Polub nas na Facebooku
Czytasz: Perlak – co to jest? Jakie są przyczyny i objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Perlak – co to jest? Jakie są przyczyny i objawy?

NAN

Fot: Alexander Raths / fotolia.com

Przewlekle perlakowe zapalenie ucha środkowego, nazywane perlakiem, ma postać guza, który wypełnia przestrzeń wyrostka sutkowego i ucha środkowego. Perlak ucha nie jest nowotworem, ale niszczy błonę bębenkową, kosteczki słuchowe i kość skroniową.

Perlak jest kulistym guzkiem, charakteryzującym się biało-perłowym zabarwieniem. Pełna nazwa tego schorzenia to przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego. Guz stopniowo się rozrasta i wypełnia przestrzeń ucha środkowego oraz wyrostka sutkowego. Wyniszcza sąsiadującą tkankę kostną, ale nie ma charakteru nowotworowego. Perlak może być wrodzony lub nabyty i pojawić się w każdym wieku.

Co to jest perlak?

Perlak jest kulisty i ma biało-perłowe zabarwienie. Guz ten nie jest nowotworem, ponieważ składa się z prawidłowych komórek, które występują w nieodpowiednim miejscu. Perlakowe zapalenie ucha środkowego wynika z rozrostu guza, który niszczy sąsiednie i pobliskie struktury, np. nerw słuchowy, kosteczki słuchowe czy błędnik.

Perlak w uchu może mieć postać wrodzoną, która występuje rzadko, lub nabytą. Nabyte przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego występuje u obu płci i w każdym wieku. Perlak nabyty wtórny pojawia się zwykle u osób, które w dzieciństwie często chorowały na zapalenia uszu, infekcje górnych dróg oddechowych oraz wysiękowe zapalenia uszu. Przyczyną perlaka nabytego wtórnego bywa też uraz ucha i przetrwała perforacja błony bębenkowej. Perlak nabyty pierwotny jest efektem zaburzeń prawidłowego procesu złuszczania się naskórka. Nie towarzyszą mu inne choroby ucha.

Perlak wrodzony istnieje już od momentu narodzin. W okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym nie daje żadnych objawów. Najczęściej jest wykrywany w badaniu otoskopowym. Schorzenie ujawnia się w wieku 4–5 lat, kiedy zaczyna dawać charakterystyczne objawy.

Perlak - objawy

Perlak daje podobne objawy jak nowotwór, ale nim nie jest. Rośnie bardzo powoli, dlatego może długo pozostać nierozpoznany. Pierwszymi symptomami, które często są lekceważone, są nawracające wycieki wydzieliny z ucha, która może mieć nieprzyjemny zapach. Może im towarzyszyć szum uszny i powoli postępujący niedosłuch. Początkowo problemy ze słuchem obejmują niższe dźwięki i występują łącznie z uczuciem zatkania ucha.

Wzrastający perlak powoduje występowanie kolejnych objawów, do których zalicza się:

  • stopniowe pogarszanie rozumienia mowy,
  • problemy z rozmową w hałasie,
  • pojawienie się różnic w wysokości tych samych tonów w obu uszach,
  • nieprzyjemne uczucie w dotkniętym schorzeniem uchu, pojawiające się przy wysokich dźwiękach.

Stopień niedosłuchu nie musi wiązać się z wielkością perlaka – wiele zależy od dokładnego umiejscowienia guza. Przekroczenie przez perlaka granic ucha środkowego wywołuje zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Bardzo rzadko guz przyczynia się do porażenia nerwu twarzowego, który objawia się:

  • opadaniem kącika ust po stronie porażenia,
  • niemożnością marszczenia czoła i szczerzenia zębów,
  • niemożnością gwizdania i mrugania okiem.

W ciężkich przypadkach perlak ucha daje objawy związane z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, ropniem mózgu, zakrzepowym zapaleniem zatoki esowatej czy ropniakiem podtwardówkowym i nadtwardówkowym. Schorzeniu towarzyszą nasilone objawy, do których zalicza się ból głowy i ucha, gorączkę, wymioty i zaburzenia świadomości.

Diagnostyka i leczenie perlaka

W diagnostyce perlaka ucha niezbędny jest szczegółowy wywiad z chorym. Lekarz pyta o objawy, przebyte zapalenia ucha środkowego, urazy w obrębie ucha czy problemy ze słuchem. Następnie dokładnie bada dotykiem uszy i ich okolice, po czym wykonuje badanie otoskopowe. Pozwala ono zdiagnozować perlaka i ocenić błonę bębenkową. Przed badaniem lekarz może usunąć znajdującą się w uchu wydzielinę i woskowinę. Dokładniejsze jest badanie otomikroskopowe, pozwalające na obejrzenie błony bębenkowej pod mikroskopem.

Lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej kości skroniowych, aby ocenić wielkość perlaka i jego wpływ na sąsiednie tkanki. Coraz częściej stosowane jest badanie rezonansem magnetycznym.

Jedyną metodą leczenia perlaka jest operacja. Leki stosuje się wyłącznie wtedy, gdy stan zapalny jest zaostrzony i towarzyszy mu ropny wyciek z ucha. Antybiotykoterapia stanowi przygotowanie do planowanej operacji i obejmuje podawanie do ucha antybiotyków i steroidów. W ciężkich przypadkach antybiotyki podawane są doustnie lub dożylnie.

Przed podaniem antybiotyku lekarz może zlecić wykonanie wymazu wydzieliny z ucha. W trakcie operacji zmiany perlakowe są całkowicie usuwane. Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego słuchu, jeśli jest to możliwe. Perlaki muszą być starannie usunięte z całej przestrzeni ucha, ponieważ mogą odrastać. W związku z tym niezbędna jest kontrola pooperacyjna na przestrzeni kilku lat.

Od lekarza zależy wybór metody operacyjnej – przy dużej liczbie guzów stosuje się operacje dwuetapowe, przy czym druga wykonywana jest w odstępie 6–12 miesięcy od pierwszej.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
142
4
Polecamy
Wyciek z ucha – rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia
Wyciek z ucha – rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie