Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pajączki na nogach – jak je zlikwidować? Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody

Pajączki na nogach – jak je zlikwidować? Domowe sposoby, żele, kremy, lasery i inne metody

pajączki

Fot.: doroguzenda / stock.adobe.com

Na pytanie, jak się pozbyć pajączków na nogach, odpowiedzi może udzielić tylko lekarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki. Niekiedy trzeba wypróbować kilka metod, począwszy od tych najmniej inwazyjnych (laseroterapii), a skończywszy na zabiegu (ablacji, krosektomii).

Czerwone pajączki w ciąży są efektem problemów z krążeniem, które są zmorą kobiet ciężarnych. Z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów trzeba jednak wstrzymać się do porodu.

Czym są pajączki naczyniowe?

Pajączki naczyniowe, fachowo nazywane teleangiektazjami, to efekt rozszerzenia drobnych żyłek pod powierzchnią skóry i rozchodzących się promieniście wokół centralnie położonej tętnicy, które są widoczne jako nieestetyczne fioletowe, niebieskie albo czerwone sieci. Występują przede wszystkim na nogach, przez długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Dochodzi wówczas do zastoju krwi i wzrostu ciśnienia w żyłach. Mogą pojawić się również w tzw. rumieniowych okolicach ciała (na twarzy, szyi, dekolcie), czyli tam, gdzie na skutek przeżyć psychicznych (związanych z rozmaitymi bodźcami, wysyłanymi np. przez układ hormonalny i nerwowy) modulacji ulega napięcie ścian naczyń krwionośnych. Pajączki są zazwyczaj problemem natury czysto estetycznej – wpływają na wygląd skóry, a przez to na postrzeganie własnej atrakcyjności. Zdarza się jednak, że powodują dolegliwości bólowe.

Pajączki na nogach – do jakiego lekarza się udać?

W celu leczenia pajączków trzeba zgłosić się do lekarza, a konkretnie do specjalisty od chorób naczyniowych – angiologia, flebologa lub chirurga naczyniowego. Jeśli nie powstały jeszcze rozległe zmiany, pomóc może lekarz medycyny estetycznej. Zabieg usunięcia pajączków nie sprawi jednak, że zniknie problem niewydolności żylnej.

Maści, kremy, żele na żylaki i pajączki

Kiedy zaczynają się pojawiać pajączki, trzeba działać natychmiast, by zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Istnieje wiele suplementów, które pomagają uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszają ich tendencję do pękania. Do takich preparatów zaliczają się np. tabletki z escyną – naturalnym lekiem, którego źródłem jest wyciąg z nasion kasztanowca. Podobnie działają saponiny, ruskogenina i rutyna. Można też smarować nogi kremami, żelami czy maściami, które oprócz wymienionych substancji czynnych zawierają pantenol łagodzący obrzęki, zapobiegający uczuciu ciężkich nóg i bólom kończyn.

Usuwanie pajączków z nóg - jak wygląda taki zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak się pozbyć pajączków na nogach? Źródło: Klinika urody.

Domowe sposoby na żylaki i pajączki na nogach

Na pajączki na nogach można też stosować domowe metody: podczas odpoczynku (w pozycji leżącej) trzymać nogi powyżej linii tułowia, dużo się ruszać, wykonywać delikatne masaże (od kostek w górę), które wspomagają krążenie, nosić specjalistyczne rajstopy i skarpetki uciskowe. Warto również zmodyfikować dietę – włączyć do codziennego menu nieco więcej produktów bogatych w witaminę C (owoców cytrusowych) oraz krzemu (kaszy gryczanej, płatków owsianych, otrębów, szparagów). Skuteczność stosowania na własną rękę ziół, olejków czy octu jabłkowego nie została potwierdzona klinicznie. Żaden z domowych sposobów nie usunie pajączków, może jedynie zatrzymać lub opóźnić ich powstawanie.

Laser i inne sposoby na pajączki na nogach – usuwanie w gabinecie medycyny estetycznej

Wiele zalet mają kosmetyczne metody na zamknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Zabiegi z użyciem nowoczesnego sprzętu laserowego i preparatów (płynu obliterującego lub pianki) trwają nie dłużej niż godzinę, a pozwalają cofnąć nieestetyczne zmiany, podczas gdy kremy i maści zmniejszają jedynie ich widoczność. Laserowe usuwanie pajączków na nogach wiąże się z wysoką skutecznością i minimalnym ryzykiem powikłań, ale można mieć nadzieję, że zadziała tylko w przypadku małej średnicy naczynia. Grubsze naczynia krwionośne pozwala zamknąć praktycznie bezbolesna skleroterapia,. Polega ona na wstrzyknięciu w specjalnej substancji, która obkurcza naczynia. Bezpośrednio po skleroterapii na kończynę zakłada się pończochę uciskową, a w razie potrzeby już po 2–3 tygodniach zabieg można powtórzyć. Często jednak już po pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej udaje się usunąć pajączki. Najtrudniej jest poradzić sobie z nimi, kiedy kończyny pokrywają również żylaki. Wówczas lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie strippingu (usunięcie całego naczynia), krosektomii (podwiązania żyły piszczelowej), ablacji (termicznej izolacji żyły).

Zobacz film: Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych. Źródło: Życie bez wstydu

Bibliografia:

K. Janda, O. Lach, Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 1(38)/2014

M. Kielar, Metody leczenia teleangiektazji, „Chirurgia po Dyplomie” 8(2)/2013

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
17
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku