Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchlizna pod oczami u dziecka i u osoby dorosłej – skąd się bierze?
menu
Polub nas na Facebooku

Opuchlizna pod oczami u dziecka i u osoby dorosłej – skąd się bierze?

Kobieta, która przegląda się w lustrze

Fot: mheim3011/ gettyimages.com

Gdy pojawia się opuchlizna pod oczami po nocy, przyczyny należy szukać u lekarza, gdyż nie zawsze jest nią zmęczenie. Alergia, zabiegi kosmetyczne, zła dieta – to tylko niektóre z czynników wpływających na powstawanie nieestetycznych zmian, trudnych do ukrycia pod makijażem.

Opuchlizna pod oczami, potocznie zwana „workami”, to nic innego jak obrzęk tkanki podskórnej. Obserwujemy go najczęściej rano, tuż po wstaniu z łóżka, zwykle u dorosłych, dużo rzadziej u dzieci.

Jak dbać o skórę wokół oczu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak dbać o skórę wokół oczu? Źródło: Klinika urody.

Opuchlizna pod oczami – alergia, stres czy za mało snu?

Worki pod oczami bywają efektem niezdrowego trybu życia, przemęczenia, stresu, bezsenności, nieregularnego jedzenia posiłków, zwłaszcza ubogich w składniki odżywcze (żelazo, witaminę K), i ogólnie złej formy psychofizycznej. Przeciążony organizm, który gromadzi wodę i toksyny, daje sygnał do zmiany przyzwyczajeń w postaci:

  • opuchlizny pojawiającej się w okolicach kostek, dłoni i oczu, a nawet w obrębie całego ciała (wówczas przybieramy na wadze),
  • znacznego pogorszenia stanu skóry, także pod oczami, gdzie staje się ona tak cienka, że widać przez nią naczynia włosowate, co daje efekt tzw. sińców,
  • cellulitu wodnego powstającego na udach i pośladkach.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze, domowe sposoby na opuchnięte oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na opuchnięte oczy. Źródło: Klinika urody.

Zatrzymanie wody w komórkach to skutek m.in. nadmiernego spożycia soli, przyjmowania niektórych leków (np. rozszerzających naczynia krwionośne), choć może wiązać się też z wysoką temperaturą powietrza w okresie letnim oraz zmianami hormonalnymi towarzyszącymi napięciu przedmiesiączkowemu. Nadmiar wody gromadzi się pod oczami zwłaszcza w nocy, kiedy długo pozostajemy w pozycji horyzontalnej. Opuchlizna pod oczami rano najczęściej pojawia się u osób, które piją alkohol, palą papierosy, nie chronią twarzy przed działaniem promieni słonecznych, nadmiernie forsują się ćwiczeniami. Worki są także zmorą chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) i alergików, którym opuchlizna oczu dokucza w czasie pylenia lub w wyniku kontaktu z innym alergenem. Nagłe wystąpienie nieestetycznych poduszeczek w okolicach dolnej powieki może świadczyć o ostrym alergicznym zapaleniu spojówek albo o odczynie miejscowym, np. po użądleniu owada. Inną przyczyną opuchlizny pod oczami jest zwiotczenie skóry, czyli następstwo postępujących procesów starzenia. Wraz z wiekiem ujawniają się też rodzinne predyspozycje do podkrążonych oczu.

Worki pod oczami - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Worki pod oczami to problem nie tylko estetyczny. Źródło: Klinika urody.

Opuchlizna pod oczami – czy może być objawem choroby?

Niekiedy worki pod oczami świadczą o chorobach, nie tylko bezpośrednio związanych narządem wzroku, jak w przypadku jęczmienia czy półpaśca ocznego. Jeśli przyczyną powstawania worków nie jest alergia, lecz zastój wody w organizmie, należy sprawdzić, czy prawidłowo funkcjonują nerki, tarczyca, wątroba i układ krążenia. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek i zespół nerczycowy dają objawy w postaci opuchlizny na twarzy. Podpuchnięte oczy można mieć też przy infekcjach górnych dróg oddechowych, np. zapaleniu zatok przynosowych. Przypadłość ta dotyka także najmłodszych, którzy mogą cierpieć na te same choroby, co dorośli. Opuchlizna pod oczami u dziecka, występująca wraz z sińcami, to częsty objaw anemii. Nie zawsze jednak jest powodem do obaw. U niemowląt worki pojawiają się, kiedy maluchy są niewyspane i mają za sobą kilka przepłakanych nocy, np. w czasie kolki czy ząbkowania, albo zaczynają jeść pokarmy zawierające sól.

Jak się pozbyć worków pod oczami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Opuchnięte oczy, worki po oczami - pozbędziesz się ich dzięki tym prostym ćwiczeniom. Źródło: Klinika urody.

Opuchlizna pod oczami po mezoterapii kwasem hialuronowym – co oznacza?

Obrzęk twarzy wywołują niektóre zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne – jest to normalny, zamierzony efekt, który świadczy o gojeniu się i odnowie skóry. Istnieją jednak przypadki, w których należy zachować szczególną ostrożność. Kwas hialuronowy wstrzykiwany pod oczy w czasie mezoterapii igłowej, kiedy znajdzie się zbyt płytko pod skórą, zamiast wyrównać jej strukturę, tworzy worki. Dlatego do wykonania zabiegu warto wybierać tylko doświadczonych specjalistów, mających odpowiednie uprawnienia (lekarzy dermatologów, a nie kosmetologów). Preparat ten wchłania się bardzo wolno, więc taki efekt niepożądany pozostaje widoczny przez wiele tygodni. Zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzony w niehigienicznych warunkach skutkuje wdaniem się infekcji, która również może być przyczyną opuchlizny pod oczami. Jeśli worki po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego powiększają się, a ich powstawaniu towarzyszą inne dolegliwości, np. bólowe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
10
Polecamy
Jak zlikwidować sińce pod oczami?
Medycyna estetyczna czy domowa pielęgnacja?
Jak zlikwidować sińce pod oczami? Medycyna estetyczna czy domowa pielęgnacja? Dzień Dobry TVN
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Sińce i worki pod oczami – jak powstają, czy oznaczają to samo i jak się ich pozbyć
Sińce i worki pod oczami – jak powstają, czy oznaczają to samo i jak się ich pozbyć TVN zdrowie
Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia?
Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty