Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opalanie w ciąży – czy jest bezpiecznie w pierwszym i drugim trymestrze?
menu
Polub nas na Facebooku

Opalanie w ciąży – czy jest bezpiecznie w pierwszym i drugim trymestrze?

Kobieta w ciąży opala się na plaży

Fot: pf30 / stock.adobe.com

Opalanie się w ciąży na słońcu nie jest zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych, a nawet przyspieszonego porodu. Dla bezpieczeństwa matki i dziecka podczas ciąży należy zrezygnować z opalania się.

Sztuczne sposoby na uzyskanie ciemniejszego koloru skóry, takie jak samoopalacz, solarium czy opalanie natryskowe również są szkodliwe dla płodu i mogą zaszkodzić matce. Nie ma znaczenia, czy chodzi o uzyskanie opalenizny na brzuchu, czy innych częściach ciała.

Zobacz film: Kremy z filtrem - co warto wiedzieć. Źródło: 36,6.

Czy w ciąży można opalać się na słońcu?

W ciąży zdecydowanie nie powinno się opalać na słońcu. Najbardziej niebezpieczne jest ryzyko przegrzania się matki, które może doprowadzić do odwodnienia, omdlenia lub skurczów i przedwczesnego porodu.

Opalanie się w ciąży nie jest polecane również ze względu na jego wpływ na skórę matki, która jest wtedy o wiele delikatniejsza i bardziej podatna na zmiany. Zamiast uzyskać upragniony brąz, można doczekać się licznych oparzeń i nierównomiernych przebarwień skórnych. Warto też pamiętać, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego w organizmie matki, czyli substancji niezbędnej w procesie tworzenia się układu nerwowego dziecka.

Czy w ciąży można opalać się na solarium?

Wizyta w solarium wiąże się z tym samym ryzykiem, co opalanie na słońcu, nie jest więc wskazana podczas ciąży. 

Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry (czerniaka) jest wtedy jeszcze wyższe.

Częste opalanie się w solarium może być przyczyną wad rozwojowych u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa i zaburzenia neurologiczne. Przypuszcza się, że jest to spowodowane niszczeniem kwasu foliowego przez promieniowanie UV, ale mechanizm ten nie został jeszcze dobrze zbadany.

Czy w ciąży można stosować opalanie natryskowe?

Podczas opalania natryskowego przyszłej matce nie grozi przegrzanie się i nie jest narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne, dlatego część osób poleca ten sposób zdobywania opalenizny kobietom w ciąży. Jednak w stosowanym płynie brązującym zawarty jest dihydroaceton, substancja niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Dlatego z opalania natryskowego również lepiej zrezygnować.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Samoopalacz a ciąża

Stosowanie samoopalacza w ciąży również może skutkować powstawaniem brzydkich przebarwień. Dodatkowo większość preparatów posiada wiele szkodliwych substancji chemicznych, w tym wspomniany już dihydroaceton. Bezpiecznym dla kobiet w ciąży samoopalaczem dostępnym na polskim rynku jest balsam samoopalający na bazie masła kakaowego.

Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży – kiedy opalanie jest niebezpieczne?

W każdym momencie ciąży opalanie nie jest zalecane ze względu na stan matki i dziecka. O ile we wczesnej ciąży jest większe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka i poronienia, o tyle w późniejszym czasie może dojść do przedwczesnego porodu i innych komplikacji.

Opalanie w ciąży – jakie filtry UV stosować?

Nawet rezygnując z opalania przyszła mama może mieć trudności z całkowitym uniknięciem nadmiaru promieniowania słonecznego. Aby zabezpieczyć wrażliwą w ciąży skórę przed uszkodzeniami, przedwczesnym starzeniem się i czerniakiem, warto stosować kremy z filtrem. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich zawiera dużo szkodliwych chemicznych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego lepiej ograniczyć przebywanie na słońcu i wybierać kremy na bazie filtrów naturalnych bądź mineralnych, które mniej obciążają wrażliwy organizm matki. Warto jednak pamiętać, że naturalne filtry są słabsze i dużo mniej stabilne od chemicznych, dlatego trzeba je kilkakrotnie nanosić i nie nadają się one do stosowania przy bardzo silnym promieniowaniu bądź długiej ekspozycji na słońce.

Ładny kolor skóry bez opalania w ciąży

Samopoczucie ciężarnej kobiety również wpływa w istotny sposób na dobrostan jej dziecka. Dlatego osoby, które bardzo źle się czują ze względu na jasny kolor swojej skóry, a nie chcą ryzykować zdrowia dziecka, mogą rozejrzeć się za innymi sposobami przyciemnienia skóry. Polecane jest picie świeżo wyciskanych soków z marchewki, które, dzięki dużej zawartości beta-karotenu, sprawiają, że skóra w naturalny sposób brązowieje. Ponadto zawierają one dużo witamin, które z pewnością dobrze wpłyną zarówno na matkę, jak i dziecko. Można również stosować samoopalacze o naturalnym składzie, maseczki z potartej marchewki oraz przecierać skórę wodą, w której wygotowało się wcześniej łupiny z cebuli.

Opalanie w ciąży a zdrowy wpływ słońca

Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju bardzo wiele osób boryka się z niedoborem witaminy D, którą ludzki organizm produkuje w kontakcie ze słońcem. Dlatego przyszłe matki nie powinny zupełnie rezygnować z przebywania na słońcu – 15 minut ekspozycji wystarczy, aby dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy D. Ponadto umiarkowana ilość promieniowania UV łagodzi bóle mięśni, stawów oraz problemy skórne. Ekspozycja na słońce zwiększa produkcję serotoniny w organizmie człowieka – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój.

Zobacz film: Słoneczna witamina D. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Jak dbać o cerę w ciąży i po porodzie?
Zapytaliśmy kosmetologa
Jak dbać o cerę w ciąży i po porodzie? Zapytaliśmy kosmetologa TVN zdrowie
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie.
Czy jest powodem do niepokoju?
Linea negra – znak ciąży czy schorzenie. Czy jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty