Polub nas na Facebooku
Czytasz: Paznokcie akrylowe – czy warto je zakładać?
menu
Polub nas na Facebooku

Paznokcie akrylowe – czy warto je zakładać?

kosmetyczka wykonuje manicure akrylowy

Fot. beemore / Getty Images

Paznokcie akrylowe to obok manicure’u hybrydowego jeden z najpopularniejszych sposobów utrwalania lakieru nałożonego na paznokcie. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się jednak o tym, że akryl do paznokci to substancja toksyczna dla ludzkiego zdrowia.

Paznokcie akrylowe kuszą kobiety atrakcyjnym wyglądem, a przede wszystkim trwałością uzyskanego efektu. Warto jednak pamiętać, że decydując się na akrylowe paznokcie, dobrze najpierw zapytać, z jakiego akrylu do paznokci korzysta kosmetyczka. Część produkt może bowiem zawierać szkodliwą substancję – metakrylan metylu.

Polecamy: Lampy utwardzające lakier – czy są bezpieczne? Jak hybryda wpływa na paznokcie?

Paznokcie akrylowe – czy warto?

Akrylowe paznokcie są coraz częściej wypierane przez konkurencyjne rozwiązania. Triumfy na rynku kosmetycznym od kilku lat święci przede wszystkim manicure hybrydowy. Natomiast nadal wiele pań decyduje się na akrylowe paznokcie. Głównym powodem tego typu wyboru jest bardzo wysoka trwałość wykonanego w ten sposób manicure oraz – co istotne dla sporej liczby pań – możliwość swobodnego przedłużania płytki paznokciowej. O ile manicure hybrydowy można wykonać jedynie na powierzchni płytki paznokciowej, o tyle akryl na paznokciach pozwala dowolnie je przedłużać.

Polecamy: Manicure tytanowy – czym jest, jakie są jego zalety i jak wykonać go krok po kroku

Co zrobić, żeby nasze dłonie były ładne, a paznokcie mocne i zdrowe? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co zrobić, żeby paznokcie były mocne i zdrowe? Źródło: Klinika urody

Manicure akrylowy – plusy i minusy

Lakiery akrylowe do paznokci to podstawowy przedmiot dyskusji dotyczący ewentualnej szkodliwości manicure’u akrylowego. Przedłużanie akrylem może okazać się szkodliwe dla samego paznokcia ze względu na ingerencję w strukturę płytki, natomiast bardzo duże niebezpieczeństwo wiąże się z wykorzystywanymi do zabiegu produktami.

Jeszcze do niedawna część z nich zawierała metakrylan metylu (MMA), czyli szkodliwą substancję wchodzącą w skład płynów do wykonywania akrylowego manicure. Badania pokazały jednak, że MMA jest substancją rakotwórczą, szczególnie groźną właśnie w kontakcie ze skórą (jej wdychanie i spożycie nie jest bowiem groźne). Wykorzystywanie produktów z MMA do wykonywania paznokci akrylowych było wyjątkowo niebezpieczne, jeśli uświadomić sobie, że już podczas zabiegów przygotowujących do nałożenia lakieru płytka paznokcia była konsekwentnie osłabiana. Piłowanie i matowienie paznokci osłabiało bowiem jej odporność na substancje, które nakładane były na płytkę.

MMA, po doniesieniach o szkodliwości tej substancji, została wycofana z użytku. Akryl do paznokci zastąpiono akrylem EMA, który uznany został za nieszkodliwy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że część niesprawdzonych producentów nadal może bazować na MMA, dlatego też zamawiający w salonach kosmetycznych powinni zwracać uwagę na składniki akrylu do paznokci. Klientka natomiast, szczególnie jeśli pierwszy raz robi paznokcie w danym salonie, powinna zapytać, od jakiego producenta pochodzą lakiery. Powinna także upewnić się, że nie zawierają one MMA.

Polecamy: Na czym polega manicure biologiczny? Zastosowanie i zalety

Czy miałaś akrylowe paznokcie?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Paznokcie akrylowe krok po kroku

Przedłużanie paznokci akrylem z pewnością pozwala na uzyskanie trwałego efektu. Trzeba jednak pamiętać o regularnym odnawianiu zabiegu (co 2–3 tygodnie). Kolejne elementy zabiegu służą sprostaniu oczekiwań klientki, trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że kolejne etapy oddziałują również w bardzo negatywny sposób na płytkę paznokciową:

  • oczyszczanie i odtłuszczanie paznokcia wykonuje się z użyciem octanu etylu, izopropanolu, polimetakrylanu metylu i acetonu: większość z nich ma nie tylko przykry zapach, lecz także – poprzez częste zdychanie – prowadzi do podrażnienia błon śluzowych, bólów głowy oraz łzawienia oczu;
  • specjalny klej mocujący tipsy negatywnie działa na płytkę paznokcia;
  • usuwanie akrylu do paznokci wymaga ponownego użycia silnie działających chemikaliów.

Co mówi o nas kształt paznokcia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co kształt paznokci mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6

Dla kogo manicure akrylowy?

Przedłużanie akrylem to sposób, który zdecydowanie odradza się kobietom o słabej, łamliwej płytce i rozdwajających się paznokciach. Akryl do paznokci nie sprawi, że ten problem zniknie. Co najważniejsze, po całkowitym zdjęciu akrylu paznokcie wymagają kilkutygodniowej kuracji regeneracyjnej, aby wrócić do odpowiedniej kondycji.

Paznokcie akrylowe, a także żelowe czy hybrydowe (a szczególnie te ostatnie) cieszą się ogromną popularnością mimo wszystkich informacji o potencjalnie negatywnym wpływie, jaki zabiegi te mogą mieć dla płytki paznokcia. Po tego typu rozwiązania sięgają przede wszystkim kobiety, w których pracy liczą się m.in. zadbane dłonie. Profesjonalny manicure z mniej lub bardziej klasycznym malowaniem zapewnia nienaganny wygląd paznokci na około 2–3 tygodnie.

Polecamy: Domowe sposoby w codziennej pielęgnacji paznokci. Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie?

Jak zrobić paznokcie akrylowe?

Paznokcie akrylowe przede wszystkim warto wykonywać w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym. Warto zwracać uwagę nie tylko na paletę dostępnych kolorów, lecz także na producenta wykorzystywanych przez kosmetyczkę produktów, jej techniczne przygotowanie do wykonywania tego typu zabiegów. Niezależnie od tego, czy klientka decyduje się na akryl czy żel, istotny jest poziom higieny. Chodzi zarówno o czystość otoczenia, jak i procedury dezynfekcji rąk, odpowiedniego zachowania przy piłowaniu paznokci, sterylizację narzędzi. Wszystkie te elementy finalnie wpływają nie tylko na jakość manicure, lecz także bezpieczeństwo całego zabiegu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
7
Polecamy
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę?
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę? TVN zdrowie
Na czym polega manicure biologiczny?
Zastosowanie i zalety
Na czym polega manicure biologiczny? Zastosowanie i zalety TVN zdrowie
Dlaczego lakier hybrydowy odchodzi płatami?
Dlaczego lakier hybrydowy odchodzi płatami? Dzień Dobry TVN
Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie?
Jak zadbać o płytkę?
Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Jak zadbać o płytkę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia