Polub nas na Facebooku
Czytasz: Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka
menu
Polub nas na Facebooku

Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka

orteza na nadgarstku u mężczyzny

Fot. andrew3433 / Getty Images

Orteza nadgarstka cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu schorzeń o charakterze ortopedycznym, neurologicznym i reumatycznym stawu nadgarstkowego. Orteza nadgarstka i kciuka polecana jest w przebiegu leczenia tzw. chorób zawodowych, do których należy zespół cieśni kanału nadgarstka. Jaką rolę pełni orteza nadgarstka w zespole cieśni nadgarstka? Czy to skuteczna metoda leczenia?

Zaburzenia funkcjonowania i dolegliwości bólowe stawu nadgarstkowego znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności oraz pracę osób, które na co dzień używają klawiatury i myszy komputerowej. Orteza dłoni i nadgarstka jest niezbędnym urządzeniem ortopedycznym dla osób walczących z nadwyrężonymi strukturami nadgarstków i palców.

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą określaną jako konflikt nerwu biegnącego w kanale nadgarstka z otaczającymi go strukturami anatomicznymi. Stan chorobowy wywołany jest uszkodzeniem bądź uciskiem nerwu pośrodkowego, a zjawisko zmniejszonego miejsca dla nerwu nosi nazwę ciasnoty nadgarstka.

Nerw pośrodkowy odpowiada za potliwość dłoni, czucie powierzchniowe i głębokie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Zaburzenia pracy nerwu pośrodkowego bezpośrednio wiążą się z rozstrojeniem funkcjonowania tych struktur.

Orteza nadgarstka w przebiegu schorzeń stawu wzmacnia oraz odciąża uszkodzone struktury nerwowe i tkanki okołostawowe. Ortezy nadgarstkowe z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.

Polecamy: Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości: 

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości. Źródło 36,6

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej w efekcie złamań z przemieszczeniem nadgarstka lub dalszej części kości przedramienia i nieprawidłowego procesu gojenia się tkanek po urazach oraz w przebiegu zmian zwyrodnieniowych stawu, zwężenia światła kanału nadgarstka w wyniku pourazowych obrzęków i stanów zapalnych tkanek, krwawienia okołostawowego oraz zmian reumatoidalnych i guzów w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu pośrodkowego.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Ucisk nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzeń odżywiania tkanek, które unerwia, co wywołuje w ich obrębie obrzęk i uciążliwe dolegliwości bólowe. Ponadto obserwuje się drętwienia, mrowienia, zanik mięśni kłębu kciuka, parestezje, osłabienie siły chwytu, brak precyzji oraz ograniczenia ruchów ręki.

Orteza nadgarstka w leczeniu cieśni nadgarstka

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka lub orteza nadgarstka z szyną to zaledwie dwie propozycje z wielu dostępnych w trakcie leczenia zachowawczego zespołu cieśni nadgarstka. Wybór ortezy uzależniony jest od indywidualnego stanu pacjenta.

Nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka wiąże się z oszczędzaniem kończyny i ograniczeniem ruchów, które doprowadziły do podrażnienia nerwu pośrodkowego. W tym celu zalecane jest długotrwałe unieruchomienie. Aby chronić uszkodzone struktury nadgarstka oraz dłoni i nie rezygnować z codziennej aktywności, stosuje się ortezę nadgarstka.

Orteza nadgarstka – funkcje

Orteza nadgarstka stabilizuje uszkodzoną okolicę tej części ciała i zapewnia jej całkowite bądź częściowe unieruchomienie. Dodatkowo odciąża uszkodzone tkanki, dzięki czemu wspomaga ich regenerację, minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie dłoni w stosunku do przedramienia, wpływa na zwiększenie drożności kanału nadgarstka, przyspieszenie wchłaniania obrzęków, krwiaków i odsunięcie podrażnionych przez guzy i zwyrodnienia tkanek nadgarstka, co przyczynia się do zaniku objawów neurologicznych w dłoni. Orteza na nadgarstek ma wpływ na powrót prawidłowego krążenia krwi i limfy w palcach.

Polecamy: Kanał Guyona – budowa i schorzenia. Zespół kanału Guyona

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek i rozwoju choroby. Wielką zaletą ortez nadgarstków jest fakt, że unieruchamiają staw w pozycji funkcjonalnej, ale zachowują wolne palce, co pozwala na pełny ruch w ich stawach i nie wstrzymuje pracy zawodowej, a nawet aktywności sportowej.

Orteza dłoni i nadgarstka wykorzystywana jest również w profilaktyce nawrotu zespołu cieśni nadgarstka lub rozwinięciu się jej w stawie drugiej ręki. W celach profilaktycznych wykorzystuje się elastyczną ortezę nadgarstka. Profilaktyka zespołu cieśni skupia się na ochronie stawu przed nadwyrężeniem struktur i przyjmowaniem niepożądanych pozycji oraz wsparciu w utrzymaniu odpowiedniego ustawienia nadgarstka.

Orteza nadgarstka – dobór

W zależności od potrzeb pacjenta i stanu zaawansowania choroby wykorzystuje się ortezy nadgarstka sztywne, półsztywne i miękkie.

Sztywna orteza dłoni i nadgarstka ma na celu całkowitą stabilizację i unieruchomienie stawu oraz kciuka, np. orteza nadgarstka z szyną. Tego typu orteza nadgarstka stosowana jest w rozległych zespołach cieśni nadgarstka i innych chorobach stawu nadgarstkowego. W dalszym etapie leczenia sztywne ortezy zastępuje się bardziej elastycznymi, aby wzmocnić mięśnie i przygotować osłabione tkanki do samodzielnej pracy.

Ortezy dłoni i nadgarstka półsztywne lub elastyczne stosowane są w łagodniejszych stanach choroby nadgarstka oraz kciuka. Chronią tkanki stawu podczas codziennej aktywności fizycznej i zawodowej.

Orteza nadgarstka jest środkiem uzupełniającym leczenie choroby, które obejmuje farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną, rehabilitację ruchową i fizykoterapię. Rodzaj ortezy nadgarstka uzależniony jest od stopnia zniszczeń tkanek, trybu życia pacjenta oraz etapu 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać?
Kiedy jest konieczna?
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna? TVN zdrowie
Na czym polega objaw Fromenta i jak wygląda jego leczenie?
Na czym polega objaw Fromenta i jak wygląda jego leczenie? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania