Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie w gardle: przyczyny. Jak sobie z nim poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Pieczenie w gardle: przyczyny. Jak sobie z nim poradzić?

gardło

Fot.: DKart / Getty Imagages

Pieczenie w gardle jest bardzo częstą dolegliwością, która może być oznaką nadchodzącej choroby wirusowej, w tym m.in. anginy, mononukleozy zakaźnej. Pieczenie w przełyku może być objawem zgagi lub refluksu żołądkowo-przełykowego. 

Pieczenie w gardle może spowodować spory dyskomfort i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeśli wraz z pieczeniem w gardle wyczuwalne są pozostałe dolegliwości, takie jak gorączka, ból głowy i osłabienie, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.

Pieczenie w gardle a infekcje

Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną pieczenia w gardle są infekcje wirusowe w drogach oddechowych. Jedną z powszechnych dolegliwości wywołanych wirusami, w której przebiegu występuje pieczenie w gardle, jest ostre zapalenie gardła. Wtedy to najczęściej dochodzi do bólu podczas połykania, swędzenia i drapania w gardle, napadów kaszlu, a także wzmożonego odkrztuszania plwociny. Ostry wirusowy stan zapalny przebiega bez białego nalotu oraz z niewielką gorączką. W leczeniu pieczenia w przebiegu wirusowego zapalenia gardła nie stosuje się antybiotyków. Leczeniem z wyboru w tym przypadku są preparaty łagodzące gorączkę i pozostałe dolegliwości. Osoby uzależnione od nikotyny powinny zaniechać palenia tytoniu, który powoduje pogłębienie bólu.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Pieczenie w gardle może być objawem ostrego zapalenia migdałków, czyli popularnej anginy. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny atakują znajdujące się w gardle skupiska tkanek limfatycznych. W przebiegu zapalenia migdałków poza pieczeniem w gardle często obserwuje się inne objawy, takie jak ból jamy ustnej (szczególnie nasila się w czasie otwierania jamy ustnej), bardzo wysoką gorączkę, a także mocne zaczerwienienie gardła i ból gardła w czasie przełykania, który nierzadko promieniuje aż do okolicy uszu. Charakterystyczne w przebiegu anginy są białe naloty na języku i migdałkach, które mogą wywołać bardzo nieprzyjemny zapach. Chorzy bardzo często uskarżają się na mocny ból głowy, zmianę głosu, znaczne obniżenie samopoczucia i bóle kostno-stawowe, charakterystyczne dla grypy.

Za anginę, w której jednym z typowych objawów jest silne pieczenie w gardle, odpowiedzialne są paciorkowce. Natomiast samo pieczenie w gardle oraz pozostałe stany chorobowe występujące z opisywaną dolegliwością mogą być spowodowane infekcjami gronkowców, dwoinek zapalenia płuc, a nawet flory mieszanej. Choroby wywołane drobnoustrojami są zakaźne i wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem w celu rozpoczęcia możliwie jak najszybszego leczenia. Osoby cierpiące na anginę najczęściej stosują antybiotyki (amoksycylinę, fenoksymetylopenicylinę, makrolidy lub cefalosporyny).

W rzadkich sytuacjach za pieczenie w gardle odpowiedzialna jest mononukleoza zakaźna. To choroba atakująca głównie dzieci i młodzież. Za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus Epsteina-Barr. Poza pieczeniem w gardle w przebiegu mononukleozy obserwuje się powiększenie migdałków wraz z nalotem, bardzo wysoką gorączkę, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, drapanie w gardle, spadek samopoczucia, a nawet powiększenie narządów: śledziony i wątroby.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu gardła? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: 36,6.

Pieczenie w gardle a zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy

Osoby bez typowych chorobowych objawów, jak spadek samopoczucia, podwyższenie temperatury ciała, ból głowy, bóle kostno-stawowe i wiele innych, skarżące się na pieczenie w gardle mogą cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. To stan chorobowy polegający na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, który jest wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieraczy przełyku. Poza pieczeniem w gardle objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są nieprzyjemne uczucie odbijania się i cofania treści żołądkowej w kierunku przełyku, chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej.

Pieczenie w gardle może wywołać zgaga, polegająca na uczuciu pieczenia rozpoczynającego się tuż nad mostkiem w klatce piersiowej, ciągnącego się nierzadko aż do gardła. Przyczynami zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są spożywanie nadmiernej ilości kawy, alkoholu, czekolady, otyłość oraz palenie papierosów. Obie dolegliwości mogą być również skutkiem przyjmowania lekarstw obniżających ciśnienie tętnicze krwi, a nawet efektem zaburzeń hormonalnych oraz cukrzycy. Wyleczenie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego wymaga zmiany stylu życia i rezygnacji z używek.

Jak złagodzić pieczenie w gardle?

Łagodzenie pieczenia w gardle jest zależne od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Jeśli pieczenie w gardle jest wywołane zgagą lub refluksem żołądkowo-przełykowym, można wypróbować dostępne bez recepty w każdej aptece leki – inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielania zbyt dużej ilości soku żołądkowego. Dostępne są także tabletki i syropy na zgagę, które mogą pomóc w walce z pieczeniem w gardle. W innych wypadkach pieczenie w gardle można złagodzić regularnym piciem ciepłej wody z miodem lub popularnymi tabletkami na gardło do ssania, a także innymi domowymi sposobami. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
28
Polecamy
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Co oznacza ból gardła przy przełykaniu?
Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości
Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości TVN zdrowie
Angina - co ją wywołuje?
Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty