Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

Dwie buteleczki olejku i gałązka z drzewa herbacianego

Fot: amy_lv / fotolia.com

Olejek z drzewa herbacianego dobrze działa na dotknięte grzybicą paznokcie, można też stosować go na twarz przy problemach z trądzikiem lub opryszczką. Olejek ma dobry wpływ na włosy, oprócz tego działa relaksująco oraz pomaga przy grypie i infekcjach wirusowych.

Olejek herbaciany uzyskuje się z drewna drzewa herbacianego. Nie ma ono nic wspólnego ze wschodnioazjatycką herbatą. Zostało ono odkryte przez kapitana Jamesa Cooka podczas jednej z wypraw do Australii. Jego nazwa wzięła się od działania naparu z liści tego drzewa, które jest podobne właśnie do herbaty. Olejek z drzewa herbacianego ma dziś zastosowanie w aromaterapii. Ze względu na jego silne działanie nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży.

Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

Podobnie jak wszystkie olejki eteryczne, olejek herbaciany można wykorzystywać do inhalacji w kominkach aromaterapeutycznych, nawilżaczach powietrza i dyfuzorach zapachowych. Pomaga wtedy przy przeziębieniach, grypie, infekcjach wirusowych i pozwala się zrelaksować. Podobnie działa używany podczas masażu. Kąpiele z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego są dobre na problemy ze skórą i narządami płciowymi. Olejku używa się do produkcji preparatów zwalczających infekcje skóry, grzybice, kurzajki, brodawki i trądzik. Można go też wykorzystywać w saunach.

Można stosować sam olejek z drzewa herbacianego lub w kompozycji z innymi olejkami eterycznymi. Dobrze komponuje się z olejkami: cytrynowym, eukaliptusowym, kminkowym, kolendrowym, lawendowym, majerankowym, pieprzowym, rozmarynowym, sosnowym i tymiankowym.

Zobacz także: Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Olejek herbaciany ma właściwości przeciwgrzybiczne, co można wykorzystać do zwalczania grzybicy paznokci.

Przed nałożeniem olejku herbacianego paznokcie trzeba przygotować. Najpierw należy usunąć wszystkie nakładane wcześniej preparaty, martwe fragmenty paznokci i możliwie jak najwięcej zainfekowanego paznokcia. Pyłek i brud trzeba zmyć wodą z mydłem. Paznokcie przeciera się zmoczonym w olejku wacikiem i zostawia do wyschnięcia. Olejek należy aplikować 2 razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie stosuje się także przy onycholizie, czyli odwarstwianiu płytki paznokcia od skóry pod nim. Należy go wtedy wcierać w paznokieć kilka razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego na twarz i trądzik

Olejek z drzewa herbacianego jest też skutecznym sposobem na trądzik. Można go stosować bez obaw, jeżeli nie jest się na niego uczulonym.

Na początku usuwa się ewentualny makijaż i obmywa twarz. Miejsca dotknięte trądzikiem należy przetrzeć wacikiem zwilżonym olejkiem drzewa herbacianego i nie spłukiwać. Zabieg powtarza się 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Z olejku można też zrobić płukankę na twarz. W tym celu rozpuszcza się 4 krople w szklance wody. Nie należy jednak używać jej częściej niż raz dziennie. Innym sposobem na wykorzystanie olejku przeciw trądzikowi jest maseczka. Cztery krople dodaje się do białka jajka i dokładnie roztrzepuje. Należy nałożyć ją na twarz na 15 minut, po czym spłukać letnią wodą. Nie stosuje się jej częściej niż raz na tydzień.

Podobne stosowanie olejku pomoże pozbyć się także pryszczy i opryszczki.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6,

Olejek herbaciany na włosy

Olejek z drzewa herbacianego odblokowuje mieszki włosowe i odżywia ich korzenie, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu. Ponadto, dzięki swoim przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym właściwościom, pomaga w zwalczaniu łupieżu.

Olejek z drzewa herbacianego można stosować na kilka sposobów. Jednym z nich jest wmasowanie olejku w skórę głowy. Najlepiej jest to zrobić, mieszając olejek z innym, na przykład migdałowym lub oliwnym, który stanowi bazę zdrowotnej mieszanki. Następnie wmasowuje się olej w skórę głowy i owija ją ręcznikiem. Spłukać po 15 minutach. Olejek herbaciany należy stosować w ten sposób 2 lub 3 razy w ciągu tygodnia. By pozbyć się łupieżu, najlepsze efekty można uzyskać, jeżeli buteleczkę wypełnioną w 3/4 olejkiem kokosowym, migdałowym lub oliwą z oliwek uzupełni się olejkiem z drzewa herbacianego. Tak przygotowany olejek wmasowuje się w skórę głowy i zostawia. Ponieważ zabieg najczęściej wykonuje się na noc, dobrze jest założyć czepek kąpielowy, by nie pobrudzić poduszki.

Zobacz także: Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało

Olejek z drzewa herbacianego jest też skutecznym sposobem na wszy. By się ich pozbyć, stosuje się go podobnie jak powyżej.

Olejek z drzewa herbacianego na pleśń

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Można je wykorzystać nie tylko do zwalczania grzybic i infekcji, ale też w domu, gdy gdzieś pojawi się pleśń. Wystarczy wtedy rozpuścić 2 łyżeczki olejku herbacianego w 0,5 l wody. Następnie spryskuje się miejsce, z którego wcześniej usunięty został grzyb. Preparatu nie należy spłukiwać, tylko pozostawić do wyschnięcia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
523
22
Polecamy
Olej z nasion marchwi – lek czy kosmetyk?
Olej z nasion marchwi – lek czy kosmetyk? Dzień Dobry TVN
Olejek z drzewa herbacianego, zastosowanie na włosy i trądzik
Olejek z drzewa herbacianego, zastosowanie na włosy i trądzik Dzień Dobry TVN
Wonny olejek lawendowy:
jak zrobić samemu?
Działanie na włosy i skórę
Wonny olejek lawendowy: jak zrobić samemu? Działanie na włosy i skórę TVN zdrowie
Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i efekty stosowania
Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i efekty stosowania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty