Polub nas na Facebooku
Czytasz: Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?

Kobieta u kosmetyczki

Fot: jeffbergen / gettyimages.com

Peeling pirogronowy to zabieg kosmetyczny polecany osobom z cerą dojrzałą, tracącą jędrność i elastyczność, z widocznymi zmarszczkami i oznakami zwiotczenia. Doskonale zwalcza problem zaskórników. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz ujednolica koloryt skóry.

Zabiegi w gabinetach kosmetycznych są coraz bardziej popularne, gdyż przywiązuje się dużą wagę do wyglądu zewnętrznego. Jedną z proponowanych ofert jest peeling pirogronowy, który skutecznie oczyszcza i odtłuszcza skórę oraz łagodzi nadmierne rogowacenie naskórka. Zabieg przeprowadzony powinien być przez wykwalifikowaną kosmetyczkę. Średni koszt peelingu kwasem pirogronowym wynosi 200 zł.

Co to jest peeling pirogronowy?

Peeling pirogronowy to bezbolesny zabieg, który można wykonać nie tylko na okolicach twarzy, ale i na ramionach, plecach, dekolcie czy dłoniach. Kwas pirogronowy naturalnie występuje w jabłkach, occie czy sfermentowanych owocach.

Zabieg przeprowadza się trójfazowo. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. Następnie aplikowany jest na nią na kilka minut roztwór złuszczający. Kosmetyczka powinna przez cały czas bacznie obserwować, czy nie występują żadne działania niepożądane. W przypadku pojawienia się pieczenia na obszar poddawany zabiegowi nakładana jest gaza z lodem lub kierowany jest strumień zimnego powietrza. W trakcie zabiegu doświadczyć można także uczucia swędzenia, szczypania i mrowienia. Na koniec kwas zostaje zneutralizowany. Przez kilka godzin po peelingu skóra może być lekko podrażniona.

Peeling kwasem pirogronowym – zalecenia przed zabiegiem i po nim

Kosmetyczka powinna poinformować klienta o nienakładaniu makijażu przez 24 godziny od zabiegu i przestrzec przed zdrapywaniem złuszczającego się naskórka. Po zabiegu powinno się przez około 4 tygodnie ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających i zawierających filtr UV. Przez 2 tygodnie niewskazane jest ponadto używanie kosmetyków zawierających w składzie kwasy ani korzystanie z basenu czy sauny.

Warto też zaznaczyć, że na około 7 dni przed peelingiem unikać powinno się wykonywania w obrębie obszaru poddawanemu zabiegowi mikrodermabrazji, depilacji, elektrolizy, laseroterapii i peelingów.

Efekty peelingu pirogronowego

Jednym z podstawowych efektów peelingu pirogronowego jest złuszczenie warstwy martwych komórek skóry. Wykorzystanie do zabiegu wysokiego stężenia kwasu sprawi, że substancja wniknie do głębiej położonych warstw skóry i pobudzi wytwarzanie kolagenu oraz elastyny. Wśród innych zalet wymienia się regulowanie ilości wydzielanego sebum (łoju skórnego), ujędrnienie, napięcie i odświeżenie skóry.

Dodatkowo peeling ujednolica koloryt skóry. Zabieg spłyca powstałe w wyniku trądziku blizny i powierzchowne zmarszczki. Spowalnia proces starzenia skóry i zwęża pory. Kwas pirogronowy wykazuje działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwbakteryjne. Rezultaty widoczne są w krótkim czasie, choć dla uzyskania zadowalających efektów wskazane jest poddanie się kilku zabiegom. Zalecana jest seria 6–8, które powtarzane będą w odstępach 15–21 dni.

Jak przygotować domowy peeling na bazie kawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Peeling na bazie kawy - jak go przygotować? Źródło: W dobrym stylu

Wskazania do peelingu kwasem pirogronowym

Peeling kwasem pirogronowym poleca się w sposób szczególny do pielęgnacji cery problematycznej, w tym trądzikowej. Wskazany jest przy przebarwieniach skórnych, bliznach potrądzikowych, zmarszczkach i rogowaceniu przymieszkowym. Sprawdza się także w kuperozie, czyli zmianie w cyrkulacji skóry objawiającej się obecnością rozszerzonych naczynek i łojotokowym zapaleniu skóry. Zalecany jest również przy cieniach i workach pod oczami.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kwasem pirogronowym

Zabieg kwasem pirogronowym nie jest wskazany dla osób chorujących na łuszczycę, astmę, atopowe zapalenie skóry i mających zaburzenia psychiczne. Nie sprawdza się też w przypadku zapalenia tkanki łącznej, infekcji skórnej w fazie aktywnej, jak opryszczka, przy alergii na substancje zawarte w stosowanych preparatach, uszkodzeniu tkanek i skłonności do powstawania bliznowców oraz w terapii retinoidami w ciągu 6 ostatnich miesięcy. Wykluczają też przebyte w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne lub terapie światłolecznicze, ciąża i karmienie piersią.

Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?

Biorąc pod uwagę stężenie kwasu, wyróżnia się cztery rodzaje peelingu pirogronowego: 60% – wykonywany w przypadku fotostarzenia, przebarwień, blizn potrądzikowych i zmarszczek powierzchniowych; 50% – mający zastosowanie w przypadku trądziku i skóry łojotokowej; 40% strong – wykorzystywany w aktywnej fazie trądziku oraz silnych przebarwieniach skóry; 40% mild – wykonywany w przypadku łojotokowego zapalenia skóry i jej zaczerwienienia.

Dokonując wyboru peelingu, należy ocenić fototyp, stopień fotostarzenia, obecności blizn i keloidów.

Bibliografia:

  1. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu, Wrocław 2005.
  2. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010.
  3. M. Ząbczyńska, M. Jurzak, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, pod red. A. Goździalskiej, J. Jaśkiewicz, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2012, s. 95–105.
  4. R. Hassa, J. Mrzigod, J. Nowakowski, Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
4
Polecamy
Złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża pH skóry.
Jakie jeszcze właściwości ma kwas pirogronowy?
Złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża pH skóry. Jakie jeszcze właściwości ma kwas pirogronowy? Dzień Dobry TVN
Co to jest peeling chemiczny?
Jakie są efekty peelingu chemicznego?
Czy warto go wykonywać na jesień?
Co to jest peeling chemiczny? Jakie są efekty peelingu chemicznego? Czy warto go wykonywać na jesień? Dzień Dobry TVN
Czym jest i kiedy stosować peeling chemiczny?
Czym jest i kiedy stosować peeling chemiczny? TVN zdrowie
Na czym polega peeling migdałowy?
Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym
Na czym polega peeling migdałowy? Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?