Polub nas na Facebooku
Czytasz: Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?
menu
Polub nas na Facebooku

Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?

uśmiechnięta pani stomatolog ogląda zdjęcie rentgenowskie z małym chłopczykiem lezącym na fotelu w gabinecie

Fot. andresr / Getty Images

Piłowanie zębów to zabieg, z którego korzysta coraz więcej osób mających nierówne, ukruszone lub pęknięte zęby. Szlifowanie zębów poprawia ich wygląd, ponadto stanowi element przygotowania jamy ustnej do założenia korony lub mostu protetycznego.

Spiłowane zęby zyskują wprawdzie estetyczny wygląd, ale zabieg szlifowania zębów może spowodować uszkodzenie szkliwa i niepożądaną nadwrażliwość na bodźce termiczne. Z tego właśnie powodu wielu dentystów odradza korzystanie z tej procedury i poleca inne metody (np. założenie licówek dentystycznych) jako bezpieczniejszy sposób na olśniewający uśmiech.

Piłowanie zębów pod korony

Szlifowanie zęba to jeden z kluczowych etapów przygotowania go pod koronę lub most protetyczny. Zabieg zaczyna się od usunięcia starych wypełnień kompozytowych i amalgamatowych. Mogłyby one bowiem obniżać stabilność i trwałość konstrukcji, a także stępiać wiertła (cząsteczki tworzyw kompozytowych zapiekają się na nich) i prowadzić do uwolnienia się toksycznych oparów rtęci z wypełnień amalgamatowych (pod wpływem wysokiej temperatury amalgamat rozkłada się do części składowych, do których zalicza się właśnie rtęć). Stępienie się wierteł może mieć poważne następstwa: jeśli ząb jest żywy, dociskanie stępionego wiertła spowoduje przegrzanie miazgi zęba, a w zębach leczonych wcześniej kanałowo dojdzie do urazów w obrębie ich tkanek. Aby im zapobiec i utrzymać niezbyt wysoką temperaturę podczas szlifowania zębów, w trakcie zabiegu ząb chłodzony jest wodą.

Jeśli ząb poddawany szlifowaniu był leczony kanałowo, a zatem jest martwy, zabieg piłowania zęba można przeprowadzać nawet bez znieczulenia, ponieważ pacjent nie będzie odczuwał bólu ani innych dolegliwości. W pozostałych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe.

Polecamy: Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Korekcja kształtu zębów

Zmiana kształtu zębów w gabinecie dentystycznym może mieć miejsce wyłącznie po uprzednim wyleczeniu ewentualnych ubytków. Na wstępie dentysta ocenia stan uzębienia i ustala, ile szkliwa będzie można bezpiecznie usunąć, aby wygląd zębów uległ poprawie. Następnie koryguje niedoskonałości za pomocą specjalnych gumek, krążków ściernych lub wierteł diamentowych. Proces ten określa się wprawdzie mianem konturingu, ale zasadniczo jest to klasyczne piłowanie zębów. W przestrzeniach międzyzębowych lekarz stosuje paski diamentowe, aby powierzchnia zębów była gładka. Na końcu wygładza i poleruje zęby.

Zabieg konturowania zębów często uzupełnia się o procedurę zaaplikowania warstwy kompozytu na powierzchnię szkliwa, czyli tzw. bonding. Odcień kompozytu jest idealnie dobrany do koloru szkliwa pacjenta, dzięki czemu wygląda naturalnie. Po utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną dentysta poleruje i wygładza powierzchnię zębów. Lekarze wykonujący zabieg bondingu przekonują, że pozwala on na ukrycie wszelkich niedoskonałości (nabytych i naturalnych) szkliwa i przynosi bardzo dobry efekt wizualny.

W przypadku zębów uszkodzonych, nierównych i mających wyraźne przebarwienia w celu poprawy wyglądu zębów zaleca się założenie licówek (czasem stosuje się jednocześnie konturing i licówki). Wiele osób decyduje się na nie z powodu wyraźnej przerwy między jedynkami. Licówki to porcelanowe płatki przyklejane do zębów po wcześniejszym zeszlifowaniu warstwy szkliwa. Na ogół umieszcza się 6–8 licówek na przednich zębach, aby uzyskać efekt idealnego uśmiechu.

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie implantologiczne: 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Piłowanie zębów dla poprawy wyglądu

Opinie na temat zabiegu piłowania zębów są podzielone nawet wśród dentystów. Niektórzy lekarze przekonują, że procedura szlifowania szkliwa to bezpieczny i nieinwazyjny sposób na uzyskanie promiennego uśmiechu. Inni ostrzegają, że nieuzasadniona ingerencja w strukturę zębów nie tylko osłabia je, ale też może powodować wzrost podatności na nadwrażliwość oraz próchnicę. Stomatolodzy podkreślają również, że w wielu przypadkach piłowanie zębów boli mimo zastosowania znieczulenia miejscowego.

Polecamy: Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty

Piłowanie zębów do aparatu

Spiłowanie szkliwa zębów w celu zmiany ich kształtu przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego to dość kontrowersyjny temat. Z jednej strony zabieg może osłabić szkliwo i zwiększyć wrażliwość zębów na bodźce, z drugiej – prawidłowo przeprowadzona procedura może wygładzić zęby w miejscach, w których powstaje kamień nazębny i tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju ubytków próchniczych. Decyzję o poddaniu się zabiegowi szlifowania szkliwa warto poważnie przemyśleć i skonsultować z lekarzem, a w razie wątpliwości odłożyć ją na przyszłość i wykonać już po zdjęciu aparatu.

Piłowanie zębów – przeciwwskazania

Szlifowanie szkliwa zębów w celu zmiany ich kształtu nie powinno być przeprowadzane u osób mających małe zęby i cienkie szkliwo. Zabieg jest znacznie bezpieczniejszy w przypadku dużych zębów, wymagających tylko niewielkiej korekty (ale nawet wtedy może dojść do niepożądanego uszkodzenia szkliwa).

Warto uświadomić sobie, że efekt estetyczny po szlifowaniu szkliwa nie będzie imponujący, jeśli zęby są bardzo nierówne lub szpiczaste. Znacznie lepszy rezultat przyniesie zastosowanie innych metod, takich jak licówki dentystyczne.

Bibliografia:

http://clinident.pl/Protetyka/Szlifowanie-zebow-pod-korony-protetyczne/

https://www.fabdent.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/korygowanie-ksztaltu-zebow

https://www.supradent.pl/pilowanie-zebow-czy-mozna-korygowac-ich-ksztalt/

https://dentysta.eu/opracowanie-zebow-pod-korony-protetyczne/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu
Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu TVN zdrowie
Czym jest bonding zębów?
Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu
Czym jest bonding zębów? Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu TVN zdrowie
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty