Polub nas na Facebooku
Czytasz: Otępienie z ciałami Levy’ego – jak je rozpoznać i odróżnić od innych chorób?
menu
Polub nas na Facebooku

Otępienie z ciałami Levy’ego – jak je rozpoznać i odróżnić od innych chorób?

Neurony w chorobie Levy ego

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Dominującym objawem występującym w otępieniu z ciałami Levy’ego są omamy wzrokowe w początkowej fazie choroby, co jest jednym z kryterium różnicujących ją z innymi schorzeniami o podłożu neurozwyrodnieniowym. 

Otępienie z ciałami Lewy’ego należy do grupy pierwotnych otępień o podłożu zwyrodnieniowym. Jest powszechne – zajmuje drugie co do częstości pierwotne otępienie, plasując się w statystykach zaraz za chorobą Alzheimera. Same dane epidemiologiczne dają podstawę do tego, by twierdzić, iż jest to choroba powszechna. Jednak w praktyce klinicznej stawianie tego rozpoznania jest dość rzadkie. Wynika to z błędnych rozpoznań. Mimo iż kryteria rozpoznania choroby są jasne, to jednak obraz kliniczny pacjenta jedynie sporadycznie jest „typowy” i częściej przypomina inne, powszechniejsze jeszcze, schorzenia.

Otępienie z ciałami Lewy’ego – na czym polega?

Otępienie z ciałami Lewy’ego stanowi pierwotną chorobę neurozwyrodnieniową, której cechą charakterystyczną jest pojawienie się w obrębie komórek nerwowych tzw. ciał Lewy’ego. Są to wtręty zbudowane przede wszystkim z białka alfa-synukleiny. Podstawę rozpoznania choroby stanowią kryteria diagnostyczne, obejmujące objawy podstawowe, osiowe, sugerujące i wykluczające dane rozpoznanie. Jedną z bardziej charakterystycznych cech otępienia są omamy wzrokowe i zaburzenia funkcji poznawczych. Z czasem zaczyna nakładać się na nie zespół parkinsonowski. Ze względu na to, że w praktyce klinicznej dość trudno ustalić jednoznacznie, jakie objawy występowały na samym początku choroby, pojawia się problem diagnostyczny, generujący błędne rozpoznania kliniczne. Narzędzia i kryteria nie są zbyt precyzyjne.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Objawy otępienia z ciałami Levy’ego

Pierwszym objawem są omamy wzrokowe. Pacjent zaczyna zgłaszać, że widzi w swoim otoczeniu przedmioty czy stworzenia, które w rzeczywistości tam nie występują. Ma jednak głębokie poczucie realności tych zjawisk, niejednokrotnie są one wręcz dla niego miłe i pożądane. Nie jest to oczywiście reguła, lecz charakterystyczna cecha schorzenia. W otępieniu z ciałami Levy’ego mogą pojawić się zaburzenia poznawcze i kłopoty ze snem. Niekiedy chorzy są przekonani, że ich bliski, a najczęściej współmałżonek, nie jest tą właściwą osobą, lecz zastępuje go dubler.

Kolejnym objawem może być nasilająca się dezorientacja i problem z kontynuowaniem wątku dyskusji. Problemem zaczyna stawać się nadmierne napięcie w czasie snu, chorzy cierpią z powodu licznych koszmarów, nie dochodzi do naturalnej relaksacji mięśni, przez co budzą się coraz bardziej zmęczeni i w ciągu dnia stają się podsypiający. Pacjenci z otępieniem z ciałami Levy’ego niejednokrotnie mają problem z autoregulacją układu autoimmunologicznego, co prowadzi do niekontrolowanych spadków ciśnienia tętniczego, nadmiernego pocenia się.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

W różnicowaniu otępienia z ciałami Levy’ego z innymi chorobami o podłożu neurozwyrodnieniowym bierze się pod uwagę kilka cech klinicznych:

  • świadomość chorego jest zachowana, choć okresowo może dochodzić do zaburzeń świadomości;
  • omamy wzrokowe stanowią główny objaw, a w pozostałych schorzeniach albo nie występują, albo pojawiają się na późniejszych etapach choroby;
  • pod kątem psychicznym pacjent jest ewidentnie spowolniały, choć stabilny pod względem ruchowym, co może być różnicowane z chorobą Parkinsona, w której pacjent jest również spowolniały ruchowo;
  • funkcje mowy są zachowane, pacjent ma czasem jedynie problem z podtrzymaniem wątku rozmowy, a w pozostałych schorzeniach mogą te funkcje ulec pogorszeniu;
  • występują łagodne zaburzenia pamięci, a chory jest w stanie przypomnieć sobie wiele wątków. W pozostałych schorzeniach częściej dochodzi do bardziej nasilonych zaburzeń pamięci.

W diagnostyce otępienia z ciałami Levy’ego należy ocenić wszystkie aspekty funkcji poznawczych, do których zalicza się: pamięć operacyjną i pamięć epizodyczną, funkcje wzrokowo-przestrzenne, mowę, uwagę, funkcje wykonawcze.

Zobacz film i sprawdź na czym polega choroba Alzheimera: 

Zobacz film: Na czym polega choroba Alzheimera? Źródło: 36,6

Otępienie z ciałami Levy’ego – leczenie

W leczeniu otępienia z ciałami Levy’ego należy wziąć pod uwagę zaburzenia ruchowe, poznawcze i psychotyczne. Na problemy ruchowe stosuje się przede wszystkim preparaty lewodopy, natomiast leczenie zaburzeń poznawczych wymaga leków podobnych do tych w chorobie Alzheimera, czyli głównie rywastygminy czy donepezilu. W przypadku zaburzeń psychotycznych podczas otępienia z ciałami Levy’ego należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wiele leków stosowanych z tego wskazania powoduje zaburzenia zachowania. Warto w tym przypadku sięgnąć głównie po atypowe neuroleptyki, takie jak kwetiapina. Stosuje się również inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (obniżenia nastroju) czy leki przeciwpadaczkowe (zaburzenia zachowania).

Bibliografia:

  1. A. Barczak, W. Wańska, Emilia J. Sitek i inni, Otępienie z ciałami Lewy’ego — jak rozpoznawać?, jak leczyć?, Polski Przegląd Neurologiczny 2015, tom 11, 3, 107–116.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać cyklotymię?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak rozpoznać cyklotymię? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia Dzień Dobry TVN
Demencja, czyli otępienie:
objawy i leczenie
Demencja, czyli otępienie: objawy i leczenie TVN zdrowie
Demencja starcza - jakie są etapy choroby?
Kiedy demencja jest odwracalna?
Demencja starcza - jakie są etapy choroby? Kiedy demencja jest odwracalna? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty