Polub nas na Facebooku
Czytasz: Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne 

Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne 

NAN

Fot: dneprstock / stock.adobe.com

Palma sabałowa jest rośliną, wykorzystywaną w głównej mierze w leczeniu chorób układu moczowego. Kuracja przy użyciu tej rośliny polecana jest mężczyznom, którzy zmagają się z przerostem gruczołu krokowego (prostaty), zapaleniem jąder oraz ich niedoczynnością, a także z problemami z erekcją. Preparaty z palmą sabałową mogą przyjmować także kobiety, dotknięte problemem łysienia androgenowego, które pojawia się zwykle w okresie po menopauzalnym. Na rynku dostępne są tabletki lecznicze, suplementy diety, a także szampony i maski z wyciągiem z palmy sabałowej. 

Palma sabałowa, nazywana również bocznią piłkowaną, należy do rodziny roślin arekowatych. Występuje w głównej mierze w Stanach Zjednoczonych, w państwach Ameryki Środkowej i Południowej, a także w zachodnich Indiach. Do celów medycznych wykorzystywane są owoce palmy sabałowej, które charakteryzują się fioletowo-czarnym kolorem. Pierwsze badania naukowe potwierdzające medyczne właściwości tej rośliny przeprowadzone zostały w latach 80. XX stulecia. Wśród składników owoców palmy sabałowej można wymienić, m.in.: fitosterole, kwasy tłuszczowe, polisacharydy, kwas taninowy, lektyny i olej tłusty.

Palma sabałowa – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze palmy sabałowej skupiają się w głównej mierze na działaniu antyadrogennym. Wyciąg z tej rośliny przyczynia się do obniżenia poziomu aktywności enzymu, odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w 5-alfadihydrotestosteron (DHT) – hormon, którego podwyższony poziom wywołuje wiele dolegliwości ze strony układu moczowego. Może się to objawiać, m.in. bezpłodnością, niewydolnością hormonalną męskich lub żeńskich organów rozrodczych, guzami jąder, a także zespołem policystycznych jajników. 

Oprócz tego podwyższony poziom DHT odpowiada za przyrost prostaty, który objawia się: bólem w podbrzuszu i problemami z oddawaniem moczu [1]. Konsekwencją przerostu gruczołu krokowego może być całkowite zatrzymanie moczu w organizmie. Zawarte w palmie sabałowej fitosterole znacznie ograniczają proces wchłaniania cholesterolu, co jest istotne, ponieważ bierze on udział w procesie powstawania hormonu DHT. Oprócz tego palma sabałowa wykorzystywana jest w leczeniu zapalenia jąder oraz ich niedoczynności. Skuteczna jest także przy problemach z erekcją.

Wyciąg z owoców palmy sabałowej jest również stosowany przy leczeniu łysienia androgenowego, które może się pojawiać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Roślina ta jest skuteczna, ponieważ za ten rodzaj łysienia również odpowiada podwyższony poziom DHT. Łysienie androgenowe zwykle dotyka mężczyzn powyżej 40. roku życia, ale pojawia się także u kobiet w okresie po menopauzalnym. Jego leczenie skupia się przede wszystkim na stosowaniu preparatów z palmą sabałową, która blokuje nadmierne wydzielanie hormonu DHT. Nie bez znaczenia jest również to, że wyciąg z palmy sabałowej wykorzystywany jest także w leczeniu zmian trądzikowych.

Palma sabałowa – jak stosować?

Wyciąg z owoców palmy sabałowej jest częstym składnikiem preparatów, wspomagających leczenie prostaty. Zazwyczaj preparaty te przyjmują postać tabletek leczniczych lub suplementów diety. Można kupić je w aptekach i sklepach zielarskich. Oprócz tego dostępne są również krople z palmy sabałowej, które można przyjmować maksymalnie trzy razy dziennie po 30. kropel (w zależności od potrzeb i preferencji można dodać je do wody lub soku). W walce z łysieniem androgenowym najskuteczniejsze są szampony, maski i wcierki z wyciągiem z owoców palmy sabałowej. Można stosować je także w profilaktyce przeciw wypadaniu włosów.

Palma sabałowa – przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z palmą sabałową nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ roślina ta może spowodować nieodwracalne uszkodzenie płodu lub doprowadzić do poronienia. Nie wskazane jest również stosowanie wyciągów z owoców tej rośliny w okresie karmienia piersią. Innym przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z palmą sabałową jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto osoby, które mają planowany zabieg chirurgiczny, powinny co najmniej dwa tygodnie przed nim zaprzestać kuracji palmą sabałową.

Palma sabałowa – skutki uboczne 

Najpowszechniejszym skutkiem ubocznym stosowania palmy sabałowej są nudności, które pojawiają się zwykle w początkowej fazie kuracji. Oprócz tego do działań niepożądanych można zaliczyć również: zawroty głowy, bóle głowy, wymioty, biegunki. Wyciąg z owoców palmy sabałowej może także przyczyniać się do zmniejszenia krzepliwości krwi, co zwykle objawia się: obfitymi miesiączkami, samoistnym krwawieniem (np. po umyciu zębów, po zastrzyku) oraz skłonnością do powstawania siniaków krwotocznych.

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Opala, Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
230
14
Komentarze (3)
Redakcja serwisu
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Oczywiście palma sabalowa jest poprawnym określeniem gatunku tej rośliny. Autor w tekście posłużył się formą "palma sabałowa", jako powszechnie funkcjonującą już w poradnikach oraz stosowaną przez samych producentów suplementów diety i środków spożywczych
Czytaj całość
RODIOLA
To jest palma sabal albo sabalowa, a Sabała to legendy opowiadał na Podhalu.
Czytaj całość
fistaszek
a jaka jest na Rondzie De Gaul'a? to zetniemy idea i production mix
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?