Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty

Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Sofia Zhuravetc / fotolia.com

Przyczynami pękających pięt mogą być różne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby skóry. W leczeniu zastosowanie mają preparaty z mocznikiem, witaminą A oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Ulgę w dolegliwości przynoszą domowe sposoby, m.in. moczenie stóp w siemieniu lnianym. 

Pękające pięty są nieestetyczną i bolesną dolegliwością, która może być spowodowana m.in. niedoborami witaminowymi. Skóra na pietach jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Z tego powodu wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie zapobiegać jej rogowaceniu i pękaniu.

Jakie mogą być przyczyny pękania pięt?

Pękające pięty stanowią zarówno defekt kosmetyczny, jak też poważny problem zdrowotny. Stopy każdego dnia narażone są na różnego rodzaju urazy, otarcia i odciski, dlatego wymagają specjalnej, codziennej pielęgnacji. Skóra pięt jest grubsza od tej w innych partiach ciała i podlega ciągłemu procesowi złuszczania się i odnowy. Z czasem, zwłaszcza na skutek niewłaściwej pielęgnacji dochodzi do jej znacznego zgrubienia – naskórek na piętach narasta szybciej, a bez stosowania dodatkowych zabiegów kosmetycznych proces złuszczania jest opóźniony. W konsekwencji skóra nadmiernie rogowacieje i traci swoją naturalną elastyczność, czego skutkiem jest pękanie pięt. Najczęstszymi przyczynami suchych, szorstkich i spękanych pięt są:

Niedoczynność tarczycy – przyczyna pękających pięt

Przy nawracającej skłonności do pękania pięt warto wykonać podstawowe badania, które wykluczą lub potwierdzą przyczynę tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jedną z możliwych przyczyn jest niedoczynność tarczycy – choroba polegająca na niedoborze hormonów tarczycowych, która częściej rozpoznawana jest u kobiet niż u mężczyzn. U osób chorych dochodzi do obniżenia tempa procesów przemiany materii, czyli metabolizmu. W konsekwencji niedoczynności tarczycy towarzyszą: ogólne osłabienie organizmu, uporczywe zaparcia, przyrost masy ciała oraz nadmierna senność. Charakterystycznym objawem choroby są również zmiany skórne. Niedobór hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie przepływu krwi oraz zahamowanie czynności gruczołów potowych i łojowych. Skutkiem tego jest suchość i szorstkość skóry oraz jej nadmierne rogowacenie. U osób z niedoczynnością tarczycy pojawia się skłonność do pękania pięt oraz tzw. objaw brudnych łokci i/lub kolan.

Zobacz film: Fala uderzeniowa na stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Konsekwencje zdrowotne pękających pięt

Pękające pięty, które nie są poddawane leczeniu i odpowiedniej pielęgnacji, mogą prowadzić do poważnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. U osób z problemem pękania pięt w trakcie chodzenia może dochodzić do silnych podrażnień, a nawet do tworzenia się ran. Uszkodzona skóra przestaje pełnić swoje fizjologiczne funkcje, do których zalicza się m.in. obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Skutkuje to wnikaniem do organizmu bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie zakażeń. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznego i długotrwałego leczenia.

Zobacz także: Parafina – jak przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny dłoni? Efekty, opis zabiegu, przeciwskazania

Jakie preparaty wybrać na pękające pięty?

Pielęgnacja stóp polega przede wszystkim na złuszczaniu i usuwaniu naskórka oraz na nawilżaniu stóp. W składzie preparatów (maści, kremów) przeznaczonych do suchych i spękanych pięt powinien pojawić się mocznik, który zmiękcza i dogłębnie nawilża skórę, pobudza proces regeneracji naskórka oraz likwiduje powstałe zrogowacenia i uszkodzenia. Ważnymi składnikami są również witamina A, zapobiegająca przesuszaniu i łuszczeniu się skóry, oraz witamina E, usprawniająca krążenie i zwiększająca stopień nawilżenia skóry. Przy problemach spękanych pięt wskazane są preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, które wykazują właściwości antyseptyczne (odkażające) i przeciwdziałają zakażeniom bakteryjnym. Cennymi składnikami są także: lanolina i witamina F, stanowiąca połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych, które odżywiają skórę i zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu pięt.

Domowe sposoby na pękające pięty

Pękające pięty wymagają zastosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jednym z domowych sposobów na pękające pięty jest moczenie stóp w siemieniu lnianym, co najmniej raz na 3-4 dni przez około 15 minut. Skuteczną metodą są również kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek lub ziołowych naparów np. z rumianku, szałwii, lawendy czy mięty. W domowej pielęgnacji można zastosować skarpetki złuszczające dostępne m.in. w drogeriach kosmetycznych, które nakłada się na stopy na około dwie godziny. Najczęściej zaleca się je stosować raz na dwa tygodnie. W regeneracji skóry ważną rolę odgrywa dieta. Przy problemie pękających pięt jadłospis należy wzbogacić o produkty bogate w witaminę A (np. jaja, pełnotłuste mleko, wątróbka wieprzowa) oraz beta-karoten (np. marchew, morele, dynia). Przy silnym i narastającym problemie pękających pięt oraz braku skuteczności domowego leczenia konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie specjalistycznego leczenia.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
165
11
Komentarze (1)
Reflegsolog
Okiem Refleksologa: Problemy z pietami odzwierciedlają problemy z biodrami co jest konsekwencją problemów z kręgosłupem...
Czytaj całość
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej