Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pełna lodówka nie oznacza zdrowej lodówki! Jak przechowywać żywność, aby się nie psuła?
menu
Polub nas na Facebooku

Pełna lodówka nie oznacza zdrowej lodówki! Jak przechowywać żywność, aby się nie psuła?

Pełna lodówka, kobieta stoi przed otwartą lodówką.

Fot. YinYang / Getty Images

Lodówka powinna być miejscem, w którym tylko chwilowo przechowujemy jedzenie. Dobrze, żeby była czysta i zadbana, a jedzenie, które w niej świeże. Jak nie dopuścić do marnowania żywności? Jak odpowiednio przechowywać produkty w lodówce?

Zdrowa lodówka powinna być pełna świeżych i wartościowych produktów. Co możemy w niej trzymać? Warzywa i owoce, gotowane przez nas potrawy, a także świeże produkty odpowiednio zapakowane i rozmieszczone na półkach chłodziarki. Warto wiedzieć, że jeśli dopuścimy, aby w naszej lodówce coś spleśniało, to szkodliwe mykotoksyny mogą rozprzestrzeniać się w całej chłodziarce!

O lodówkę trzeba dbać - należy ją myć i regularnie w niej sprzątać, sprawdzać czy produkty są świeże i odpowiednio zapakowane. Sposób przechowywania wydłuża termin spożycia, a to z kolei pozwala ograniczyć marnowanie jedzenia. Pamiętajmy o tym, że dbanie o nasze zdrowie zaczyna się już na etapie planowania zakupów - warto przygotowywać sobie listę i menu na najbliższe dni. 

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Znaczenie ma zarówno rozmieszczenie produktów w chłodziarce, jak i ich odpowiednie zapakowanie. Zacznijmy od prawidłowego rozmieszczenia:

 • najwyższa półka: dżemy, konfitury i nabiał (mleko, jogurty, kefiry);
 • środkowe półki: domowe potrawy (zawsze szczelnie zamknięte) oraz produkty, które mogą się szybko zepsuć, np. biały ser, twaróg, wędliny;
 • dolne półki: warzywa i owoce (tutaj ważne, że potrzebują one dostępu do powietrza, a zatem nie mogą być szczelnie zapakowane), a także sery dojrzewające, ryby i mięso (powinny być przechowywane w jak najniższej temperaturze).

Niektóre produkty nie mogą długo leżeć. Tyczy się to świeżego mięsa i ryb. Najlepiej przechowywać je na przykrytym talerzu, jak już wspominaliśmy w najniższej części lodówki. Co ciekawe najkrócej można przechowywać w lodówce mięso mielone - maksymalnie kilka godzin, a najlepiej wykorzystać je zaraz po zmieleniu. Z kolei najdłużej możemy przechowywać wołowinę - nawet 4 dni. 

Czego nie trzymać w lodówce?

Oto lista produktów, których nie powinno się wkładać do chłodziarki:

Infografika: Produkty, których nie powinno się trzymać w lodówce

W czym przechowywać żywność w lodówce?

Do wyboru mamy całą gamę różnorodnych produktów:

 • pojemniki plastikowe;
 • pojemniki silikonowe;
 • pojemniki próżniowe - te pojemniki warto wyróżnić ze względu na to, że nie przepuszczają żadnych zapachów, a także gwarantują dłuższą przydatność do spożycia produktów w nich przechowywanych;
 • pojemniki szklane, ceramiczne lub porcelanowe - są bezpieczne, gdyż nie wchodzą w reakcję z żywnością;
 • woreczki foliowe - dobrze sprawdzą się w przypadku produktów przeznaczonych do mrożenia;
 • papier śniadaniowy można wykorzystać do zawinięcia owoców i warzyw oraz wędlin i serów; 
 • folia spożywcza uchroni produkty przed nadmiernym wysychaniem i zapachami z lodówki. Nie można owijać nią warzyw i owoców, gdyż przyspieszy to proces pleśnienia;
 • folia aluminiowa - można zawijać w nią wędliny czy ryby lub gotowe dania, jednak nie nadaje się do cytrusów czy produktów kwaszonych, a także marynowanych - będą miały metaliczny posmak.

Polecamy: Pakowanie próżniowe żywności - czy przedłuża jej trwałość?

Nowe technologie wspierają nas na każdym kroku

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy zadbać o swoje zdrowie. Jak? Wybór odpowiedniej lodówki sprawi, że żywność na dłużej zachowa świeżość, a więc także witaminy oraz minerały. Unikniemy również marnowania żywności, a dzięki zaawansowanym technologiom bakterie, grzyby oraz szkodliwe mykotoksyny zostaną zneutralizowane w przestrzeni chłodziarki, dzięki czemu nie zostaną przez nas spożyte. Jaką lodówkę wybrać? Szczególnie polecana jest pojemna lodówka marki Sharp SJ-FS820VBK. Zmieści się w niej wszystko - jest czterodrzwiowa, o pojemności 600 litrów, a w głębokich kieszeniach na drzwiach z powodzeniem zmieszczą się 2- i 5-litrowe butle. Dodatkowo lodówka posiada funkcje wydłużające termin przechowywania żywności, czyli pojemnik na owoce i warzywa oraz specjalny przedział, gdzie można je przechowywać (ze stałą temperaturą ok. 3°C). Lodówka posiada także specjalny przedział o obniżonej temperaturze (gdzie temperatura wynosi do -2 °C).

Sharp SJ-FS820VBK jest wyposażony w opatentowany przez markę system Plasmacluster, który dba o czyste powietrze w lodówce, usuwa z nich bakterie i wirusy oraz grzyby. Nie wysusza przy tym jedzenia! System Hybrid Cooling dba z kolei, żeby w lodówce krążyło chłodne i jednocześnie wilgotne powietrze.

Lodówka posiada także Moduł pochłaniający zapachy (małe urządzenie czyści przepływające powietrze, usuwając z niego przykre zapachy, które mogły powstać we wnętrzu chłodziarki). Nie musisz się już obawiać, że intensywny aromat sera przejdzie na inne przechowywane potrawy.

Sharp SJ-FS820VBK została wyposażona w alarm otwartych drzwi, oświetlenie LED, blokadę przed dziećmi i automatyczną kostkarkę do lodu. System No Frost Airflow ochroni wnętrze chłodziarki przed nadmierną wilgocią, dzięki niemu utrzymamy żywność w czystości i świeżości.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Czy zdrowe przechowywanie żywności w lodówce to tylko niska temperatura? 
Czy zdrowe przechowywanie żywności w lodówce to tylko niska temperatura?  TVN zdrowie
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce? TVN zdrowie
Pakowanie próżniowe – wady i zalety.
Kiedy się przydaje?
Pakowanie próżniowe – wady i zalety. Kiedy się przydaje? Dzień Dobry TVN
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?