Polub nas na Facebooku
Czytasz: Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy. Przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy. Przyczyny i leczenie

nerki

Fot.: natali_mis / stock.adobe.com

Piasek w nerkach to kryształki różnych substancji, najczęściej jest to jednak fosforan wapnia. Przyczyny jego odkładania są takie same, jak przyczyny kamicy, której jest jednym z pierwszych objawów. W walce z piaskiem w nerkach skuteczne jest leczenie domowe, jednak wcześniej należy skonsultować je z lekarzem.

Piasek w nerkach to jeden z pierwszych objawów kamicy nerkowej. Jego pojawienie się w moczu może sugerować, że w nerkach już powstały lub tworzą się większe złogi, czyli kamienie nerkowe. To, jak długo schodzi piasek w nerkach, zależy od wielu czynników.

Piasek w nerkach – przyczyny

Piasek w nerkach to nieduże złogi substancji, których stężenie w moczu jest zbyt wysokie, by mogły się rozpuszczać. Zamiast więc być usuwane razem z nim z organizmu, ich kryształki odkładają się w nerkach. Kamienie nerkowe pod względem chemicznym zbudowane są ze związków wapnia, szczawianów, fosforanów, kwasu moczowego lub cystyny (rzadko).

Przyczyny powstawania każdego rodzaju kamieni nerkowych różnią się od siebie. Przykładowo, formowaniu się kamieni wapniowych, sprzyjają:

  • dieta – duże spożycie białek zwierzęcych, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów;
  • choroby towarzyszące – m.in. zespół metaboliczny, nadczynność przytarczyc, kwasica cewkowa, sarkoidoza, nadciśnienie, cukrzyca;
  • niektóre leki – m.in. kortykosteroidy, suplementy wapnia, preparaty witaminy D, hormony tarczycy.

Prawdopodobieństwo powstawania złogów jest większe w niektórych grupach ryzyka. Wzrasta ono m.in. przy niektórych nowotworach, chorobach układu pokarmowego, chorobach układu kostnego, nawracających zakażeniach układu moczowego. Kamicy sprzyjają także skłonności rodzinne.

Zobaczcie, jak wygląda zabieg usuwania kamieni nerkowych:

Zobacz film: Jakie są metody usuwania kamieni nerkowych? Źródło: 36,6

Objawy piasku w nerkach

Złogi w postaci piasku nie powodują żadnych dolegliwości. Wykrycie piasku w moczu możliwe jest przez badanie ogólne moczu lub w czasie badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej. Oprócz tego, zaburzeniu mogą mu towarzyszyć inne objawy kamicy nerkowej, takie jak kolka nerkowa, nudności, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej, gorączka, osłabienie.

Piasek w nerkach – leczenie

Piasek w nerkach nie powoduje bólu, dlatego raczej rzadko jest on przyczyną podejmowania leczenia. Do kuracji znacznie częściej skłaniają chorych bolesne kamienie nerkowe. Ponieważ jedno i drugie ma tę samą przyczynę, piasku i kamieni można się pozbyć w podobny sposób.

Przede wszystkim bardzo istotne jest przyjmowanie większej ilości płynów. Wskazana ilość to minimum 2 l dziennie. Równie ważna jest odpowiednia dieta. To, jakie składniki należy z niej wyeliminować, zależy od rodzaju kamicy. Są jednak wskazania, do których należy stosować się we wszystkich przypadkach.

Dieta zmagającego się z piaskiem w nerkach powinna być lekkostrawna, dlatego należy wyeliminować z niej potrawy panierowane i smażone w głębokim tłuszczu. Zamiast tego dania można przygotowywać gotując na parze lub w wodzie, dusząc, piekąc lub grillując. Konieczne jest ograniczenie spożycia białek i tłuszczów zwierzęcych (np. smalcu, boczku, tłustych wędlin, śmietany). Z diety należy też wyeliminować sól kuchenną i przyprawy zawierające glutaminian sodu. By dostarczyć organizmowi błonnik, w jadłospisie powinny znaleźć się surowe warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Złogi, które przybierają większe rozmiary, bardzo często są wydalane samoistnie. Jeżeli jednak pojawia się ból, tzw. kolka nerkowa, stosuje się leczenie objawowe. Choremu podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Operacyjne usunięcie złogów jest konieczne, jeżeli spełnione zostaną któreś z poniższych warunków:

  • ból nie ustępuje mimo leczenia zachowawczego,
  • zbyt duży kamień nie może zostać wydalony w sposób naturalny,
  • kamicy towarzyszą nawracające zakażenia dróg moczowych,
  • występuje niewydolność nerek,
  • doszło do zablokowania odpływu jedynej czynnej nerki.

Domowe leczenie piasku w nerkach

Domowe leczenie piasku w nerkach opiera się przede wszystkim na diecie. Jego usunięcie można jednak wspomóc ziołami.. Przed zastosowaniem ziół w jakiejkolwiek postaci warto skorzystać z porady lekarskiej.

Zobaczcie także, jak powinno się dbać o nerki:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Interna Szczeklika, Kraków 2014,

2. Henryk Różańki, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego

3. Michał Peller, U kogo powstają kamienie i dlaczego?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
10
Polecamy
Kamica nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i profilaktyka 
Kamica nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i profilaktyka  TVN zdrowie
Jak leczyć kamienie nerkowe?
Leczenie domowe i specjalistyczne
Jak leczyć kamienie nerkowe? Leczenie domowe i specjalistyczne TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Verasa
Tolek, w jaki sposób dbasz o dietę? Wiesz co Ci w diecie szkodzi? Bo słyszałam, że o się sprawdza, że można to gdzieś sprawdzić w Polsce.
Czytaj całość
Kali
Bardzo ważne jest, żeby regularnie siusiać, pić dużo wody. Rzeczywiście fitolizyna jest dobrym wyborem, bo działa moczopędnie, ale też przeciwzapalnie. A czy ktoś kiedyś sporządzał moczopędny preparat domowy z łusek cebuli?
Czytaj całość
Tolek
U mnie niestety kamica nerkowa objawiła się atakiem kolki nerkowej. Było to bardzo bolesne, ale udało się urodzić kamień bez interwencji lekarza. Dlatego teraz dbam o profilaktykę, nie chcę już nigdy przechodzić przez taki ból. Z zalecenia lekarz piję 3 l wody dziennie, zmieniłem dietę i piję też fitolizynę w paście, bo ułatwia usuwanie piasku, by nie dopuścić do powstania kamienia.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty