Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta przy zapaleniu stawów: tych 8 produktów lepiej omijać szerokim łukiem
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta przy zapaleniu stawów: tych 8 produktów lepiej omijać szerokim łukiem

Getty Images/ Eugene Mymrin

Odpowiednia dieta może nam pomóc nie tylko utrzymać organizm w zdrowiu, lecz także łagodzić objawy niektórych schorzeń. Tak jest w przypadku zapalenia stawów. Co trzeba wyeliminować z codziennego menu, by zmniejszyć dolegliwości?

Choroby stawów mogą występować pod różnymi postaciami (rozróżnia się ponad 100 rodzajów problemów ze stawami). Schorzenie to diagnozuje się nawet u 40 procent mężczyzn i 47 procent kobiet. Jakie objawy towarzyszą schorzeniom zapalnym stawów? Pacjent przeważnie skarży się na ból, gorączkę czy ograniczenie ruchomości w stawach. Przyczyny dolegliwości mogą być nieznane (idiopatyczne zapalenie stawów), choć często mają podłoże autoimmunologiczne (organizm atakuje własne tkanki). Uznaje się problemy mogą być zapoczątkowane przez infekcje bakteryjne, wirusowe bądź urazy.

Istnieją badania, które pokazują, że odpowiednia dieta może zmniejszyć nasilenie objawów u osób z zapaleniem stawów, a także chorobą zwyrodnieniową stawów. Które produkty należy wykluczyć ze swojego codziennego menu? 

Przeczytaj też: Zapalenie stawów: rodzaje, objawy i przyczyny (wirusy, bakterie, urazy, choroby)

Zapalenie stawów - jedzenie, które może nasilić dolegliwości

1. Produkty bogate w cukier

Cukier nie jest niczym dobrym w diecie – niezależnie od tego, czy cierpisz na zapalenie stawów, czy też jesteś całkowicie zdrowy. Jeśli jednak choroba ta jest twoim problemem, produkty pełne cukru czym prędzej powinieneś wykreślić z jadłospisu. Z czym lepiej się pożegnać? Słodycze, soki, napoje gazowane, a także różnego rodzaju gotowe sosy, smakowe serki czy dżemy.

Naukowcy przeprowadzili badanie na 217 osobach z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Okazało się, że większość respondentów zgłaszała nasilenie objawów zapalenia stawów, właśnie po spożyciu deserów czy napojów gazowanych.

2. Czerwone mięso

Czerwone mięso znajduje się na czarnej liście w wielu dietach – w tym także i tej, stosowanej podczas zapalenia stawów. Naukowcy twierdzą, że jadłospisy bogate w przetworzone i czerwone mięso wiążą się z wysokim poziomem markerów zapalnych, takich jak interleukina-6 (IL-6), białko C-reaktywne (CRP) czy homocysteina. Z drugiej strony wykazano, że roślinne diety, wykluczające czerwone mięso, mogą łagodzić symptomy zapalenia stawów.

3. Produkty glutenowe

Niektórzy eksperci sądzą, że dieta bogata w produkty glutenowe łączy się ze zwiększonym stanem zapalnym i jednocześnie sugerują, że eliminacja tego rodzaju artykułów z codziennego menu może pomóc złagodzić objawy zapalenia stawów. Niektóre badania naukowe wykazały również, że osoby z celiakią są bardziej narażone na rozwój zapalenia stawów. Warto też zauważyć, że istnieją testy, które wykazują, że bezglutenowa, wegańska dieta jest w stanie zmniejszyć stany zapalne. 

4. Żywność wysoko przetworzona

Fast foody czy gotowe dania, pełne konserwantów, mogą zwiększać ryzyko powstania zapalenia stawów. Mogą działać bezpośrednio, pobudzając nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego i nasilając objawy zapalne. Ale mogą też działać niekorzystnie w sposób pośredni - prowadząc do otyłości. Nadmiar tkanki tłuszczowej działa prozapalnie, nasilając dolegliwości bólowe ze strony stawów. 

5. Niektóre oleje roślinne

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-6 i uboga w kwasy tłuszczowe omega-3 może pogorszyć objawy chorób zapalnych stawów. I choć oba rodzaje tłuszczów są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ważne jest, by spożywać je we właściwej proporcji. Jak więc wygląda złoty środek w tym przypadku? Zmniejszenie przyjmowania pokarmów bogatych w tłuszcze omega-6, takich jak olej słonecznikowy, kukurydziany, palmowy na rzecz spożycia olejów bogatych w omega-3, takich jak oliwa z oliwek, a także częstszego jedzenia tłustych ryb.

6. Dania bogate w sól

Pokarmy pełne soli, czyli na przykład zupy i sosy z proszku, pizza, niektóre sery, wędliny czy słone przekąski wpływają na gorszy przebieg choroby zapalnej stawów – a potwierdzają to badania na myszach. 62-dniowe testy na gryzoniach wykazały, że dieta o niskiej zawartości soli zmniejsza nasilenie objawów schorzenia w porównaniu z dietą o wysokiej zawartości soli. Myszy na diecie niskosolnej miały mniejszy rozpad chrząstki i zniszczenia kości, a także niższe wskaźniki stanu zapalnego, niż zwierzęta na diecie bogatej w sól. Co ciekawe, naukowcy sugerują, że dieta, w której pojawia się dużo soli, może zwiększać ryzyko występowania chorób autoimmunologicznych. 

7. Grillowane i smażone potrawy 

Czy wiesz, czym są AGE? To końcowe produkty zaawansowanej glikacji. Związki te występują naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale mogą również pojawiać się w wyniku niektórych metod obróbki termicznej – na przykład podczas grillowania czy smażenia. Najbardziej bogatymi źródłami AGE są: smażony bekon, grillowany stek, przygotowywany na patelni kurczak, frytki. Warto wiedzieć, że gdy AGE gromadzą się w dużych ilościach w organizmie, może wystąpić stres oksydacyjny i stan zapalny. Naukowcy mówią też, że osoby z zapaleniem stawów mają wyższy poziom AGE niż osoby całkowicie zdrowe. 

8. Alkohol 

  • Alkohol działa niszcząco na cały organizm. Badania wykazały, że spożycie alkoholu może zwiększać częstotliwość i nasilenie napadów dny moczanowej.

Przewlekłe spożywanie alkoholu może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem choroby zwyrodnieniowej stawów, chociaż nie wszystkie badania to potwierdziły.

Przeczytaj też: Reumatoidalne zapalenie stawów – jak wygląda leczenie choroby? Co może zaoferować pacjentom medycyna?

Zobacz też, jaką chorobą jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
7
Polecamy
Czy dieta dopasowana do grupy krwi jest skuteczna i zdrowa?
Czy dieta dopasowana do grupy krwi jest skuteczna i zdrowa? Dzień Dobry TVN
Naukowcy:
nadmiar mięsa w diecie może zaostrzać astmę u dzieci
Naukowcy: nadmiar mięsa w diecie może zaostrzać astmę u dzieci Dzień Dobry TVN
Bolą cię stawy?
Sprawdź, co powinieneś jeść
Bolą cię stawy? Sprawdź, co powinieneś jeść TVN zdrowie
Dieta przy reumatyzmie - co należy jeść, a czego unikać?
Dieta przy reumatyzmie - co należy jeść, a czego unikać? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty