Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie po oddaniu moczu – skąd się bierze i jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Pieczenie po oddaniu moczu – skąd się bierze i jak leczyć?

Kobieta, która ma zapalenie pęcherza

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Pieczenie po oddaniu moczu zazwyczaj jest konsekwencją zapalenia cewki moczowej, przede wszystkim o etiologii bakteryjnej. Żadnych dolegliwości w infekcji dróg moczowych, takich jak ból czy pieczenie, nie można bagatelizować, bo mogą prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Pieczenie po oddaniu moczu może świadczyć o infekcjach bakteryjnych. Nie oznacza to jednak, że każde przeziębienie czy infekcja kończą się infekcją dróg moczowych. Przyczyny pieczenia cewki moczowej po oddaniu moczu mogą tkwić również w zakażeniu grzybami Candida.

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu często przebiega z zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet bólem miejsc intymnych. Jest to dosyć powszechne schorzenie, dotykające 80% kobiet, głównie po 18 roku życia. Przyczyn może być kilka: uczulenie na środki chemiczne, urazy mechaniczne. Pieczenie cewki po oddaniu moczu wymaga leczenia, ponieważ najczęściej ma ono podłoże grzybicze albo bakteryjne.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego i jak skutecznie z nim walczyć?

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Pieczenie w pochwie po oddaniu moczu nie zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Jeśli ból i pieczenie są krótkotrwałe, organizm zazwyczaj sam radzi sobie ze stanem zapalnym. Konieczne jest unikanie spożywania cukrów prostych, a zwiększenie ilości pokarmów bogatych w witaminę C, która sprzyja zakwaszeniu moczu i stwarza mniej korzystne warunki dla rozrostu bakterii. Kiedy pieczeniu towarzyszą: bolesność w trakcie stosunku, upławy o nieprzyjemnych zapachu i zielonkawej barwie, bóle brzucha, wysypka miejsc intymnych czy gorączka i nudności, najbezpieczniej będzie udać się do ginekologa. Pieczenie warg sromowych po oddaniu moczu farmakologicznie leczy się maściami, globulkami oraz żelami o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Po zakończeniu leczenia warto stosować specjalne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego. Kluczowe jest bowiem odbudowanie flory bakteryjnej.

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn związane jest z zakażeniami układu moczowego. Przyczyny mogą tkwić w przewlekłych chorobach przenoszonych drogą płciową, jak chlamydia oraz rzeżączka. Starsi mężczyźni odczuwają pieczenie w cewce moczowej po oddaniu moczu przy rozroście prostaty i zapaleniu gruczołu krokowego. W literaturze medycznej pieczenie przy oddawaniu moczu to jeden z rodzaju objawów dyzurycznych. Towarzyszą mu ból w podbrzuszu, uczucie silnego parcia na mocz oraz oddawanie moczu przerywanym strumieniem. U panów przyczyn dyzurii może być wiele: stany chorobowe prącia, rozrost gruczołu krokowego, nowotwory pęcherza, kamica moczowa oraz zróżnicowane infekcje dróg moczowych.

Najwięcej przyczyn zakażenia cewki moczowej u mężczyzn upatruje się w chorobach przenoszonych drogą płciową. Pierwotniaki, chlamydie, rzeżączki oraz wirusy opryszczki mogą powodować ponadto wyciek ropny lub śluzowo-ropny z cewki moczowej. Kiedy na narządach intymnych mężczyzny pojawią się małe, bolesne pęcherzyki, może to wskazywać na opryszczkę narządów płciowych. Unikanie wizyty u specjalisty oraz leczenia może nawet grozić powikłaniami w postaci bezpłodności. Aby zapobiec ryzyku zakażeń, zaleca się zabezpieczenie podczas stosunku za pomocą prezerwatywy.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Szczypanie podczas oddawania moczu wskazywać może na stan zapalny napletka i żołędzi. Przyczyną rozwoju takich zakażeń jest niedostateczna higiena miejsc intymnych. Pod napletkiem fizjologicznie gromadzą się złogi złuszczonych komórek oraz pot, co nosi nazwę mastki. Jej nagromadzenie sprzyja rozwojowi i kolonizacji bakterii – gronkowców. Pieczenie i ból przy mikcji jest także jednym z objawów cukrzycy, kiedy to częściej dochodzi do infekcji drożdżakami – grzybami z rodzaju Candida. Chory może odczuwać swędzenie ujścia cewki moczowej oraz obserwować wrzodziejące zmiany na penisie. Regularne mycie delikatnymi płynami do miejsc intymnych i osuszanie napletka pomagają pozbyć się tego dokuczliwego problemu. W zaawansowanych stadiach choroby wykonuje się badania na posiew i wdraża się leczenie antybiotykami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
3
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet, po oddaniu moczu i po stosunku
Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet, po oddaniu moczu i po stosunku TVN zdrowie
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?