Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?

słońce

Fot. Ralf Nau / Getty Images

Do oparzeń słonecznych dochodzi, gdy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych przez zbyt długi czas oraz, gdy nie stosujemy przed nimi żadnej ochrony (czyli kosmetyków z filtrami SPF). Nasza skóra zaczyna piec, jest zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć naskórek – to pierwsze objawy poparzeń, w sytuacji ekstremalnej mogą pojawić się pęcherze. Co wtedy robić?

Oparzenia słoneczne I stopnia, czyli te charakteryzujące się rozgrzaniem skóry, jej zaczerwienieniem i obrzękiem można skutecznie leczyć w domu. Kiedy jednak dochodzi do bardziej rozległych obrażeń, np. kiedy pojawiają się pęcherze, należy udać się do lekarza, gdyż mamy do czynienia z poparzeniami II stopnia, które mogą być niebezpieczne i pozostawić po sobie blizny. Pamiętajmy także, że oparzeniom słonecznym może towarzyszyć udar mózgu. Jeśli tylko zauważymy u siebie gorączkę, zawroty głowy, nudności i wymioty czy osłabienie organizmu powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku oparzeń słonecznych najlepiej sięgnąć po kosmetyki z apteki dedykowane do tego schorzenia. W składzie kremów, balsamów czy pianek powinien znaleźć się B-panthenol oraz witaminy A, E, aloes czy alantoina. Dobrze sprawdzi się także maść propolisowa, (która jednak może uczulać, gdyż składa się z pyłków różnych traw, drzew i krzewów). którą stosuje się w leczeniu oparzeń I i II stopnia oraz arnika, która skutecznie leczy oparzenia.

Istnieją także domowe sposoby na łagodzenie podrażnionej słońcem skóry. Są one skuteczne i łatwo dostępne, ale pamiętajmy, że żaden kosmetyk ani sposób nie przyniesie natychmiastowej poprawy.

Jak uniknąć poparzenia słonecznego? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem? Źródło: 36,6.

Nabiał

Jogurty naturalne, kefir, zsiadłe mleko czy maślanka zawierają witaminy A, D i E oraz z grupy B, które pomagają regenerować zniszczony naskórek. Także zawarty w nich cynk, wapń i białko pozytywnie wpływają na podrażnienia i działają kojąco. Polecane są także kąpiele w mleku, najlepiej tłustym, które nawilża i uelastycznia skórę.

Okłady z warzyw

Dobrze sprawdzą się truskawki, ogórki oraz ziemniaki. Te pierwsze należy rozgnieść na papkę i nałożyć na skórę. Ogórka kroi się w plasterki i przykłada w poparzone miejsca, natomiast z ziemniaka można wycisnąć sok i nasączyć nim gazik, zrobić puree i nakładać je bezpośrednio na skórę lub przykładać samą skórkę z ziemniaka. Na poparzoną skórę można także przykładać schłodzone w lodówce plastry pomidora.

Zielona herbata

Także okłady z gazy nasączonej zieloną herbatą powinny przynieść ulgę poparzonej skórze.

Aloes

Sok z aloesu wykazuje właściwości łagodzące i nawilżające, działa przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji naskórka. Aby wykonać taki okład należy nasączyć gazę sokiem z aloesu i przykładać w podrażnione miejsce.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Owies

W przypadku powstania oparzeń słonecznych można zażyć kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Zawiera ona beta-glukan, związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. Polecane są także płatki owsiane, działające przeciwzapalnie. Namoczone płatki owsiane należy przykładać na podrażnioną skórę. W efekcie powinny one złagodzić ból i pieczenie oraz zmniejszyć obrzęk.

Kiedy nasza skóra jest podrażniona powinno się unikać słońca. Wystawianie się na ponowną ekspozycję może doprowadzić tylko do pogłębienia się problemu. Oparzenia słoneczne mogą doprowadzić do nieestetycznych zmian na skórze, powstania blizn a nawet do rozwoju czerniaka, dlatego o wiele lepiej im zapobiegać niż je leczyć.

W przypadku oparzeń nie powinno się brać zimnych kąpieli. Zalecane jest polewanie ciała letnią wodą. Dlaczego? Bowiem zimna woda powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje uniemożliwieniem oddania ciepła przez skórę i zmniejsza dostarczenie tlenu w obrębie poparzonego miejsca.

Jak zadbać o skórę po opalaniu? Więcej informacji znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę po opalaniu. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
149
14
Polecamy
10 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne
10 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne TVN zdrowie
Czym smarować oparzenia słoneczne?
Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania
Czym smarować oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania TVN zdrowie
Jak wyrównać i zredukować opaleniznę?
Poznaj najlepsze sposoby
Jak wyrównać i zredukować opaleniznę? Poznaj najlepsze sposoby Dzień Dobry TVN
Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować?
Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne?
Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować? Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty