Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pieczenie języka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

Pieczenie języka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
język

Fot.: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Pieczenie języka może mieć wiele przyczyn. Jest to objaw m.in. grzybicy jamy ustnej, chorób układu pokarmowego lub próchnicy. Często towarzyszą mu symptomy takie jak ból, biały nalot i suchość w ustach. Aby pozbyć się dyskomfortu, należy udać się do specjalisty.

Lekarz, do którego uda się osoba z pieczeniem języka, będzie mógł dobrać terapię dopiero wtedy, gdy określi przyczynę występowania tego objawu. Najczęściej źródłem dyskomfortu jest kandydoza, dlatego też podejmowane jest leczenie antybiotykami. Szybka reakcja i niebagatelizowanie objawu pomagają pozbyć się pieczenia języka.

Pieczenie języka – czy to może być nerwica?

Pieczenie języka to objaw nieswoisty i może mieć wiele przyczyn. Może sugerować stan chorobowy, w tym natury psychicznej, m.in. depresję bądź nerwicę. Warto jednak podkreślić, że najczęściej może się pojawić np. po zjedzeniu pikantnych potraw bądź produktów takich jak kiwi czy ananas. Piekący ból języka może wskazywać także na inne choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę, choroby endokrynologiczne bądź stomatologiczne. Ponadto objaw ten może występować w różnych momentach, np. po zjedzeniu konkretnych produktów, po wykonaniu określonych ruchów językiem lub może trwać ciągle, przez całą dobę. Takie pieczenie nie powinno być objawem bagatelizowanym, gdyż może wskazywać zarówno na błahe powody, jak i na bardzo poważne stany chorobowe i dolegliwości, które należy leczyć.

Ból, pieczenie języka, suchość w jamie ustnej, biały nalot i inne objawy

Pieczenie języka to symptom, który może mieć różne nasilenie. U niektórych może przebiegać łagodnie i nie utrudniać funkcjonowania, u innych będzie wywoływało dyskomfort, a jeszcze u innych będzie silne i z łatwością przeobrazi się w ból. W niektórych przypadkach pieczenie języka może nie tylko utrudniać realizację codziennych obowiązków, ale również zaburzać naturalne funkcjonowanie, np. przyjmowanie pokarmów lub płynów. Oprócz pieczenia języka, podniebienia i gardła, mogą wystąpić także inne objawy, m.in.: ból, drobne owrzodzenia, suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie, biały nalot itp. Udając się do specjalisty, należy zawsze poinformować go o objawach towarzyszących.

Dlaczego występuje pieczenie języka? Przyczyny

Przyczyną pieczenia języka może być zakażenie. Najczęściej symptom ten jest wynikiem grzybicy (kandydozy) jamy ustnej. Występują wtedy także ból, biały nalot i liczne owrzodzenia jamy ustnej. Pieczenie może się też okazać objawem wirusowego zakażenia, np. u osób chorujących na HIV, opryszczkę lub półpaśca. Nieprzyjemna dolegliwość może być również wynikiem infekcji bakteryjnej, np. gruźlicy. Bardzo często pieczenie języka jest objawem alergii. Najczęściej są to alergie kontaktowe związane np. ze stosowaniem konkretnych materiałów bądź leków stomatologicznych. 

Mogą też wystąpić reakcje uczuleniowe na pokarm, np. na konkretny konserwant zawarty w produkcie. Pieczenie języka występuje także w stanach chorobowych, takich jak: refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, awitaminoza, niedokrwistość złośliwa, choroby wynikające z niedoboru żelaza, choroby skóry (rumień wielopostaciowy, liszaj płaski), cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Pieczenie języka ma miejsce podczas stanów zapalnych, takich jak próchnica, zapalenie miazgi zębowej lub w chorobach przyzębia brzeżnego. Może być również związane z neuralgią, czyli nerwobólem językowo-gardłowym lub być wynikiem urazu, np. oparzenia, ataku padaczkowego lub przekłuwania języka. Występuje także, gdy proteza zębowa jest źle dobrana i drażni język, powodując jego pieczenie.

Pieczenie języka – pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej

Pieczenie języka może być też oznaką przewlekłego schorzenia określanego mianem pierwotnego zespołu pieczenia jamy ustnej (ang. burning mouth syndrome – BMS). Ten stan chorobowy trwa minimum 4 miesiące i w jego przebiegu nie ma widocznych zmian w jamie ustnej. Osoby borykające się z BMS najczęściej określają ból jako piekący i występuje on u większości w obrębie języka. Oprócz pieczenia pojawiają się także objawy towarzyszące, takie jak: zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, nadwrażliwość na pokarmy (kwaśne, słone, gorzkie). Zdarzają się także parestezje, czyli mrowienie języka. Objawy BMS ustępują podczas spożywania pokarmu, jednak zaraz po nim wracają.

Pieczenie języka – jak leczyć?

Co pomaga na pieczenie języka? Warto podkreślić, że ze względu na to, iż objaw ten jest nieswoisty, konieczna jest wizyta u specjalisty. Należy mieć świadomość, że ból nie zniknie sam bądź też poprzez stosowanie domowych sposobów, a co gorsza – można sobie jeszcze zaszkodzić. Przed rozpoczęciem terapii wykonywane jest badanie mykologiczne, które określa, jaki drobnoustrój powoduje pieczenie języka.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Tomasz Konopka, Leczenie wybranych zespołów bólowych jamy ustnej i twarzy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Komentarze (2)
L.
A do jakiego specjalisty się udać?
Czytaj całość
ja
witam,kto to leczy
Czytaj całość
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?