Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa

Olejek eukaliptusowy, liście i gałązka z drzewa

Fot: Luis Echeverri Urrea / fotolia.com

Olejek eukaliptusowy słynie ze zdrowotnych właściwości. Znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii, medycynie i zabiegach kosmetycznych. Pozwala na leczenie wielu schorzeń i przyspiesza proces rekonwalescencji. Pozytywnie wpływa także na samopoczucie i zapasy energii.

Olejek eukaliptusowy wytwarza się z eukaliptusa – drzewa tropikalnego, które rośnie niezwykle szybko. O jego medycznych właściwościach aborygeni wiedzieli już setki lat temu. Pomagał im zwalczać gorączkę oraz stany zapalne. Olejek z eukaliptusa nadal jest wyjątkowo chętnie wykorzystywany w medycynie.

Olejek eukaliptusowy: właściwości

Podstawowym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eukaliptol (cyneol) – związek chemiczny z grupy terpenów, który wyróżnia się działaniem antybakteryjnym i ułatwiającym wykrztuszanie. Poza tym to cenne źródło seskwiterpeny, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki takiemu składowi eukaliptus pomaga zwalczać infekcje i zakażenia, działa także rozkurczowo i wspomaga wydzielanie śluzu. Znakomicie oczyszcza, dezynfekuje i odkaża. W rozcieńczonej postaci można nakładać go bezpośrednio na skaleczenia i podrażnienia. Skraca gojenie się ran i oparzeń, działa kojąco w przypadku ukąszeń i użądleń. Nie tylko łagodzi wszelkiego typu podrażnienia, ale także zabezpiecza przed rozwinięciem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i infekcji wirusowych.

Zobaczcie, jak można wykorzystać oleje w pielęgnacji skóry:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek eukaliptusowy: zastosowanie

Olejek eukaliptusowy przede wszystkim wykorzystywany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Świetne rezultaty w przypadku kataru, zapalenia zatok, kaszlu i bólu gardła dają inhalacje –wystarczy dodać kilka kropel olejku do wrzącej wody. Dzięki temu oddychanie będzie znacznie łatwiejsze, a działanie antyobrzękowe i antybakteryjne ułatwi przełykanie i zredukuje objawy bólowe. Świetnie sprawdzają się inhalatory z olejkiem eukaliptusowym dla dzieci – zazwyczaj przechodzenie kataru jest najbardziej dotkliwe właśnie dla maluchów, a aromatyczny olejek pomaga im uporać się z nieprzyjemnymi objawami. To także sprawdzony lek na objawy związane z astmą i zapaleniem oskrzeli. Stosuje się go przy owrzodzeniach, poparzeniach i w przypadku problemów z gojeniem się ran. Zapewnia wsparcie podczas leczenia trądziku i łuszczycy – znakomicie oczyszcza powierzchnię naskórka i zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych i zakażeń. Olejek eukaliptusowy wchodzi w skład wielu preparatów dentystycznych, spożywczych kosmetycznych. Znakomicie sprawdza się w masażu – łagodzi ból, przyspiesza regenerację ścięgien i mięśni, daje ulgę i poczucie świeżości. Jednym z jego najważniejszych zastosowań jest aromaterapia. Jego zapach jest nie tylko bardzo atrakcyjny, ale również znakomicie oczyszcza powietrze, odstrasza komary, pchły i inne owady.

Zobacz także: Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu

Olejek eukaliptusowy wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne chorych. Polepsza także samopoczucie. Stosuje się go w stanach przewlekłego zmęczenia. Podczas depresji działa pobudzająco, zapewnia zastrzyk energii, eliminuje również uczucie wyczerpania, redukuje stres i pomaga w uporaniu się z napięciowymi bólami głowy. Bezpośrednie przełożenie na zdrowie psychiczne ma również rozszerzanie naczyń krwionośnych – dzięki tej właściwości olejku eukaliptusowego do komórek ciała dociera większa ilość tlenu. Wiąże się to z łatwiejszym utrzymaniem koncentracji, większą sprawnością intelektualną oraz dobrym samopoczuciem.

Olejek eukaliptusowy na zatoki

Olejek eukaliptusowy wykazuje bardzo wysoką skuteczność w leczeniu chronicznego zapalenia zatok. Nie tylko łagodzi stan przekrwionej i nadwyrężonej śluzówki, ale zapobiega także rozwojowi bakterii i wirusów. Obok tradycyjnych inhalacji, warto także stosować płukanki z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Większość chorych zaczyna odczuwać ulgę już po kilku zabiegach. W przypadku problemów z oskrzelami świetnie sprawdzi się z kolei wmasowywanie kilku kropli olejku w okolice klatki piersiowej – rozszerzają naczynia krwionośne, pozwalają na przedostanie się większej ilości powietrza do płuc i znacznie zwiększają komfort.

Olejek eukaliptusowy w ciąży

Niestety, nie każdy może cieszyć się właściwościami wszystkich olejków eterycznych. Większości z nich nie można używać w czasie ciąży. Są silnie skoncentrowane i wykazują się drażniącym działaniem, mogą powodować poronienia lub doprowadzać do wcześniejszego porodu. Brzemienne panie mogą jednak bez większych przeszkód wykorzystywać olejek eukaliptusowy, który łagodzi wszelkie dolegliwości i znakomicie regeneruje siły.

Zobacz także: Olejek goździkowy – zdrowotne właściwości olejku z goździków

Olejek eukaliptusowy – sposoby użycia

Olejek eukaliptusowy może być wykorzystywany w różny sposób. Chociaż do niedawna nie był ważnym elementem aromaterapii, dzisiaj chętnie łączy się go w ramach różnych mieszanek. Aby stworzyć olejek do masażu, wystarczy połączyć 5 kropli olejku eukaliptusowego z oliwą oliwek. Taka sama ilość znakomicie sprawdzi się podczas inhalacji oraz płukanek gardła i jamy ustnej – w drugim przypadku woda powinna być ciepła i przegotowana. Olejek eukaliptusowy można dodać również do kąpieli, razem z innymi olejkami eterycznymi zapewnia odprężenie i regenerację zmęczonych mięśni. Po dodaniu olejku eukaliptusowego do kremu do twarzy otrzymuje się znakomity preparat, pozwalający zwalczyć problemy z trądzikiem.

Zobaczcie także, do czego wykorzystywany jest olej z wiesiołka:

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
7
Polecamy
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji. Dzień Dobry TVN
Olejek pichtowy – na twarz, na zatoki, do picia.
Zastosowanie i przeciwwskazania
Olejek pichtowy – na twarz, na zatoki, do picia. Zastosowanie i przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko.
Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku. TVN zdrowie
Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium
Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium TVN zdrowie
Komentarze (1)
Olejek
Chyba nie ma niczego innego tak dobrego na zatoki jak Olejek eukaliptosowy
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby