Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium

Czerwony kwiatuszek, listek i olejek w buteleczce na drewnianym blacie

Fot: svf74 / fotolia.com

Olejek geraniowy niezwykle często wykorzystuje się w aromaterapii. Wytwarza się go poprzez destylację kwiatów, łodyg oraz liści pelargonii wonnej. W znakomity sposób wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również urodę. Stosuje się go do masażu i produkcji wielu preparatów.

Olejek z geranium jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej, tłustej i trądzikowej. Wyróżnia się wieloma właściwościami i może być pomocny w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami.

Olejek z geranium

Znanych jest ponad 200 rodzajów geranium, ale eteryczny olejek geraniowy przygotowuje się z dwóch z nich: geranii cytrynowej i różanej. Olejki otrzymuje się poprzez destylowanie w parze wodnej łodyg, liści i kwiatów. Z jednego kilograma materiału można otrzymać jedynie 1 ml olejku. Po obróbce jest on lekki i płynny, ma żółtozielony lub żółty kolor i specyficzny zapach z lekką nutą mięty, cytryny i róży. Dzięki swoim właściwościom olejek z geranium zalicza się do klasy aromatycznych adaptogenów.

Olejek geraniowy: właściwości

Olejek geraniowy wpływa na stan emocjonalny – pomaga w walce z chroniczną depresją, łagodzi niepokój, przywraca psychiczną harmonię, pozytywnie wpływa na sen i polepsza nastrój. Świetnie stymuluje także pracę układu nerwowego, zwiększa wydajność pracy, obniża zmęczenie, wzbudza chęć do działania i pomaga skoncentrować uwagę. Olejek geraniowy może być wykorzystywany jako antydepresant – sprzyja walce z poczuciem strachu, obniża napięcie podczas stanu wyczerpania nerwowego i przemęczenia. Zaleca się go w celu podwyższenia fizycznej i psychicznej aktywności. Poza tym znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wyróżnia się działaniem:

  • uelastyczniającym i ściągającym – pod jego wpływem ciało staje się jędrne, spowalnia się proces powstawania zmarszczek, naczynia i skóra lepiej się obkurczają;
  • przyspieszającym gojenie – nakłada się go na blizny, przebarwienia, a nawet cellulit, rozstępy i wypryski. Sprawia, że zmiany szybciej się odnawiają i są mniej widoczne;
  • antybakteryjnym i antywirusowym – olejek geraniowy znakomicie sprawdza się w leczeniu infekcji i zakażeń;
  • regulującym produkcję sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry;
  • moczopędnym – dzięki niemu organizm szybciej pozbywa się toksyn i metali ciężkich, obniżeniu ulega także ciśnienie krwi;
  • wzmacniającym – wpływa na pracę gruczołów, gospodarkę hormonalną, stabilizuje krążenie i trawienie.

Jak stosować olejek geraniowy?

Olejek geraniowy może być wykorzystywany w różny sposób. Znajduje uznanie w aromaterapii, w której łączy się go z innymi olejkami eterycznymi. Znakomicie komponuje się z olejkiem rozmarynowym, jałowcowym i lawendowym. W zestawie z olejkiem sandałowym i eukaliptusowym łagodzi stres i zmniejsza zdenerwowanie, z kolei razem z olejkiem rozmarynowym i cytrynowym może wpłynąć pozytywnie na jakość życia seksualnego. Oprócz tego dodaje się go do kąpieli i inhalacji. Jest również wykorzystywany do masażu.

Zobacz także: Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa

Olejek geraniowy: zastosowanie

Olejek geraniowy wspomaga leczenie wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji, napięcia nerwowego, lęków i problemów z libido. Łagodzi także przebieg menopauzy. Sprawdza się w przypadku problemów dermatologicznych – trądziku, wyprysków i oparzeń. Jest również znany ze świetnego wpływu na drogi oddechowe – działa wspomagająco w terapii chronicznego kaszlu, kataru i problemów z migdałami. Pomaga łagodzić różne rodzaje bólu, przebieg miesiączkowania oraz przeciwdziała symptomom zespołu napięcia przedmiesiączkowego. To świetny sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi, więc sprawdza się w leczeniu różnych form cukrzycy. Bardzo ważne są także przeciwrakowe właściwości olejku geraniowego – przeciwdziała pomnażaniu się komórek nowotworowych. Podczas bólu głowy i migreny olejek geraniowy pomaga ograniczyć skurcze naczyń oraz redukować zaburzenia rytmu serca – tachykardię oraz arytmię, wspiera pracę mięśnia sercowego i zmniejsza objawy niedokrwistości.

Olejek geraniowy na cellulit

Olejek geraniowy znakomicie sprawdza się także w domowych zabiegach przeciwdziałających cellulitowi. Można za jego pomocą przygotować specjalną papkę, która daje błyskawiczne i trwałe efekty. Potrzebne są:

  • folia spożywcza;
  • kawa mielona;
  • olejek geraniowy (2–5 kropel);
  • balsam do ciała;
  • spodnie dresowe;
  • kołdra.

Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Ilość olejku geraniowego nie powinna być zbyt duża, ze względu na ryzyko wystąpienia oparzeń. Po przygotowaniu pasty nanosi się ją bezpośrednio na miejsca, w których znajduje się cellulit. Następnie wszystko owija się szczelnie folią spożywczą, zakłada spodnie dresowe i przykrywa kołdrą. Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom miejsc intymnych – mieszanka nie powinna się do nich przedostać, aby nie wywołać podrażnień. Wszystko należy zmyć po ok. 20–30 minutach. Dzięki podwyższeniu temperatury ciała polepsza się jego ukrwienie, a to przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej, znajdującej się bezpośrednio pod powierzchnią naskórka. Olejek geraniowy można również połączyć z olejkiem grejpfrutowym oraz jałowcowym. Taka mieszanka znakomicie sprawdzi się podczas masażu. Można również przygotować z niej aromatyczną kąpiel, która nie tylko wspomoże walkę z cellulitem, ale pozytywnie wpłynie również na samopoczucie i siły witalne organizmu.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
18
Polecamy
Olejki eteryczne i ich właściwości.
Zastosowanie do kąpieli i sauny
Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny Dzień Dobry TVN
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji. Dzień Dobry TVN
Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa
Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa TVN zdrowie
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko.
Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku. TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?