Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
menu
Polub nas na Facebooku

Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty

NAN

Fot: Sofia Zhuravetc / fotolia.com

Przyczynami pękających pięt mogą być różne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby skóry. W leczeniu zastosowanie mają preparaty z mocznikiem, witaminą A oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Ulgę w dolegliwości przynoszą domowe sposoby, m.in. moczenie stóp w siemieniu lnianym. 

Pękające pięty są nieestetyczną i bolesną dolegliwością, która może być spowodowana m.in. niedoborami witaminowymi. Skóra na pietach jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Z tego powodu wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie zapobiegać jej rogowaceniu i pękaniu.

Jakie mogą być przyczyny pękania pięt?

Pękające pięty stanowią zarówno defekt kosmetyczny, jak też poważny problem zdrowotny. Stopy każdego dnia narażone są na różnego rodzaju urazy, otarcia i odciski, dlatego wymagają specjalnej, codziennej pielęgnacji. Skóra pięt jest grubsza od tej w innych partiach ciała i podlega ciągłemu procesowi złuszczania się i odnowy. Z czasem, zwłaszcza na skutek niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do jej znacznego zgrubienia – naskórek na piętach narasta szybciej, a bez stosowania dodatkowych zabiegów kosmetycznych proces złuszczania jest opóźniony. W konsekwencji skóra nadmiernie rogowacieje i traci swoją naturalną elastyczność, czego skutkiem jest pękanie pięt. Najczęstszymi przyczynami suchych, szorstkich i spękanych pięt są:

Jak dbać o pięty po zimie? Dowiesz się tego z naszego filmu

    Zobacz film: Jak dbać o pięty po zimie? Źródło: 36,6.

    Niedoczynność tarczycy – przyczyna pękających pięt

    Przy nawracającej skłonności do pękania pięt warto wykonać podstawowe badania, które wykluczą lub potwierdzą przyczynę tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jedną z możliwych przyczyn jest niedoczynność tarczycy – choroba polegająca na niedoborze hormonów tarczycowych, która częściej rozpoznawana jest u kobiet niż u mężczyzn. U osób chorych dochodzi do obniżenia tempa procesów przemiany materii, czyli metabolizmu. W konsekwencji niedoczynności tarczycy towarzyszą: ogólne osłabienie organizmu, uporczywe zaparcia, przyrost masy ciała oraz nadmierna senność. Charakterystycznym objawem choroby są również zmiany skórne. Niedobór hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie przepływu krwi oraz zahamowanie czynności gruczołów potowych i łojowych. Skutkiem tego jest suchość i szorstkość skóry oraz jej nadmierne rogowacenie. U osób z niedoczynnością tarczycy pojawia się skłonność do pękania pięt oraz tzw. objaw brudnych łokci i/lub kolan.

    Zobacz film: Fala uderzeniowa na stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Konsekwencje zdrowotne pękających pięt

    Pękające pięty, które nie są poddawane leczeniu i odpowiedniej pielęgnacji, mogą prowadzić do poważnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. U osób z problemem pękania pięt w trakcie chodzenia może dochodzić do silnych podrażnień, a nawet do tworzenia się ran. Uszkodzona skóra przestaje pełnić swoje fizjologiczne funkcje, do których zalicza się m.in. obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Skutkuje to wnikaniem do organizmu bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie zakażeń. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznego i długotrwałego leczenia.

    Zobacz także: Parafina – jak przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny dłoni? Efekty, opis zabiegu, przeciwskazania

    Jakie preparaty wybrać na pękające pięty?

    Pielęgnacja stóp polega przede wszystkim na złuszczaniu i usuwaniu naskórka oraz na nawilżaniu stóp. W składzie preparatów (maści, kremów) przeznaczonych do suchych i spękanych pięt powinien pojawić się mocznik, który zmiękcza i dogłębnie nawilża skórę, pobudza proces regeneracji naskórka oraz likwiduje powstałe zrogowacenia i uszkodzenia. Ważnymi składnikami są również witamina A, zapobiegająca przesuszaniu i łuszczeniu się skóry, oraz witamina E, usprawniająca krążenie i zwiększająca stopień nawilżenia skóry. Przy problemach spękanych pięt wskazane są preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, które wykazują właściwości antyseptyczne (odkażające) i przeciwdziałają zakażeniom bakteryjnym. Cennymi składnikami są także: lanolina i witamina F, stanowiąca połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych, które odżywiają skórę i zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu pięt.

    Domowe sposoby na pękające pięty

    Pękające pięty wymagają zastosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jednym z domowych sposobów na pękające pięty jest moczenie stóp w siemieniu lnianym, co najmniej raz na 3-4 dni przez około 15 minut. Skuteczną metodą są również kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek lub ziołowych naparów np. z rumianku, szałwii, lawendy czy mięty. W domowej pielęgnacji można zastosować skarpetki złuszczające dostępne m.in. w drogeriach kosmetycznych, które nakłada się na stopy na około dwie godziny. Najczęściej zaleca się je stosować raz na dwa tygodnie. W regeneracji skóry ważną rolę odgrywa dieta. Przy problemie pękających pięt jadłospis należy wzbogacić o produkty bogate w witaminę A (np. jaja, pełnotłuste mleko, wątróbka wieprzowa) oraz beta-karoten (np. marchew, morele, dynia). Przy silnym i narastającym problemie pękających pięt oraz braku skuteczności domowego leczenia konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie specjalistycznego leczenia.

    Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    431
    34
    Polecamy
    Pocące się stopy – przyczyny i domowe sposoby
    Pocące się stopy – przyczyny i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
    Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić?
    Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić? Dzień Dobry TVN
    Obtarte pięty – przyczyny, profilaktyka i sposoby leczenia
    Obtarte pięty – przyczyny, profilaktyka i sposoby leczenia TVN zdrowie
    Czym są odciski na stopach?
Jak pozbyć się odcisków na stopach?
    Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach? TVN zdrowie
    Komentarze (2)
    Aneta
    ja z pękającymi piętami udałam się do centrum podologicznego w Rzeszowie gdzie usunięto mi zrogowaciały naskórek i dano opatrunek z lekiem, który temu zaradził i od tamtej pory nie mam już problemu z przesuszonymi piętami
    Czytaj całość
    Reflegsolog
    Okiem Refleksologa: Problemy z pietami odzwierciedlają problemy z biodrami co jest konsekwencją problemów z kręgosłupem...
    Czytaj całość
    Nie przegap
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?