Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pielęgnacja skóry trądzikowej, przy leczeniu miejscowym
menu
Polub nas na Facebooku

Pielęgnacja skóry trądzikowej, przy leczeniu miejscowym

Kobieta, która problemy ze skórą

Fot: nensuria / gettyimages.com

Trądzik to choroba skóry, która może pojawić się niezależnie od wieku. Mimo że potrafi mocno uprzykrzyć życie, to można go skutecznie leczyć, najlepiej ze wsparciem i diagnozą lekarza dermatologa. Proces powrotu skóry do zdrowia może przyspieszyć właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków?

Trądzik to choroba skóry, która może mieć bardzo różną postać i przebiegać z różnym natężeniem. Co wywołuje trądzik? Czynników jest wiele. Zazwyczaj przyczyną problemu, zwłaszcza u nastolatków, jest nadaktywność gruczołów łojowych, które zaczynają wydzielać zbyt dużo sebum. Winne mogą być także zaburzenia hormonalne. Najczęściej występującą odmianą trądziku jest tzw. trądzik pospolity, nazywany również trądzikiem hormonalnym czy wieku młodzieńczego. Wyróżniamy także trądzik krostkowy, ropowiczy, skupiony, bliznowaty, piorunujący. Równie często diagnozowany jest trądzik różowaty. Najczęściej ma postać krostkową i rozwija się u osób dorosłych.

Trądzik - to się leczy!

Trądzik, zwłaszcza ten młodzieńczy, mija zazwyczaj samoistnie. Jeśli jednak problem się nasila lub po okresie dojrzewania trądzik nie mija, konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. "Leczenie" trądziku kosmetykami dostępnymi w drogeriach zazwyczaj nie za wiele daje. Zdarza się, że za rozwój trądziku odpowiedzialne są bakterie i w takich sytuacjach konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii.

Problemy ze skórą

Zadbaj o swoją skórę

W walce z trądzikiem szczególne znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry i używanie odpowiednich preparatów. Bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie skóry. Należy to robić dwa razy dziennie. Nie można zapominać zwłaszcza o wieczornej pielęgnacji. Pozostawienie na skórze makijażu i zanieczyszczeń, które zgromadziły się na niej po całym dniu może jeszcze zaostrzyć problem trądziku. Nieoczyszczona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, przebarwienia, a także bardziej wysuszona. 

Poranna pielęgnacja pozwala się pozbyć nadmiaru sebum wyprodukowanego przez noc. Do oczyszczenia skóry dobrze jest używać delikatnej pianki Cetpahil PRO OIL CONTROL . Ten dermokosmetyk:

  • skutecznie usuwa nadmiar wydzielanego sebum oraz zanieczyszczenia i pozostałości makijażu, przez co zapobiega blokowaniu porów;
  • nawilża i łagodzi podrażnienia, dzięki obecności składników nawilżających i kojących.

Dobrym rozwiązaniem będą także peelingi (najbezpieczniejszy będzie ten enzymatyczny, ziarniste mogą dodatkowo podrażnić skórę) , jednak nie można ich stosować zbyt często. Najlepiej robić je raz na tydzień lub na dwa tygodnie.

Postaw na dobre dermokosmetyki

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego dobór właściwych preparatów ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Na co zwrócić uwagę? Do pielęgnacji skóry trądzikowej należy używać preparatów, które będą działały antybakteryjnie. Pomagają one pozbyć się bakterii, które bardzo często przyczyniają się do występowania problemów ze skórą. Bardzo ważne są także właściwe nawilżenie i ochrona. Dobry krem do skóry trądzikowej powinien zawierać naturalne olejki, np. z awokado, glicerynę czy pantenol, który przyspiesza gojenie się ran. Powinien zawierać także witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Cetaphil dermokosmetyki skora wrazliwa Dominika Grosicka

Fot: Cetaphil

Należy także zwrócić uwagę na to, czy preparat zawiera faktor, który chroni przed promieniowaniem słonecznym. Dlaczego to takie ważne? Wbrew obiegowej opinii promienie słoneczne wcale nie pomagają pozbyć się trądziku, co gorsza bardzo często nasilają problem i zdarza się, że w wchodzą w reakcję z lekami stosowanymi w leczeniu trądziku.

Taką kompleksową opiekę skórze trądzikowej zapewniają dermokosmetyki Cetaphil, które można kupić w aptece. Ich skład został opracowany z myślą o osobach, która zmagają się z tą chorobą. Nie zawierają sztucznych barwników czy substancji zapachowych, które mogłyby jeszcze bardziej podrażnić skórę i zaostrzyć problem.  Zatem, co wybrać? Rano najlepiej jest sięgnąć po krem Cetpahil PRO OIL CONTROL, który nawilża skórę i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Do wieczornej pielęgnacji można także stosować Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała lub DA Ultra kremu intensywnie nawilżającego. Nałożone na oczyszczoną skórę działają niekomedogenne, czyli nie zatykają porów. Osoby, które mają problemy z trądzikiem muszą pamiętać o stosowaniu preparatów pochodzących z jednej linii. Ich skład i działanie został tak opracowany, aby mogły się wzajemnie uzupełniać. Stosowanie kilku różnych preparatów może sprawić, że zaczną one wchodzić ze sobą w reakcję, a to może dodatkowo zaostrzyć problem. 

Dermokosmetyki z linii nawilżającej od Cetaphil polecane są także osobom, które zmagają się z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Są hipoalergiczne i całkowicie bezpieczne.

cetaphil_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
3
Polecamy
Jak ukryć trądzik pod makijażem?
Marta Gąska radzi
Jak ukryć trądzik pod makijażem? Marta Gąska radzi Dzień Dobry TVN
5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej
5 zasad właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej TVN zdrowie
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy TVN zdrowie
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty