Polub nas na Facebooku
Czytasz: Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane
menu
Polub nas na Facebooku

Onkologia w czasie pandemii: Co trzecie badanie lub zabieg zostało odwołane

Kobieta podczas chemii

Fot: FatCamera / FatCamera

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 postawiła cały medyczny świat do góry nogami. "Zmiany" najbardziej uderzyły w pacjentów przewlekle chorych, w tym - w chorych na nowotwory. Jak wygląd leczenie onkologiczna w czasie pandemii? Fundacja Alivia postanowiła to sprawdzić.

W ramach kampanii ONKOOBRONA #CZASWALKI fundacja Alivia postanowiła przyjrzeć się leczeniu onkologicznemu w czasie pandemii. w tym celu poprosiła dyrektorów szpitali, lekarzy, pielęgniarki, pacjentów oraz ich bliskich o wypełnienie specjalnej ankiety. Łącznie wypełniło je 500 pacjentów, 35 pracowników medycznych oraz 28 dyrektorów szpitali.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak wygląda Polska onkologia w czasie pandemii?

Zgodnie z przepisami każdy pacjent, który zgłasza się do szpitala powinien mieć wykonany pomiar temperatury oraz mieć dostęp do środków ochrony osobistej, np. płynu do dezynfekcji rąk. 11 proc. pacjentów i opiekunów podało w ankiecie, że nikt ich stanu zdrowia przed wejściem do palcówki nie sprawdzał. 3 proc. respondentów przyznało, że kontrola odbyła się tylko częściowo, 86 proc. pytanych przyznało, że taka kontrola się odbyła. 65 proc. badanych dobrze oceniło przygotowanie szpitali.

Respondenci zostali także zapytani o to, czy planowana wizyta odbyła się w terminie czy też została przełożona. 36 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich wizyta została odroczona, a 69 proc., że wszystko odbyło się zgodnie z planem.

Pacjenci pytani byli także o to, czy czują się w danej placówce bezpiecznie. 85 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Jednak aż 69 proc. badanych zaznaczyło, że w poczekalniach był duży tłok i zachowanie bezpiecznego odstępu nie było możliwe. Co ciekawe, niemal co dziesiąty pacjent spotkał się z próbami ograniczenia wypowiedzi na temat funkcjonowania szpitala w czasie pandemii przez personel placówki.

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej w dobie COVID-19

Fundacja przyjrzał się także pilotażowemu programowi - Krajowej Sieci Onkologicznej. 12 proc. pacjentów, którzy leczą się w placówkach należących do sieci przyznało, że wizyta w szpitalu nie była poprzedzona sprawdzeniem stanu zdrowia pacjenta, nie przeprowadzono też wywiadu epidemiologicznym. Aż 47 proc. respondentów przyznało, że palcówki były źle przygotowane na przyjecie pacjentów. Chorzy zostali także zapytani o organizację leczenia. Aż 63 proc. respondentów przyznało, że ich wizyty oraz badania odbyły się zgodnie z planem.

W ankiecie nalazło się również pytanie o bezpieczeństwo. 86 proc. respondentów przyznało, że personel medyczny, z  którym się stykali miała odpowiednie zabezpieczenie, a 63 proc. badanych przyznało, że czuli się w placówce bezpiecznie. Problemem były jednak poczekalnie, gdzie w jednym z czasie przebywało zdecydowanie za dużo ludzi.

Pandemia oczami personelu

O wypełnienie ankiety fundacja Alivia poprosiła także personel medyczny. 57 proc. pytanych przyznało, że palcówka wprowadziła specjalne procedury, które mają chronić zarówno ich, jaki pacjentów. Ponad 1/3 pytanych przyznała, że w związku z pandemią niektóre zabiegi czy wizyty, które powinny odbyć się zgodnie z planem, były przekładane. Aż 60 proc. medyków odpowiedziało, że takie procedury odbywały się zgodnie z planem.

Zdaniem 71 proc. ankietowanych dużym problemem były braki kadrowe. Na pytanie, czy czyją się w miejscu pracy bezpiecznie i czy mają zapewniony dostęp do środków ochrony osobistej - 63 proc. personelu odpowiedziało twierdząco.

Czy badacze z Izraela znaleźli lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
6
Polecamy
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19.
Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii?
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19. Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii? TVN zdrowie
Fundacja K.I.D.S chce naprawić polskie szpitale.
"Rodzice i lekarze zwracają uwagę na niskiej jakości jedzenie i biurokrację"
Fundacja K.I.D.S chce naprawić polskie szpitale. "Rodzice i lekarze zwracają uwagę na niskiej jakości jedzenie i biurokrację" Dzień Dobry TVN
Rodzic powinien być blisko.
Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?
Rodzic powinien być blisko. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii? TVN zdrowie
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem?
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Edward
Paraliż Służby Zdrowia. Od dwóch miesięcy odbijam się od szpitala do szpitala, nikt nie chciał mi pomóc. Wszędzie tylko konsylium, oczywiście bez mojej obecności, i decyzje o operacji, ale niestety nie ma gdzie bo przyjęcia tylko przypadków z zagrożeniem życia. Brak miejsc, bo procedury Korona itp. W końcu skierowano mnie na leczenie systemowe, aktualnie czekam na chemioterapię. Do dzisiaj nie wiem czy tak ma być, czy może to wina koronawirusa. Ale co mi zostało, DILO i szybka ścieżka onkologiczna to wielka ściema. Straciłem 2 miesiące. Ale kogo to obchodzi. Nie życzę nikomu.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty