponieważ pacjentka ma prawo zadawać je na każdym etapie konsultacji.

Przebieg badania ginekologicznego

Badanie ginekologiczne odbywa się na specjalnym fotelu, na którym pacjentka układa się w pozycji półleżącej, opierając uda o podpórki (nogi muszą być odwiedzione na boki). Na początku lekarz stwierdza, czy istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Kolejnym etapem jest badanie służące ocenie stanu śluzówki i wydzieliny z pochwy, a także szyjki macicy i śluzu szyjkowego. Wykonuje się je za pomocą wziernika rozszerzającego ściany pochwy (jego zastosowanie pozwala na pobranie wymazu do badań laboratoryjnych, m.in. cytologii). Ocena stanu wewnętrznych narządów płciowych – macicy, jajowodów i jajników – wymaga badania palpacyjnego, które lekarz wykonuje, wkładając dwa palce do pochwy pacjentki, drugą rękę ułożywszy na jej brzuchu. Jeśli kobieta nie podjęła jeszcze współżycia płciowego i badanie może uszkodzić błonę dziewiczą, wykonuje się je przez odbyt. Można także zastąpić je badaniem ultrasonograficznym (USG) przez powłoki brzuszne. Wszystkie czynności ginekologa służące diagnostyce są bezbolesne.

Podczas każdej wizyty warto poprosić ginekologa o zbadanie piersi, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian zapalnych lub nowotworowych.

Zobacz nasz film i poznaj historię Pani Iwony, która nie była u ginekologa od 14 lat

Zobacz film: Iwona nie była u ginekologa od 14 lat ... Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
1
Polecamy
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Badanie ginekologiczne przez odbyt - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
Jak wygląda gabinet ginekologiczny i co warto o nim wiedzieć?
Jak wygląda gabinet ginekologiczny i co warto o nim wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Badanie ginekologiczne – jak przebiega?
Jak się przygotować?
Badanie ginekologiczne – jak przebiega? Jak się przygotować? TVN zdrowie
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?