Polub nas na Facebooku
Czytasz: PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej
menu
Polub nas na Facebooku

PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej

Badanie PET-CT jest cenną metodą obrazowania w onkologii, neurologii i w niektórych przypadkach kardiologicznych, np. po zawale. Pozytonową tomografię emisyjną można wykonać w placówkach posiadających odpowiednie urządzenia. Prywatnie PET-CT kosztuje od 3300 do 6000 złotych.

Podobne zastosowanie co PET-CT ma badanie SPECT – tomografia emisyjna pojedynczych fotonów. Oba testy stosuje się w wykrywaniu i określaniu nowotworów, zmian w mózgu oraz stanu serca. W obu badaniach używa się radioaktywnych izotopów. Badania SPECT jest mniej dokładne od PET-CT, ale również o wiele tańsze. Jego cena waha się od 400 do 750 złotych w zależności od tego, który obszar ciała jest badany.

Badanie PET-CT: na czym polega i jakie są jego zalety i wady?

Co to jest badanie PET-CT? To pozytonowa tomografia emisyjna – badanie obrazowe z zakresu medycyny nuklearnej. Na podstawie tego testu można ocenić kształt oraz funkcjonowanie narządów i tkanek. PET-CT wykrywa zmiany w organizmie wcześniej niż pozostałe badania obrazowe, takie jak zwykła tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy rentgen.

Pozytonowa tomografia emisyjna PET-CT jest stosowana w przypadkach, kiedy zawodzą inne badania – dają niejednoznaczne wyniki lub nie są w stanie uchwycić zmian chorobowych w całości. Dzięki otrzymanym tą metodą wynikom medycyna znacznie poszerzyła wiedzę na temat nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych jak alzheimer czy parkinson, a także w innych dziedzinach.

Na czym polega badanie PET-CT? Na wprowadzeniu do organizmu osoby badanej promieniotwórczego izotopu i obserwacji zachowania (metabolizmu) komórek w badanym obszarze. Skaner pozytonowej tomografii emisyjnej wyłapuje reakcje zawartych w izotopie pozytonów (cząsteczek antymaterii) z elektronami (cząsteczkami materii) pochodzącymi z ciała. Efektem tych spotkań są „rozbłyski” (tzw. promieniowanie anihilacyjne) widoczne w obrazie PET-CT. Określenie nawet najmniejszych zmian chorobowych jest możliwe dlatego, że izotop promieniotwórczy (radiofarmaceutyk) gromadzi się bardziej w komórkach chorych niż zdrowych.

Zaletą PET-CT jest jego dokładność, wadą natomiast wysoki koszt badania, a także to, że nie ma uniwersalnego radiofarmaceutyka, który wykrywałby wszystkie rodzaje chorób. Substancja promieniotwórcza musi być dopasowana do choroby, którą ma zobrazować. To sprawia, że PET-CT spełnia swoje zadanie jako narzędzie do oceny zaawansowania stanu chorobowego i do monitorowania skuteczności leczenia. Pozwala też wskazać zmiany rakowe w bardzo wczesnym stadium.

Badania PET-CT nie można wykonać u ciężarnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której czekanie do porodu zagrażałoby poważnie zdrowiu i życiu kobiety.

Wskazania do badania PET-CT

W onkologii badanie PET-CT stosuje się do:

  • wykrywania zmian nowotworowych we wczesnym stadium,
  • oceny zaawansowania raka,
  • monitorowania skuteczności terapii.

PET-CT można stosować nie w każdym rodzaju raka. Największą wartość ma w przypadku guzów mózgu, nowotworów głowy i szyi, płuc, piersi, przełyku, trzustki, jelita grubego, jajnika, szyjki macicy, jądra, prostaty, a także przy chłoniakach i czerniaku.

W neurologii PET-CT używa się do poszukiwania ognisk odpowiedzialnych za padaczkę, oceny zmian w mózgu na skutek jego niedokrwienia oraz do wczesnej diagnozy i oceny guzów i nowotworów mózgu.

Kardiologiczne zastosowanie PET-CT polega na określeniu żywotności mięśnia sercowego oraz ocenie stopnia niedokrwienia serca.

PET-CT: przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania PET-CT należy rozpocząć 24 godziny przez jego rozpoczęciem. Przez dobę przed badaniem PET nie powinno się spożywać alkoholu ani kofeiny, należy także zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. W dniu testu można jeść i pić, ale nie później niż 6 godzin przed badaniem. Należy też zażyć leki, które przyjmuje się co dzień. Wyjątkiem są insulina i leki przeciwcukrzycowe – można przyjąć je dopiero po zakończonym badaniu. Przygotowanie do badania PET-CT polega też na tym, by 2 godziny przed badaniem PET-CT wypić litr niegazowanej wody, a drugi litr zabrać ze sobą – wypija się go po badaniu. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z zaaplikowanego izotopu promieniotwórczego, który jest usuwany wraz z moczem. Należy też zabrać ze sobą wygodne, miękkie i ciepłe ubranie.

Przebieg badania PET-CT

Całe badanie trwa około 2 do 3 godzin. Pozytonowa tomografia emisyjna rozpoczyna się od zaaplikowania osobie badanej w formie zastrzyku glukozy znakowanej fluorem radioaktywnym (radioaktywny izotop). Następnie przez godzinę badany przebywa w zaciemnionym pomieszczeniu, leżąc. Kolejnym krokiem jest umieszczenie osoby badanej w skanerze PET-CT. Badanie odbywa się w pozycji leżącej z uniesionymi nad głowę rękoma. Skanowanie trwa zwykle około 30 minut. W tym czasie osoba badana nie powinna się poruszać. Po zakończeniu badania i oddaniu moczu w celu wydalenia izotopu można wrócić do domu.

Jaki diagnozuje się nowotwory? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Zalecenia po badaniu. Ze względu na promieniowanie jonizujące, nie należy przychodzić na badanie z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią ani dziećmi. Po badaniu (przez min. 6 godzin) należy też unikać dłuższego, bliskiego kontaktu z innymi osobami, a zwłaszcza kobietami w ciąży i dziećmi.

Koszt i dostępność badania PET-CT

Badanie PET-CT jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w niektórych przypadkach. Przeważnie:

  • w chorobach nowotworowych, jeśli inne badania okażą się niemiarodajne lub niemożliwe do przeprowadzenia,
  • w chorobach serca jako badanie rozstrzygające i w celu oceny żywotności mięśnia sercowego,
  • w padaczce lekoodpornej, jeśli planowane jest leczenie chirurgiczne.

W innych przypadkach badanie jest płatne. Ile kosztuje badanie PET-CT poza publicznym systemem zdrowia? Ceny różnią się w zależności od tego, jaka część ciała jest badana, oraz od użytego izotopu (najczęściej 18FDG). Prywatnie badanie PET-CT serca albo mózgu (jednego narządu) można wykonać od 3300 złotych, jeśli w badaniu stosowany jest 18FDG. Gdy badanie PET-CT ma być wykonane z użyciem innych radiofarmaceutyków, jego koszt może sięgać od 4500 do 6000 złotych.

Pozytonową emisyjną tomografię komputerową można wykonać w placówkach, które dysponują pracownią PET-CT.

Czy promieniowanie może leczyć raka?

Jak tłumaczy dr Justyna Rembak – Szynkiewicz pierwiastek itr 90 jest izotopem, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny jako produkt leczniczy. Cząsteczki izotopy itru 90 powodują zabicie guza.

Radioembolizacja polega na wstrzyknięciu złośliwego guza w wątrobie roztworu zawierającego radioaktywny izotop. Zabieg ten musi być dokładnie zaplanowany, ponieważ pierwiastki z upływem czasu rozpadają się i tracą swoją moc. O tym, na czym dokładnie polega zabieg radioembolizacji dowiesz się z filmu:

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
575
24
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania?
Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania? TVN zdrowie
Badanie histopatologiczne - konieczne do określenia zmian chorobowych
Badanie histopatologiczne - konieczne do określenia zmian chorobowych TVN zdrowie
Komentarze (4)
Ewa
Marcin pisze ze trzeba sie przygotowac. Bzdura. Ale nie wolno przez 6 godz miec kontaktu z dziecmi ani z kobietami ciezarnymi. Nalezy korzystac z wyznaczocych toalet. To wszystko. 30 min i po badaniu. Ale 30 przed bo badaja i przyg do podania tego. Dzieki temu jestem juz po jednej z dwoch operacji mozgu. W pl 17 lat i nikt szans nie dawal. Ale 200 zl mies za leki bralo panstwo
Czytaj całość
Ewa
6000tys zl? Jaa! W uk mialam za darmo. :/ i czekalam 4 tyg
Czytaj całość
Redakcja
Dziękujemy za sugestie mające na celu najlepszą jakość tekstu. Podany czas badania jest zgodny z wytycznymi podawanymi przez Szpital Uniwersytecki: http://www.su.krakow.pl/o-k-kliniki-endokrynologii-krakow/pet-ct. Co do wytycznych i zaleceń po badaniu, to dziękujemy za sugestie, uwzględniliśmy je w tekście. Natomiast szczegółowe wytyczne mogą się różnić, dlatego artykuł należy traktować jako informację poglądową. Dokładne zalecenia podaje lekarz lub pracownia wykonująca badanie.
Czytaj całość
Marcin
TVN... 2-3 godziny? Bzdura, skanowanie trwa około 15minut, czemu nie piszecie o zasadach higieny po badaniu? Jak zwykle w TVN ktoś coś usłyszał ale nie wie co pisze.... po badaniu trzeba unikać kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży! I odpowiednio trzeba się do tego badania przygotować...
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby