Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pandemia COVID-19 może wywołać epidemię odry - ostrzegają naukowcy
menu
Polub nas na Facebooku

Pandemia COVID-19 może wywołać epidemię odry - ostrzegają naukowcy

CHBD/getty images

W roku 2021 może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii COVID-19 – informują naukowcy na łamach medycznego czasopisma “The Lancet”. Jak tłumaczą, obecna pandemia ma wpływ na kontrolę chorób. Z jej powodu wstrzymywano  szczepienia, m.in. przeciw odrze.

Głównym autorem publikacji jest prof. Kim Mulholland z Murdoch Children's Research Institute, przewodniczący grupy roboczej ds. szczepionek przeciwko odrze i różyczce SAGE Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Czytaj też:

Coraz mniej dzieci zaszczepionych na odrę. Grozi nam nowa epidemia?

W roku 2020 liczba zachorowań na odrę była niewielka, częściowo z powodu ograniczenia podróży oraz środków kontroli COVID-19.

Jednak jak zaznaczył autor badań prof. Kim Mulholland, przez panującą pandemię koronawirusa wiele dzieci nie zaszczepiło się przeciwko odrze, co sprawia, że przyszłe epidemie odry są nieuniknione.

Niedożywienie dzieci pogarsza przebieg odry

Skutki ekonomiczne pandemii doprowadziły zarazem do wielu przypadków niedożywienia dzieci. Niedożywienie pogarsza przebieg odry, prowadząc do większej liczby zgonów, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.

Dzieci umierające na odrę są często niedożywione, ale ostra odra sprzyja niedożywieniu dzieci, które przeżyły - powiedział profesor.

Niedożywienie wraz z obniżeniem odporności związanym z odrą prowadzi do opóźnionej śmiertelności, a współistniejący niedobór witaminy A może również prowadzić do utraty wzroku.

W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie wzrośnie liczba nieszczepionych dzieci, które są podatne na odrę. Wiele z nich żyje w biednych, odległych społecznościach, w których systemy opieki zdrowotnej są mniej elastyczne, a niedożywienie i niedobór witaminy A już się zwiększają - zaznaczył prof. Mulholland.

Pandemia Covid-19 wpłynęła na kontrolę innych chorób

Pandemia COVID-19 miała głęboki wpływ na kontrolę chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. W wielu krajach kampanie szczepień zostały wstrzymane w pierwszych miesiącach roku 2020, a rutynowe usługi szczepień znacznie zakłócone. WHO szacuje, że do końca października 2020 r. opóźnione kampanie szczepień w 26 krajach doprowadziły do niepodania 94 mln dzieci zaplanowanych dawek szczepionki przeciwko odrze.

Zaniedbanie szczepień doprowadzi do epidemii odry

Ponieważ odra jest chorobą wysoce zakaźną (znacznie bardziej od COVID-19), zdaniem ekspertów epidemie odry najprawdopodobniej się pojawią, prowadząc do zgonów i licznych powikłań, które były powszechne dziesiątki lat temu, przed wprowadzeniem powszechnych szczepień.

W 2019 roku, zanim wybuchła pandemia, świat doświadczył dramatycznego nawrotu odry, bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 20 lat (co w dużej mierze wynikało z zaniedbania szczepień). Dane WHO wskazują, że w 2019 roku odnotowano 9,8 miliona przypadków odry i 207 000 zgonów, o 50 proc. więcej niż w 2016 roku. Większość zgonów z powodu odry w 2019 roku miała miejsce w Afryce, wiele z nich było związanych z poważnymi epidemiami na Madagaskarze i Demokratycznej Republice Konga. Odra ponownie pojawiła się również w Ameryce Południowej, zwłaszcza wśród społeczności tubylczych.

Problem niewystarczających szczepień, które doprowadziły do wybuchu epidemii odry w roku 2019, nadal nie został odpowiednio rozwiązany, a sytuacja jest obecnie zaostrzona przez przerwy w świadczeniu usług podczas pandemii COVID-19. Nieszczepione dzieci wysokiego ryzyka gromadzą się w społecznościach, do których nie dotarły szczepienia

- wskazał profesor Mulholland.

Bez wspólnych wysiłków obecnie prawdopodobne jest, że w nadchodzących latach nastąpi wzrost zachorowalności na odrę i jej poważne, często śmiertelne komplikacje

- podsumował prof. Mulholland. Chodzi między innymi o działania mające na celu eliminację odry i różyczki.

źródło: PAP

Zobacz film: Dlaczego odra jest aż tak niebezpieczna?

źródło:x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Rekordowa ilość zachorowań na odrę.
WHO ostrzega przed epidemią
Rekordowa ilość zachorowań na odrę. WHO ostrzega przed epidemią TVN zdrowie
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12.
roku życia?  Premier:
"Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe"
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia?  Premier: "Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe" Dzień Dobry TVN
Odra zabija w Europie.
Czy Polsce grozi epidemia?
Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia? TVN zdrowie
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci skuteczna i bezpieczna?
Dr Paweł Grzesiowski poznał wyniki badań w USA
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci skuteczna i bezpieczna? Dr Paweł Grzesiowski poznał wyniki badań w USA Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty