Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oparzenia 2 stopnia – jak przebiega leczenie? Czy można uzyskać odszkodowanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Oparzenia 2 stopnia – jak przebiega leczenie? Czy można uzyskać odszkodowanie?

NAN

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Oparzenia 2 stopnia uznawane są za poważne uszkodzenia naskórka i skóry właściwej. Mogą powstać np. na skutek oblania się wrzącą wodą, gorącym olejem lub chemikaliami. W ich wyniku pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i często pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Gojenie zależy od stopnia uszkodzenia.

Oparzenia 2 stopnia mogą mieć charakter powierzchowny i głęboki, co decyduje o czasie regeneracji skóry i naskórka. Zazwyczaj goją się do około trzech tygodni i niestety zdarza się, że pozostają po nich blizny.

W jaki sposób dochodzi do oparzeń 2 stopnia?

Oparzenie oznacza uszkodzenie skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Szkodliwe działanie dla człowieka ma już temperatura 42°C, ale aby pojawiło się oparzenie, konieczny jest długi czas ekspozycji. W temperaturze 55°C może do niego dojść po 3 minutach, a w 70°C już po sekundzie. Oparzenia 2 stopnia powstają najczęściej po oblaniu się wrzątkiem (np. gorącą herbatą) czy olejem (np. w trakcie smażenia). Mogą je spowodować para wodna (np. z czajnika) lub chemikalia.

Zobacz także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych

Wśród oparzeń drugiego stopnia wyróżnia się powierzchowne (kategoria II A), które obejmują naskórek i część skóry właściwej. W ich wyniku powstaje obrzęk i widoczne jest zaczerwienienie. Zdarza się, że wysoka temperatura powoduje powstanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Zmianom na skórze towarzyszy silny ból, a czas gojenia to około 10 do 14 dni.

Oparzenia głębokie (kategoria II B) dotykają naskórka i całej skóry właściwej. Mogą prowadzić do powierzchownej martwicy – skóra jest biała z czerwonymi punktami. W przypadku tego rodzaju urazu nie jest odczuwany aż tak silny ból, ponieważ zostają uszkodzone zakończenia nerwowe. Czas regeneracji skóry trwa nawet do 3 tygodni.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oparzenia 2 stopnia – leczenie

Leczenie oparzeń uzależnione jest od rodzaju otrzymanej pierwszej pomocy. To, czy pomoc może zostać udzielona w domu, zależy od wielkości uszkodzeń, ale zaleca się aby zawsze obejrzał je lekarz – czasem groźne głębokie rany nie są aż tak bolesne, przez co usypiają czujność poszkodowanego. Przyjmuje się, że oparzenia 2 stopnia, które obejmują mniej niż 10% powierzchni ciała, mogą być opatrzone w domu, zanim poszkodowany uda się do szpitala. Jeżeli są w miejscu przykrytym ubraniem lub jego resztkami, należy je bardzo delikatnie odsłonić, aby nie doprowadzić do rozleglejszych uszkodzeń. Jeżeli materiał mocno przylega do skóry, nigdy nie wolno go zrywać, a jedynie obciąć na około rany i skorzystać z pomocy medycznej. Ważne jest, aby zdjąć wszelką biżuterię, jeżeli np. wrzątek wylał się na dłonie – obrzęk wokół pierścionka może doprowadzić do martwicy.

Oparzenie należy schłodzić, aby zmniejszyć ból i zminimalizować opuchnięcie. Polewa się je w tym celu wodą o temperaturze między 10 a 20°C. Ranę można przykryć jałowym opatrunkiem, przemywając wcześniej skórę w jej okolicy 70% spirytusem, a następnie zastosować leczenie miejscowe w postaci płynów, maści czy sprayów łagodzących objawy i przyspieszających regenerację. Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie rany wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Terapia w warunkach ambulatoryjnych polega na zastosowaniu profilaktyki przeciwtężcowej, zwalczaniu zakażenia i ewentualnych przeszczepach skóry, ponieważ nawet oparzenia 2 stopnia powodują blizny.

Oparzenia 2 stopnia – jak usunąć blizny?

Proces leczenia blizn jest długotrwały i nigdy nie daje gwarancji, że całkowicie znikną. Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć jak najszybciej, aby ślad po oparzeniu był mniejszy i jaśniejszy, a przez to nie rzucał się tak bardzo w oczy. Celem pielęgnacji nie jest całkowite usunięcie blizny, bo często jest to niemożliwe, a jej zmniejszenie i spłycenie.

Ślady po oparzeniach drugiego stopnia, jeżeli są nie są głębokie i nie zajmują dużej powierzchni, wymagają jedynie stosowania kremów i maści. Zawarte w nich składniki powodują zmiękczenie zmiany i rozluźnienie tkanek bliznowatych. Najlepiej jest, jeżeli preparaty zawierają: alantoinę, heparynę i witaminy A, E i D.

Rozległe, ale również płytkie blizny można poddać zabiegom kosmetycznym, np. peelingowi chemicznemu czy dermabrazji (mechaniczne ścieranie naskórka). Dobre efekty w spłycaniu zmian ma również mikrodermabrazja, która jest mniej inwazyjna niż pozostałe dwa zabiegi.

Większe blizny można usuwać za pomocą lasera. Chociaż jest to zabieg zdecydowanie bardziej bolesny, to efekty są widoczne już po 4 tygodniach.

Oparzenie 2 stopnia – odszkodowanie

Zwrot kosztów leczenia lub odszkodowanie za oparzenie 2 stopnia przysługuje tylko wówczas, jeśli poszkodowana osoba posiada ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w formie osobnej polisy lub aneksu do polisy na życie. Zazwyczaj nie obejmuje ono łagodnych uszkodzeń, ale te bardziej rozległe. Stawki zależne są od stopnia oraz powierzchni obrażenia wyrażonej w %, np. w przypadku uszkodzenia ręki na skutek oparzenia 2 stopnia można otrzymać 7% sumy ubezpieczenia określonego w umowie. Często jednak o wysokości odszkodowania decyduje komisja lekarska.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
436
105
Polecamy
Oparzenie wrzątkiem – leczenie i pierwsza pomoc
Oparzenie wrzątkiem – leczenie i pierwsza pomoc TVN zdrowie
Leczenie oparzeń u dzieci.
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Leczenie oparzeń u dzieci. Jak udzielić pierwszej pomocy? TVN zdrowie
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki Dzień Dobry TVN
Komentarze (4)
wawa
ktos kiedyś napisał w necie, że najlepsza na oparzenia jest musztarda! i to szczera prawda. poparzyłam sobie obie nogi wrzącym mlekiem, dużą ilościa mleka, a tam gdzie nie zeszła mi natychmiast skóra smarowałam musztardą, po uprzednim schłodzeniu oparzeń. Dzięki temu nie schodzi zaczerwienienie i ból, resztę czyli to co było juz pozbawione skóry przykryłam mieszanka z naparu ziół z rumianku szałwii i mielonego gożdzika, kilka godzin później nie było prawie śladu zaczerwienienia, tam gdzie nie było skóry najlepiej wygląda, możę od tych ziół, ale musztarda wybiela skórę i niweluje ból
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
Mój syn – dziś już dorosły – gdy był mały nie wiem ile miał lat ale pamiętam że już chodził wiec może miał ze 2 lata oparzył się piecykiem, który stał u nas w kuchni. Jak to dziecko ciekawość zwyciężyła i dotknął raczkami gorącego piecyka. Jak się domyślacie poparzył się bardzo, rana była bardzo czerwona i bardzo długo się goiła. Do tej pory ma małe blizny a ja wyrzuty sumienia ze nie zdążyłam zareagować.
Czytaj całość
BasiaG62
Jako mała dziewczynka poparzyłam sobie nogę wrzątkiem. Długo wstydziłam się tej blizny. Stosowałam różne kremy, ale poprawa była ta sobie. Ale parę lat temu zdecydowałam się na zabieg laserowy i muszę przyznać, że różnica jest ogromna.
Czytaj całość
gotfael
Wiele razy oblałem się wodą o temp. ok. 90 st i ani razu nie miałem II stopnia oparzeń. Miałem natomiast oparzenia II st. po ekspozycji na gorący olej (160 st.) oraz na gorący metal o temp. ok 200 st. (kat II B)
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?