Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie w żołądku – czy zawsze oznacza refluks? Jakie są inne możliwe przyczyny?

Pieczenie w żołądku – czy zawsze oznacza refluks? Jakie są inne możliwe przyczyny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: ag visuell / stock.adobe.com

Pieczenie w żołądku opisywane jest również jako palący ból w nadbrzuszu. Często utożsamiany jest z tzw. zgagą, czyli refluksem żołądkowo-przełykowym. Dolegliwość może oznaczać jednak wiele chorób, które nie zawsze związane są z problemami ze strony przewodu pokarmowego.

Pieczenie żołądka może pochodzić nie tylko z przewodu pokarmowego, ale także z innych narządów, które nie są z nim bezpośrednio powiązane. Ból odczuwany pod żebrami może promieniować nawet z serca.

Pieczenie w żołądku – diagnoza

W diagnostyce przyczyn pieczenia w żołądku konieczne jest zawsze przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, ponieważ lista potencjalnych schorzeń jest długa. Zanim lekarz zleci badania, ważne jest, aby dowiedział się, czy ból jest bezpośrednio związany ze spożywanymi posiłkami czy jest odczuwany niezależnie od przyjmowania pokarmów. Jeżeli dyskomfort nasila się po jedzeniu, to kluczową informacją staje się określenie, po jakim czasie do tego dochodzi. Konieczne jest wymienienie wszystkich objawów towarzyszących, takich jak wymioty, zgaga, nudności itp. Ważne jest, aby określić od kiedy odczuwany jest ból i czy można go złagodzić niektórymi środkami (np. lekami na zgagę). Dopiero odpowiedź na te pytania da lekarzowi pełniejszy obraz problemu i pozwoli zlecić odpowiednie badania.

Terapia w każdym przypadku wymaga określenia dokładnej przyczyny dolegliwości.

Jakie przyczyny może mieć pieczenie w żołądku?

Nadbrzusze, w którym często zlokalizowany jest ból (opisywany jako palący) jest nie tylko miejscem, które odpowiada położeniu żołądka. Znajdują się tam także dolna część przełyku, dwunastnica z początkowym odcinkiem jelita cienkiego, a także pęcherzyk żółciowy. Nie można wykluczać, że ból ma charakter promieniujący z innych narządów. Najczęstsze przyczyny pieczenia w żołądku związane są m.in. z:

  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • zapaleniem błony śluzowej żołądka, również w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna oraz zapalenia uchyłków żołądka (uwypukleń ścian żołądka na zewnątrz),
  • chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
  • przepukliną rozworu przełyku,
  • dyspepsją czynnościową (której przyczynami mogą być inne choroby, np. wrzody żołądka),
  • rakiem żołądka.

Ponieważ ból może mieć związek również z innym narządem, utrzymujących się dolegliwości nie należy bagatelizować.

Pieczenie w żołądku po jedzeniu

Jeżeli pieczenie w żołądku występuje bezpośrednio po jedzeniu, najprawdopodobniej wywołuje je choroba wrzodowa, a dokładniej wrzód żołądka. Pieczenie w ciągu 2–4 godzin po posiłku lub na czczo przypisywane jest również wrzodom dwunastnicy. Zazwyczaj w obu przypadkach objawy łagodzą produkty mleczne.

Wrzód jest głębokim ubytkiem błony śluzowej, który może powstać w konsekwencji m.in. zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wrzody żołądka powstają często u palaczy, a także u osób stosujących duże ilości leków przeciwbólowych, zwłaszcza tych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są też następstwem przewlekłych stanów zapalnych żołądka.

Pieczenie żołądka i wrzody powstają również przy nerwicy. W związku z oddziaływaniem stresu na organizm człowieka zaburzone zostają często czynności układu trawiennego przez nieregularne jedzenie czy brak apetytu. Żołądek wytwarza znaczne ilości substancji podrażniających śluzówkę, przez co dochodzi do jej uszkodzenia.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Pieczenie w przełyku i żołądku

Refluks żołądkowo-przełykowy, a także przepuklina przełyku mogą powodować pieczenie odczuwane w przełyku i żołądku. Zdarza się, że oba schorzenia występują równocześnie. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powoduje zgagę i tzw. cofanie się pokarmu. Występuje chrypka i kaszel, a także ból określany jako zamostkowy. Charakterystyczne są problemy z przełykaniem.

Nieleczony refluks sprzyja powstawaniu nadżerek i owrzodzeń, które mogą prowadzić nawet do perforacji żołądka, czyli przerwania ciągłości tego narządu. Konsekwencją schorzenia jest również zachłystowe zapalenia płuc i zwężenie przełyku. W przypadku utrzymujących się dolegliwości nie wystarczy tylko przyjmowanie leków na zgagę, które dostępne są bez recepty, a konieczne są konsultacja medyczna i odpowiednie leczenie farmakologiczne. W zaawansowanej chorobie niezbędna może się okazać operacja chirurgiczna.

Uczucie pieczenia w żołądku a dyspepsja

Diagnoza dyspepsji jest trudna i stawiana dopiero po wyeliminowaniu innych przyczyn. Tym bardziej, że większość dotkniętych schorzeniem osób ma prawidłowe wyniki w badaniu endoskopowym. Jej objawy, poza uczuciem pieczenia w żołądku, są związane z szybko występującym uczuciem sytości podczas jedzenia posiłków. Dyspepsja jest zazwyczaj wynikiem innych chorób, które wymagają diagnozy i eliminacji. Leczenie w tym przypadku polega wyłącznie na łagodzeniu objawów i jest długotrwałe.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
10
Więcej na temat
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Wrzody dwunastnicy, czyli ból brzucha i inne objawy
Wrzody dwunastnicy, czyli ból brzucha i inne objawy
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Refluks żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie i dobór diety
Refluks żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie i dobór diety
Komentarze (0)
Nie przegap
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany