Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oliwa z oliwek. Dlaczego warto ją stosować? Która oliwa z oliwek jest najbardziej wartościowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Oliwa z oliwek. Dlaczego warto ją stosować? Która oliwa z oliwek jest najbardziej wartościowa?

Oliwa z oliwek

Fot: fcafotodigital / gettyimages.com

Oliwa z oliwek cieszy się ogromną popularnością. I bardzo dobrze, bo oliwa z oliwek zaliczana jest do jednych z najzdrowszych tłuszczów. Do stosowania jej w codziennej diecie zachęcają zarówno dietetycy, jak i lekarze. Dlaczego warto sięgnąć po oliwę z oliwek?

Oliwa z oliwek powstaje z owoców z drzewa oliwkowego. W zależności od odmiany i terminu zbioru oliwa może mieć barwę jasnożółta, żółtą lub zielonkawą. Mogą się także różnić od sobie smakiem i zapachem. Jeśli oliwa z oliwek zrobiła się pomarańczowa to znak, że jest zepsuta. Dzieje się tak wtedy, gdy jest przechowywana zbyt długo lub niewłaściwie.

Oliwa z oliwek – właściwości

Oliwa z oliwek uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów. Powstaje z całkowicie naturalnych surowców pochodzenia roślinnego, tym samym w ogóle nie zawiera cholesterolu. Dzięki sporej zawartości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga utrzymać go w ryzach. Dodatkowo obniża poziomo tzw. „złego” cholesterolu, a podnosi stężenie „dobrego”.

Oliwa z oliwek pomaga obniżyć ciśnienie, a zawarty w niej kwas oleinowy chroni przed rozwojem astmy oraz alergicznym nieżytem nosa. Na oliwę z oliwek warto zwrócić uwagę także ze względu na przeciwutleniacze, zwłaszcza witaminę E. Związki te chronią przed rozwojem wolnych rodników, które mają swój bezpośredni udział w tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie. Wspomniana już witamina E poprawia wygląd skóry oraz spowalnia proces starzenia się.

Po oliwę z oliwek warto sięgnąć także ze względu na witaminę A, D i K. Pierwsza z nich poprawia wygląd skóry oraz korzystnie wpływa na wzrok. Witamina D wzmacnia kości, ma także korzystny wpływ na działanie układu krążenia i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Niektóre badania pokazują, że witamina D może chronić przed rozwojem niektórych nowotworów. Natomiast witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi.

Dodatkowo oliwa z oliwek wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Polecana jest także osobom, które się odchudzają, gdyż dania z dodatkiem oliwy z oliwek podtrzymują uczucie sytości na dłużej.

Oliwa z oliwek – jak są jej rodzaje i jak ją stosować?

Oliwa z oliwek wykorzystywana jest przede wszystkim w kuchni. W zależności od tego, co chcemy przygotować należy sięgnąć po inny rodzaj oliwy.

Oliwa extra virgin

To najlepszy rodzaj oliwy. Powstaje z pierwszego tłoczenia na zimno, jest całkowicie naturalna i nie zawiera żadnych sztucznych dodatków. Jest gęsta i ma naturalny zielony kolor. Najlepiej jeść ją na zimno i dodawać ją do sałatek. Poziom kwasowości oliwy z oliwek extra virgin nie wynosi więcej niż 0,08 procenta.

Oliwa virgin

Także pochodzi z pierwszego tłoczenia, ale jej smak nie jest już tak łagodny. Poziom kwasowości utrzymuje się w przedziale od 0,08 - 2 procent. Można ją dodawać do sałatek, nadaje się również do smażenia czy gotowania.

Oliwa lampante

Poddawana jest rafinacji, czyli ogrzewaniu. Tym samym traci swój smak, zapach i większość wartościowych związków, dlatego później jest mieszana w odpowiednich proporcjach z oliwą virgin lub extra virgin.

Który olej jest najzdrowszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Który olej jest najzdrowszy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Oliwa z wytłoczyn oliwnych

Ten rodzaj oliwy z oliwek dzieli się jeszcze na oliwę sansa (nazwa włoska) i pomace (nazwa angielska). Uzyskiwana jest z resztek, które zostają po pierwszym tłoczeniu, tym samym jest produktem gorszej jakości. Dodatkowo wzbogacana jest różnymi substancjami, które sprawiają, że czystej oliwy jest już w nich niewiele.

O tym, do której grupy zaliczana jest dana oliwa decydują smak oraz kwasowość (extra virgin ma najniższą), czyli zawartość kwasu olejowego, która ma wpływ nie tylko na gatunek i smak oliwy, ale też jej wartości odżywcze. Dobrej jakości oliwa z oliwek powinna posiadać jeden z dwóch certyfikatów:

  • PDO (ang. protected designation of origin, pol. chroniona nazwa pochodzenia) - oznacza produkty wytwarzane w konkretnym miejscu (państwie, mieście, regionie), a ich nazwy nie można używać w stosunku do innych produktów;
  • PGI (ang. protected geographical indication, pol. chronione oznaczenie geograficzne) - również nazywa produkty wytwarzane w konkretnym miejscu, jednak nie musi w nim zachodzić cały proces powstawania oliwy z oliwek, może to być np. tylko przygotowanie, produkcja bądź przetwarzanie.

Oliwa z oliwek – przepisy

Pieczone pomidory

  • 1/4 litra oliwy
  • sól
  • pieprz

Pomidory umyć, usunąć gniazda nasienne i podzielić na mniejsze kawałki. Następnie wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piec przez 10 minut. Drobno posiekaj czosnek. Do słoika włożyć jedną warstwę pomidorów i lekko oprósz solą i pieprzem, posypać czosnkiem. Zalać oliwą, i dodać rozmaryn. Słoik zakręcić i odstawić na 1–2 dni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
8
Polecamy
Oliwa z oliwek może być nie tylko stosowana w kuchni, ale i w kosmetyce.
Odkryj jej właściwości
Oliwa z oliwek może być nie tylko stosowana w kuchni, ale i w kosmetyce. Odkryj jej właściwości Dzień Dobry TVN
Szalotka.
Dlaczego warto ją jeść?
Jakie ma wartości odżywcze i jak ją podawać?
Szalotka. Dlaczego warto ją jeść? Jakie ma wartości odżywcze i jak ją podawać? TVN zdrowie
Warzywa i owoce to podstawa diety.
Dlaczego trzeba ich jeść jak najwięcej? 
Warzywa i owoce to podstawa diety. Dlaczego trzeba ich jeść jak najwięcej?  Dzień Dobry TVN
Konferencja, komisówka, czy faworytka?
Dlaczego warto jeść gruszki?
Konferencja, komisówka, czy faworytka? Dlaczego warto jeść gruszki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?