Polub nas na Facebooku
Czytasz: Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka
menu
Polub nas na Facebooku

Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka

orteza na nadgarstku u mężczyzny

Fot. andrew3433 / Getty Images

Orteza nadgarstka cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu schorzeń o charakterze ortopedycznym, neurologicznym i reumatycznym stawu nadgarstkowego. Orteza nadgarstka i kciuka polecana jest w przebiegu leczenia tzw. chorób zawodowych, do których należy zespół cieśni kanału nadgarstka. Jaką rolę pełni orteza nadgarstka w zespole cieśni nadgarstka? Czy to skuteczna metoda leczenia?

Zaburzenia funkcjonowania i dolegliwości bólowe stawu nadgarstkowego znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności oraz pracę osób, które na co dzień używają klawiatury i myszy komputerowej. Orteza dłoni i nadgarstka jest niezbędnym urządzeniem ortopedycznym dla osób walczących z nadwyrężonymi strukturami nadgarstków i palców.

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą określaną jako konflikt nerwu biegnącego w kanale nadgarstka z otaczającymi go strukturami anatomicznymi. Stan chorobowy wywołany jest uszkodzeniem bądź uciskiem nerwu pośrodkowego, a zjawisko zmniejszonego miejsca dla nerwu nosi nazwę ciasnoty nadgarstka.

Nerw pośrodkowy odpowiada za potliwość dłoni, czucie powierzchniowe i głębokie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Zaburzenia pracy nerwu pośrodkowego bezpośrednio wiążą się z rozstrojeniem funkcjonowania tych struktur.

Orteza nadgarstka w przebiegu schorzeń stawu wzmacnia oraz odciąża uszkodzone struktury nerwowe i tkanki okołostawowe. Ortezy nadgarstkowe z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.

Polecamy: Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości: 

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości. Źródło 36,6

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej w efekcie złamań z przemieszczeniem nadgarstka lub dalszej części kości przedramienia i nieprawidłowego procesu gojenia się tkanek po urazach oraz w przebiegu zmian zwyrodnieniowych stawu, zwężenia światła kanału nadgarstka w wyniku pourazowych obrzęków i stanów zapalnych tkanek, krwawienia okołostawowego oraz zmian reumatoidalnych i guzów w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu pośrodkowego.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Ucisk nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzeń odżywiania tkanek, które unerwia, co wywołuje w ich obrębie obrzęk i uciążliwe dolegliwości bólowe. Ponadto obserwuje się drętwienia, mrowienia, zanik mięśni kłębu kciuka, parestezje, osłabienie siły chwytu, brak precyzji oraz ograniczenia ruchów ręki.

Orteza nadgarstka w leczeniu cieśni nadgarstka

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka lub orteza nadgarstka z szyną to zaledwie dwie propozycje z wielu dostępnych w trakcie leczenia zachowawczego zespołu cieśni nadgarstka. Wybór ortezy uzależniony jest od indywidualnego stanu pacjenta.

Nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka wiąże się z oszczędzaniem kończyny i ograniczeniem ruchów, które doprowadziły do podrażnienia nerwu pośrodkowego. W tym celu zalecane jest długotrwałe unieruchomienie. Aby chronić uszkodzone struktury nadgarstka oraz dłoni i nie rezygnować z codziennej aktywności, stosuje się ortezę nadgarstka.

Orteza nadgarstka – funkcje

Orteza nadgarstka stabilizuje uszkodzoną okolicę tej części ciała i zapewnia jej całkowite bądź częściowe unieruchomienie. Dodatkowo odciąża uszkodzone tkanki, dzięki czemu wspomaga ich regenerację, minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie dłoni w stosunku do przedramienia, wpływa na zwiększenie drożności kanału nadgarstka, przyspieszenie wchłaniania obrzęków, krwiaków i odsunięcie podrażnionych przez guzy i zwyrodnienia tkanek nadgarstka, co przyczynia się do zaniku objawów neurologicznych w dłoni. Orteza na nadgarstek ma wpływ na powrót prawidłowego krążenia krwi i limfy w palcach.

Polecamy: Kanał Guyona – budowa i schorzenia. Zespół kanału Guyona

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek i rozwoju choroby. Wielką zaletą ortez nadgarstków jest fakt, że unieruchamiają staw w pozycji funkcjonalnej, ale zachowują wolne palce, co pozwala na pełny ruch w ich stawach i nie wstrzymuje pracy zawodowej, a nawet aktywności sportowej.

Orteza dłoni i nadgarstka wykorzystywana jest również w profilaktyce nawrotu zespołu cieśni nadgarstka lub rozwinięciu się jej w stawie drugiej ręki. W celach profilaktycznych wykorzystuje się elastyczną ortezę nadgarstka. Profilaktyka zespołu cieśni skupia się na ochronie stawu przed nadwyrężeniem struktur i przyjmowaniem niepożądanych pozycji oraz wsparciu w utrzymaniu odpowiedniego ustawienia nadgarstka.

Orteza nadgarstka – dobór

W zależności od potrzeb pacjenta i stanu zaawansowania choroby wykorzystuje się ortezy nadgarstka sztywne, półsztywne i miękkie.

Sztywna orteza dłoni i nadgarstka ma na celu całkowitą stabilizację i unieruchomienie stawu oraz kciuka, np. orteza nadgarstka z szyną. Tego typu orteza nadgarstka stosowana jest w rozległych zespołach cieśni nadgarstka i innych chorobach stawu nadgarstkowego. W dalszym etapie leczenia sztywne ortezy zastępuje się bardziej elastycznymi, aby wzmocnić mięśnie i przygotować osłabione tkanki do samodzielnej pracy.

Ortezy dłoni i nadgarstka półsztywne lub elastyczne stosowane są w łagodniejszych stanach choroby nadgarstka oraz kciuka. Chronią tkanki stawu podczas codziennej aktywności fizycznej i zawodowej.

Orteza nadgarstka jest środkiem uzupełniającym leczenie choroby, które obejmuje farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną, rehabilitację ruchową i fizykoterapię. Rodzaj ortezy nadgarstka uzależniony jest od stopnia zniszczeń tkanek, trybu życia pacjenta oraz etapu 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać?
Kiedy jest konieczna?
Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna? TVN zdrowie
Na czym polega objaw Fromenta i jak wygląda jego leczenie?
Na czym polega objaw Fromenta i jak wygląda jego leczenie? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania