Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pękająca skóra na dłoniach. Jak zapobiegać i jak pielęgnować?
menu
Polub nas na Facebooku

Pękająca skóra na dłoniach. Jak zapobiegać i jak pielęgnować?

Dłonie - problemy z ręką.

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Sucha, pękająca skóra na dłoniach to problem wielu ludzi, szczególnie w okresie zimowym. To nie tylko kwestia estetyczna, ale też spore utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności. Świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry dłoni to definitywny znak, że należy zająć się swoimi dłońmi.

Aby pokonać problemy skórne, takie jak pękająca skóra na dłoniach, należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry od wewnątrz i od zewnątrz. Odpowiednia dieta oraz nawilżanie mogą sprawić, że świąd, nieestetyczne pękanie i łuszczenie znikną, zanim będzie potrzebna interwencja lekarza.

Jak zadbać o skórę na dłoniach? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn 

Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny

Najczęstszą przyczyną pękającej skóry na dłoniach jest atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli choroba dermatologiczna, powstająca na tle alergicznym. Chociaż zazwyczaj występuje u małych dzieci, to coraz częściej zachorowania obserwuje się u dorosłych. Zmiany na dłoniach powstają w wyniku reakcji alergicznej występującej po kontakcie z substancją drażniącą. Dochodzi do reakcji zapalnej, łuszczenia się skóry, powstawania mikrouszkodzeń i ich infekowania. Zmiany na rękach swędzą i są nieestetyczne.

Alergenami, które mogą wywołać atopowe zapalenie skóry, są substancje znajdujące się w środowisku, takie jak pyłki traw, kurz, detergenty, mogą to być także alergeny pokarmowe - białka mleka, niektóre owoce, orzechy, jajka.

U niektórych osób objawy atopowego zapalenia skóry rozwijają się tylko w kontakcie z czynnikami je zaostrzającymi, czyli mroźnym, wietrznym powietrzem, detergentami, drażniącymi kosmetykami. Do rozwoju pęknieć skóry przyczynić się może zła dieta oraz niedobór witamin, wtedy ryzyko przesuszenia skóry i powstania zmian jest największe.

Pękająca skóra na dłoniach - jak zapobiegać?

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli szybko zainterweniujemy, uda nam się uniknąć pogłębiania się zmian na rękach i przywrócić skórę dłoni do normy.

Najważniejszą sprawą jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Uzyskamy je, spożywając każdego dnia co najmniej 1,5 litra wody.

Unikanie przesuszania dłoni - z użytku należy wykluczyć preparaty wysuszające, takie jak mydła i silne detergenty. Czynności wymagające użycia środków czyszczących podczas wykonywania codziennych obowiązków zastąpić można hipoalergicznymi preparatami, a najlepiej stosować jednorazowe rękawiczki. Podczas mroźnych dni nie wolno pod żadnym pozorem wychodzić bez rękawiczek na zewnątrz. Nadmierne moczenie skóry sprzyja jej odwodnieniu, dlatego należy unikać długich kąpieli.

Pękająca skóra na dłoniach - brak witamin. Na stan naszej skóry ma wpływ to, co jemy. Witamina E, witamina B i minerały, takie jak cynk, selen i magnez, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Należy zwrócić uwagę na skład i różnorodność przyjmowanych pokarmów, w razie podejrzenia niedoborów suplementować wyżej wymienione substancje. Pokarmy bogate w witaminy i minerały to świeże owoce i warzywa, ryby, oleje roślinne.

Zobaczcie także, jak przygotować ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni:

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody 

Pękająca skóra na dłoniach - preparaty do stosowania zewnętrznego

Do odżywienia popękanej skóry na dłoniach i palcach można użyć całej gamy preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Ważna jest regularność ich stosowania - po jednym użyciu nie można spodziewać się diametralnej poprawy. W preparaty specjalnie przeznaczone dla skóry atopowej najlepiej zaopatrywać się w aptece i stosować te polecane przez dermatologa.

Preparaty mają odżywić, nawilżyć, natłuścić pękającą skórę dłoni, nie podrażniając jej przy tym.

Ważna jest wiedza o składzie produktów. Poszukiwać należy preparatów zawierających witaminy A, C, E, F, olejki roślinne, panthenol. Substancje te mają działanie odżywiające skórę, łagodzące stan zapalny, redukujące świąd i pieczenie.

W ciągu dnia należy pamiętać o ochronie pęknięć powstałych na dłoniach, zabezpieczyć je sterylnymi, jednorazowymi plasterkami lub opatrunkiem. Pękająca do krwi skóra na dłoniach sprzyja zakażeniom. Do ich smarowania użyć należy lżejszych maści aptecznych, mających w składzie alantoinę, prowitaminę B5. Resztę niezmienionej skóry można pokryć kremami zawierającymi panthenol oraz mocznik.

Pielęgnacja nocna jest inna niż dzienna, ma za zadanie natłuścić skórę dłoni. Stosuje się cięższe maści oraz tłuste kremy. Maści witaminowe (zawierające głównie witaminę A) zapobiegają pęknięciom skóry. Można ich używać na noc, smarując bezpośrednio ranę i zakładając bawełniane rękawiczki. Maści powinny być wyprodukowane na bazie wazeliny i lanoliny, dzięki nim zostanie skutecznie odbudowany płaszcz lipidowy naskórka.

W przypadku dużych, uporczywie swędzących zmian, ulgę przynieść mogą okłady z wilgotnej gazy, zakładane na noc na dłonie.

Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przyniosą rezultatu, należy udać się na konsultację dermatologiczną w celu wdrożenia specjalistycznego leczenia - zazwyczaj lekarz przepisuje maści antybiotykowe oraz maści z glikokortykosteroidami, których nie wolno używać na własną rękę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
405
44
Polecamy
Przebarwienia na skórze po opalaniu.
Dlaczego powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia na skórze po opalaniu. Dlaczego powstają i jak je usunąć? Dzień Dobry TVN
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?
Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach? TVN zdrowie
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty