Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja zaćmy – postępowanie po zabiegu. Jakie są powikłania?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja zaćmy – postępowanie po zabiegu. Jakie są powikłania?

Oko

Fot : © Brigitte Smith / gettyimages.com

Zabieg usuwający zaćmę to jedna z częstszych procedur wykonywanych na oddziałach okulistycznych. Odpowiednie postępowanie po zabiegu na zaćmę pozwala uniknąć nieprzyjemnych komplikacji i daje szansę na prawidłowe widzenie.

W uniknięciu komplikacji po operacji zaćmy pomaga stosowanie się do porad lekarskich. Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko, a korzyści w postaci znaczącej poprawy widzenia przewyższają niedogodności związane z przestrzeganiem zaleceń.

Na czym polega operacja zaćmy?

Zaćma (katarakta) to powszechna choroba, polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Dotyczy zwykle osób w starszym wieku i polega na zmianie ostrości widzenia. Zabieg usunięcia zaćmy jest obecnie powszechnie wykonywany, zazwyczaj w trybie jednodniowym. Procedura trwa około 20–40 minut, a pacjent po kilku godzinach zostaje wypisany do domu z odpowiednimi zaleceniami. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu powierzchownym za pomocą kropel lub żelu podawanego do worka spojówkowego.

Obecnie najczęstszą procedurą jest, przeprowadzana za pomocą ultradźwięków, fakoemulsyfikacja zaćmy. Powikłania występują niezmiernie rzadko, dlatego zabieg stał się metodą z wyboru. Na miejsce usuniętej soczewki wstawia się nową, zwijalną, którą rozwija się, gdy przejdzie przez niewielką ranę operacyjną. Moc implantu oblicza się podczas wykonywanych przed zabiegiem badań, by dopasować ją do pacjenta.

Postępowanie po operacji zaćmy

Każdy pacjent po zabiegu dostaje wytyczne dotyczące dalszego postępowania, których musi bezwzględnie przestrzegać, by zapobiec powstaniu powikłań pooperacyjnych. W szpitalu lekarz lub pielęgniarka pouczają na temat pielęgnacji operowanego oka, a w razie konieczności zalecane są leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, wspomagające regenerację nabłonka rogówki lub antybiotyki.

Operowane oko powinno być chronione w sposób szczególny. Nie należy go dotykać, pocierać ani płukać, zaciskać powiek. Rana pooperacyjna goi się przez mniej więcej 6 tygodni, w tym czasie trzeba w szczególny sposób zapobiegać zakażeniom i przeciążeniom. Konieczne jest unikanie wysiłku fizycznego, pochylania głowy do przodu, dźwigania ciężarów o wadze większej niż 5 kg. Operowane oko w ciągu dnia nie musi być zasłaniane opatrunkiem, w razie silnego wiatru lub dużego nasłonecznienia należy nosić okulary przeciwsłoneczne. W początkowym okresie warto zrezygnować z oglądania telewizji oraz czytania.

Postępowanie po zabiegu operacji zaćmy obejmuje podaż leków w postaci kropel (antybiotyku, steroidowych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych) według rozpiski ustalanej przez lekarza prowadzącego przez kolejne 4 tygodnie. Przed każdym podaniem preparatów należy umyć dokładnie ręce. Aby prawidłowo zakropić oko, trzeba spojrzeć w górę, odchylić dolną powiekę, unikać dotknięcia podajnikiem rzęs i powieki. Następnie oko należy zamknąć na około 1 minutę. Nie wolno stosować innych preparatów niż zalecone przez lekarza.

Należy pamiętać o stawieniu się na wyznaczone kontrole, zawarte w karcie informacyjnej, wydanej celem oceny przebiegu pooperacyjnego. W razie wystąpienia zaczerwienienia, bolesności operowanego na zaćmę oka, zaburzeń widzenia należy natychmiast zgłosić się do placówki, w której był wykonywany zabieg.

Powikłania po operacji zaćmy

Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zaćmy jest jedną z najbezpieczniejszych procedur wykonywanych na świecie. Małe cięcie, które zwykle nie wymaga zakładania szwów, pozwala na szybki powrót do zdrowia i funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, iż tak jak każda inwazyjna procedura przeprowadzana na oczach, może wiązać się z komplikacjami. Powikłania po usunięciu zaćmy występują rzadko, dotyczą około 1% pacjentów. W większości przypadków udaje się ich uniknąć dzięki właściwemu postępowaniu pooperacyjnemu.

Najczęstsze przyczyny powikłań po operacji zaćmy to m.in.: trudności związane z przebiegiem operacji – nietypowa anatomia oka u pacjenta, nieumyślny błąd lekarski, a także niestosowanie się do zaleceń w trakcie rekonwalescencji. Pęknięcie torebki tylnej soczewki zdarza się niezmiernie rzadko, skutkuje trudnościami w umieszczeniu nowej struktury lub koniecznością wykonania ponownego zabiegu. Obecnie zostało praktycznie wyeliminowane ze względu na odstąpienie od wykonywania zabiegu za pomocą ostrych narzędzi. Najgroźniejsze możliwe powikłanie – krwotok do gałki ocznej – nie jest obecnie obserwowane.

Zakażenia wewnątrzgałkowe dzięki profilaktyce antybiotykowej oraz używaniu sterylnych narzędzi podczas operacji zostały praktycznie wyeliminowane i dotyczą jedynie 0,1% pacjentów. Na infekcje narażone są bardziej osoby z osłabioną odpornością lub cukrzycą. W przypadku pojawienia się objawów w postaci zaczerwienienia, bólu, ropnej wydzieliny, zaburzeń ostrości widzenia wdraża się kompleksową terapię antybiotykową, mającą na celu usunięcie powikłania i powrót do zdrowia.

W pierwszym okresie po zabiegu mogą wystąpić powikłania operacji zaćmy związane z gojeniem. Oprócz infekcji do możliwych komplikacji zalicza się przesunięcie się implantu, powstanie zaćmy wtórnej, wzrost ciśnienia śródgałkowego, odwarstwienie się siatkówki.

Czym zajmuje się okulista?

Getty Images / iStock

Bibliografia:

1. Wytyczne leczenia operacyjnego zaćmy opracowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. 2014, aktualizacja 2016.

2. Lee Y. Porównanie powikłań śródoperacyjnych fakoemulsyfikacji między operacjami rozdzielonymi usunięcia zaćmy i witrektomii a zabiegami fakowitrektomii. [w:] Okulistyka po Dyplomie. Tom 2, nr 3, 2012, s. 43–52.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
9
Polecamy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Kapsulotomia – w jakim celu wykonuje się ten zabieg?
Zalecenia po zabiegu
Kapsulotomia – w jakim celu wykonuje się ten zabieg? Zalecenia po zabiegu TVN zdrowie
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Czym jest zaćma jądrowa oka?
Przyczyny, objawy i operacja
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty