Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena

Laserowa korekcja wzroku na pacjentce

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Laserowa korekcja wad wzroku zwykle pozwala na całkowite usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności, a w niektórych metodach także astygmatyzmu. Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Laserowa korekcja wzroku to skuteczna metoda leczenia, ale nie u każdego można ją zastosować. Nie może być przeprowadzona u osób, u których wada wzroku szybko się powiększa, chorych na zaćmę, jaskrę, ze stanem zapalnym oczu, z cukrzycą, u których wystąpiły zmiany w siatkówce, z rozrusznikiem serca ani u ciężarnych i karmiących piersią. Przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wad wzroku są też skłonność do powstawania bliznowców oraz choroby autoimmunologiczne.

Laserowa korekcja wzroku – zakres korygowanych wad i kwalifikacja do zabiegu

Operacja laserowa oczu może pomóc pozbyć się:

Kwalifikacja zabiegu odbywa się podczas jednej wizyty. Lekarz dokładnie bada parametry oka, jakość widzenia oraz zbiera wywiad lekarski.

Jak można korygować wady wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Laserowa operacja oczu – rodzaje zabiegu laserowego

Laserowa korekta wzroku może być przeprowadzona jedną z dostępnych metod:

  • PRK – z ang. photorefractive keratectomy, stosuje się tę metodę do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu,
  • TransPRK – operację wykonuje się bezdotykowo, poza tym nie różni się od metody PRK,
  • LASEK – z ang. laser subephithelial keratomileusis, stosuje się tę technikę do korekcji krótkowzroczności lub nadwzroczności bez astygmatyzmu,
  • FemtoLASIK – z ang. Femto Laser Assisted In Situ Keratomileusis, krótki, niebolesny zabieg usuwający wady krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu,
  • PTK – z ang. PhotoTherapeutic Keratectomy (fotokeratektomia terapeutyczna), technika używana do leczenia zmian patologicznych rogówki,
  • EBK – z ang. Keratektomia Epi-Bowman, polega na usunięciu tylko wierzchniej warstwy nabłonka, zapewnia krótki czas gojenia,
  • SmartSurf – najnowocześniejsza dostępna w Polsce technologia, operację wykonuje się bezdotykowo, można korygować nią krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm.

Wybór metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb osoby poddającej się zabiegowi i zasobności jej portfela.

Przebieg laserowej korekty wzroku

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a więc osoba poddająca się operacji jest przytomna w trakcie jej trwania. Najpierw do oczu aplikuje się krople znieczulające, a następnie rozszerza i unieruchamia powieki. Kolejnym krokiem jest użycie lasera. W zależności od wybranej metody zabieg trwa od kilku sekund do kilkunastu minut, a maksymalnie do pół godziny. Po użyciu lasera na oko zakładany jest opatrunek.

Zalecenia po operacji laserowej oczu

Zalecenia po laserowej korekcji wzroku osoba operowana dostaje przeważnie w formie pisemnej od lekarza w dniu opuszczenia placówki medycznej. Na liście zaleceń są m.in. zakazy i nakazy:

  • nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych do czasu wydania przez lekarza pozytywnej opinii,
  • nie należy trzeć oczu,
  • przez pół roku po zabiegu należy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, a przynajmniej przez okres nadwrażliwości na światło,
  • po zabiegu przez około 7 dni należy do spania zakładać specjalną osłonę na oko lub oczy,
  • przez tydzień należy ograniczyć przebywanie przed monitorem,
  • przez 2 tygodnie nie należy wykonywać makijażu oczu,
  • przez miesiąc nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego ani przebywać w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, lepiej unikać kąpieli w basenie, jeziorze czy w morzu,
  • należy stosować krople do oczu zalecone przez lekarza.

Ponadto należy unikać przebywania w towarzystwie ludzi chorych na infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Laserowa korekcja wzroku rekonwalescencja i powikłania

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku przebiega w różnym tempie i jest zależna od zastosowanej metody – im mniej inwazyjny zabieg, tym powrót do zdrowia szybszy. Uzależniona jest też od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Laserowa korekcja wzroku. Zobacz film i przekonaj się, jak wygląda taki zabieg:

zobacz film: Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Źródło: Klinka urody

Stabilizacja wzroku po laserowej korekcji może trwać nawet do roku, tempo zależne jest od użytej metody i zdolności do regeneracji organizmu. U jednych może trwać nawet rok, u innych widoczne rezultaty i stabilizacja osiągane są już po kilku tygodniach, a nawet dniach. Nieostre widzenie po laserowej korekcji wzroku może utrzymywać się cały czas. Jest to efektem tego, że podczas zabiegu nie zawsze uda się usunąć całkowicie wady wzroku.

Powikłania po laserowej korekcji wzroku to zwykle ból gałki ocznej i dyskomfort, np. uczucie ciała obcego pod powieką. Możliwe jest też łzawienie oka, a w rzadkich przypadkach powstanie na nim blizny.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku? Cena zabiegu, konsultacji lekarskich i leków

Laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operację laserową oczu można wykonać prywatnie. Koszt samego zabiegu w zależności od metody wynosi od około 1800 do 5000 złotych za jedno oko.

Dodatkowym kosztem laserowej korekcji wzroku jest cena wizyty kwalifikującej do zabiegu. To wydatek od 150 do 350 złotych. Na cenę operacji laserowej oczu składa się też koszt wizyt kontrolnych po zabiegu i w okresie gojenia. To koszt około 600 złotych.

Po zabiegu należy zakupić i stosować krople do oczu zalecone przez lekarza. Ich miesięczny koszt może wynieść nawet 350 złotych.

Szacunkowy całkowity koszt laserowej korekty wady wzroku na jednym oku wynosi od 3250 złotych do 6650 złotych, zakładając, że wszystkie krople do oczu potrzebne będą przez dwa miesiące.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
7
Polecamy
Jak się leczy astygmatyzm?
Jakie są sposoby?
Jak się leczy astygmatyzm? Jakie są sposoby? TVN zdrowie
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów?
Ten zabieg pozwoli ci o nich zapomnieć
Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów? Ten zabieg pozwoli ci o nich zapomnieć Dzień Dobry TVN
Czym jest zaćma jądrowa oka?
Przyczyny, objawy i operacja
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja TVN zdrowie
Komentarze (11)
Katie
polna, a ile czekałaś od kwalifikacji do zabiegu ? wyszłaś i nagle dobrze widziałaś ? podaj więcej szczegółów
Czytaj całość
Mała
gdzie w Białymstoku wykonują taki zabieg?
Czytaj całość
Natalia
To prawda zabieg nie jest tani, i nie każdego na niego stać. Ale są kliniki które maja opcje rozłożenia kwoty za zabieg na raty- wiec staje się bardziej dostępny. Ja własnie tak zrobiłam, bo nie było mnie stać na wypłacenie całej kwoty- zabieg robiłam w Białymstoku, i polecam bardziej niż w Warszawie.
Czytaj całość
Lucy
Dziękuję, zadzwonię, do jutra zatem.
Czytaj całość
Lucy
A klinika ma spore doświadczenie ?
Czytaj całość
Lucy
jakim sprzętem Państwo dysponują ?
Czytaj całość
Lucy
A jak cena ?
Czytaj całość
Lucy
Też właśnie rozważam, czytając te wszystkie zalecenia po zabiegu, to tak sobie myślę, że może warto gdzieś wyjechać poza duże miasto i tam w spokoju i ciszy poddać się zabiegowi, odpocząć i dojść do siebie. Bo to już wiem, że to wcale nie jest tak jak w obietnicach, "w przerwie na lunch"
Czytaj całość
Lotka
Jestem prawie rok po laserowej korekcji wzroku w Centre de la Vision. To była jedna z lepszych decyzji jakie podjęłam. Sam zabieg bolesny nie był. “rekonwalescencja” odczuwalna ale bez przesady.
Czytaj całość
polna87
Ja mam doświadczenie, jeśli chodzi o zabieg laserowej korekcji metodą Lentivu. Jestem prawie świeżo po zabiegu (3 miesiące) i mogę powiedzieć, że bardzo się to opłaciło. Efekt był natychmiastowy - tak jak obiecano mi przed zabiegiem w klinice Optegra.
Czytaj całość
ksw
Super artykuł!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia