Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?

Burak Karademir / gettyimages.com

Pieczenie stóp od spodu stanowi dość rozpowszechnioną w społeczeństwie dolegliwość. Wśród możliwych determinantów tego stanu wymienia się: zaburzenia neurologiczne, zakażenia grzybicze, modzele, nagniotki. Proces diagnostyczno-terapeutyczny prowadzony jest przez podologa.

Pieczenie stóp od spodu może przybrać różnorakie nasilenie – od występującego od czasu do czasu łagodnego dyskomfortu po przewlekły, uporczywy, upośledzający poruszanie się stan. Intensywność dolegliwości zależy od podłoża jej powstania, za które odpowiadać mogą patologie zdrowotne, jak i długotrwałe przebywanie na nogach czy noszenie nieodpowiedniego obuwia.

Zobacz także:

Sposoby na przemarznięte dłonie, stopy i uszy

Budowa anatomiczna stopy człowieka – kości, stawy i mięśnie

SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Pieczenie stóp od spodu – do jakiego specjalisty zgłosić się z tą dolegliwością?

Piekące stopy to dolegliwość, z którą najlepiej zgłosić się do podologa. Specjalista ten określany również jako podiatra. Zajmuje się procesem diagnostyczno-leczniczym chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Ze względu na patogenezę schorzeń tych części ciała dość często współpracuje z diabetologami, dermatologami, kardiologami, chirurgami czy neurologami.

Dlaczego pieką stopy?

Pieczenie stóp to dolegliwość towarzysząca rozmaitym schorzeniom, jednak w większości przypadków za jego powstanie odpowiadają choroby dermatologiczne, czyli dotyczące skóry. Jedną z częstszych przyczyn piekących stóp jest grzybica. Powstałe w jej przebiegu zmiany lokalizują się zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych i na podeszwach stóp. Choroba objawia się obecnością niewielkich grudek i pęcherzyków, zaczerwienieniem, łuszczeniem i swędzeniem skóry.

Do grupy podwyższonego ryzyka jej rozwoju należą osoby korzystające z saun, basenów, siłowni, narażone na przegrzanie i nadmierną wilgotność stóp. Dodatkowo o osłabionej pracy układu odpornościowego, z urazami i zadrapaniami skóry, zażywające określone farmaceutyki np. antybiotyki, cytostatyki, cyklosporynę, kortykosteroidy, azatioprynę. Najczęściej za rozwój grzybicy stóp odpowiadają drożdżaki, w tym głównie Candida albicans.

Inną przyczyną piekących stóp okazać się mogą modzele lub nagniotki. Te pierwsze oznaczają odciski powstałe na podeszwowej części stopy w wyniku działania tarcia lub stałego ucisku. Na ich rozwój szczególnie narażone są osoby noszące buty ciasne lub na obcasach. Modzele opisywane są jako plackowate, zabarwione na żółto narośla zgrubiałej skóry. Z kolei nagniotki, mimo iż powodowane przez te same czynniki, są zmianami lokalizującymi się w obrębie stawów palców stóp. Mają postać stwardniałych, ziarnistych zgrubień.

Za pieczenie stopy od spodu odpowiadać może długotrwałe przebywanie na nogach lub noszenie niewygodnego, wykonanego ze sztucznych materiałów obuwia. Dolegliwość ta bywa objawem reakcji alergicznej na stosowane środki czystości czy obecne w skarpetkach lub butach tworzywa. Wówczas rozwija się kontaktowe zapalenie skóry. Specjaliści wymieniają pieczenie stóp jako jeden z objawów zatrucia metalami ciężkimi, narażenia na działanie toksyn czy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Pieczenie stopy od spodu – inne przyczyny

Stopy mogą piec chorych zmagających się z toczniem rumieniowatym układowym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Objaw stanowić może przejaw neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych prowadzących do zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych i ruchowych wzdłuż włókien nerwowych kończyn. Stan ten spowodowany może być cukrzycą, niedoborem witamin z grupy B, niedoczynnością tarczycy czy chorobą alkoholową. Pieczenie stóp związane bywa również z zespołem Guillaina-Barrego, który jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym polegającą na atakowaniu przez przeciwciała obwodowego układu nerwowego.

Chorobą, która powoduje uczucie pieczenia stóp, okazać się może przewlekła niewydolność żylna, która pojawia się w wyniku zbyt długiego zalegania krwi w naczyniach. Dodatkowymi objawami są: uczucie ból i ciężkości nóg, opuchlizna stóp i kostek, kurcze stóp i łydek. Pieczenie stóp wpisuje się też w obraz kliniczny tzw. ostrogi piętowej, czyli zapalenia rozcięgna podeszwowego. Chorzy opisują towarzyszące mu dolegliwości bólowe jako silne pieczenie wewnątrz stopy nasilające się zwłaszcza po okresie dłuższego siedzenia czy leżenia. Pieczenie stóp stanowi również jeden z objawów zespołu niespokojnych nóg. Innymi symptomami schorzenia są mrowienie, drętwienie kończyn dolnych, rwący ból i kurcze łydek.

Zwalczanie uczucia pieczenia stóp

Zwalczanie uczucia pieczenia stóp zależy od odpowiadającego za jego powstanie czynnika. Przykładowo w przypadku grzybicy stóp konieczna jest farmakoterapia. W początkowej fazie choroby stosuje się środki miejscowe. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie rezultatu, niezbędne jest leczenie ogólnoustrojowe. Warto sięgnąć też po domowe sposoby na piekące stopy. Należy nosić dobrze dopasowane i przewiewne obuwie z miękkimi wkładkami oraz wchłaniające pot i zapewniające cyrkulację powietrza bawełniane skarpety. Zalecane jest używanie dezodorantów przeciwgrzybiczych i zasypek, a także dbanie o higienę. Ulgę przyniesie masaż, moczenie stóp w zimnej wodzie oraz aplikowanie chłodzących kremów na piekące stopy.

Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

1. D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2011, 17(4), s. 212–217.

2. J. Szepietowski, A. Franczuk, Grzybica stóp, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2001, 3–4, s. 173–176.

3. M. Domżał, Ból neuralgiczny i neuropatyczny w praktyce lekarza, [w:] „Terapia”, 2004, 12, s. 28–35.

4. T. Król, A. Mędrak, M. Dąbrowska-Galas i wsp., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, [w:] „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2018, 2(55), s. 246–249.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
277
38
Polecamy
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować?
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Stopa okopowa – co to jest, jak wygląda, kiedy powstaje
Stopa okopowa – co to jest, jak wygląda, kiedy powstaje TVN zdrowie
Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości?
Jak znaleźć sposób na bolące stopy?
Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy? TVN zdrowie
Komentarze (1)
eli
Zapchane Żyły ja tak miałam w końcu operacja dwa Stendy
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?