Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek eukaliptusowy – prozdrowotne właściwości olejku z eukaliptusa

Olejek eukaliptusowy, liście i gałązka z drzewa

Fot: Luis Echeverri Urrea / fotolia.com

Olejek eukaliptusowy słynie ze zdrowotnych właściwości. Znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii, medycynie i zabiegach kosmetycznych. Pozwala na leczenie wielu schorzeń i przyspiesza proces rekonwalescencji. Pozytywnie wpływa także na samopoczucie i zapasy energii.

Olejek eukaliptusowy wytwarza się z eukaliptusa – drzewa tropikalnego, które rośnie niezwykle szybko. O jego medycznych właściwościach aborygeni wiedzieli już setki lat temu. Pomagał im zwalczać gorączkę oraz stany zapalne. Olejek z eukaliptusa nadal jest wyjątkowo chętnie wykorzystywany w medycynie.

Olejek eukaliptusowy: właściwości

Podstawowym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eukaliptol (cyneol) – związek chemiczny z grupy terpenów, który wyróżnia się działaniem antybakteryjnym i ułatwiającym wykrztuszanie. Poza tym to cenne źródło seskwiterpeny, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki takiemu składowi eukaliptus pomaga zwalczać infekcje i zakażenia, działa także rozkurczowo i wspomaga wydzielanie śluzu. Znakomicie oczyszcza, dezynfekuje i odkaża. W rozcieńczonej postaci można nakładać go bezpośrednio na skaleczenia i podrażnienia. Skraca gojenie się ran i oparzeń, działa kojąco w przypadku ukąszeń i użądleń. Nie tylko łagodzi wszelkiego typu podrażnienia, ale także zabezpiecza przed rozwinięciem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i infekcji wirusowych.

Zobaczcie, jak można wykorzystać oleje w pielęgnacji skóry:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek eukaliptusowy: zastosowanie

Olejek eukaliptusowy przede wszystkim wykorzystywany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Świetne rezultaty w przypadku kataru, zapalenia zatok, kaszlu i bólu gardła dają inhalacje –wystarczy dodać kilka kropel olejku do wrzącej wody. Dzięki temu oddychanie będzie znacznie łatwiejsze, a działanie antyobrzękowe i antybakteryjne ułatwi przełykanie i zredukuje objawy bólowe. Świetnie sprawdzają się inhalatory z olejkiem eukaliptusowym dla dzieci – zazwyczaj przechodzenie kataru jest najbardziej dotkliwe właśnie dla maluchów, a aromatyczny olejek pomaga im uporać się z nieprzyjemnymi objawami. To także sprawdzony lek na objawy związane z astmą i zapaleniem oskrzeli. Stosuje się go przy owrzodzeniach, poparzeniach i w przypadku problemów z gojeniem się ran. Zapewnia wsparcie podczas leczenia trądziku i łuszczycy – znakomicie oczyszcza powierzchnię naskórka i zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych i zakażeń. Olejek eukaliptusowy wchodzi w skład wielu preparatów dentystycznych, spożywczych kosmetycznych. Znakomicie sprawdza się w masażu – łagodzi ból, przyspiesza regenerację ścięgien i mięśni, daje ulgę i poczucie świeżości. Jednym z jego najważniejszych zastosowań jest aromaterapia. Jego zapach jest nie tylko bardzo atrakcyjny, ale również znakomicie oczyszcza powietrze, odstrasza komary, pchły i inne owady.

Zobacz także: Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu

Olejek eukaliptusowy wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne chorych. Polepsza także samopoczucie. Stosuje się go w stanach przewlekłego zmęczenia. Podczas depresji działa pobudzająco, zapewnia zastrzyk energii, eliminuje również uczucie wyczerpania, redukuje stres i pomaga w uporaniu się z napięciowymi bólami głowy. Bezpośrednie przełożenie na zdrowie psychiczne ma również rozszerzanie naczyń krwionośnych – dzięki tej właściwości olejku eukaliptusowego do komórek ciała dociera większa ilość tlenu. Wiąże się to z łatwiejszym utrzymaniem koncentracji, większą sprawnością intelektualną oraz dobrym samopoczuciem.

Olejek eukaliptusowy na zatoki

Olejek eukaliptusowy wykazuje bardzo wysoką skuteczność w leczeniu chronicznego zapalenia zatok. Nie tylko łagodzi stan przekrwionej i nadwyrężonej śluzówki, ale zapobiega także rozwojowi bakterii i wirusów. Obok tradycyjnych inhalacji, warto także stosować płukanki z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Większość chorych zaczyna odczuwać ulgę już po kilku zabiegach. W przypadku problemów z oskrzelami świetnie sprawdzi się z kolei wmasowywanie kilku kropli olejku w okolice klatki piersiowej – rozszerzają naczynia krwionośne, pozwalają na przedostanie się większej ilości powietrza do płuc i znacznie zwiększają komfort.

Olejek eukaliptusowy w ciąży

Niestety, nie każdy może cieszyć się właściwościami wszystkich olejków eterycznych. Większości z nich nie można używać w czasie ciąży. Są silnie skoncentrowane i wykazują się drażniącym działaniem, mogą powodować poronienia lub doprowadzać do wcześniejszego porodu. Brzemienne panie mogą jednak bez większych przeszkód wykorzystywać olejek eukaliptusowy, który łagodzi wszelkie dolegliwości i znakomicie regeneruje siły.

Zobacz także: Olejek goździkowy – zdrowotne właściwości olejku z goździków

Olejek eukaliptusowy – sposoby użycia

Olejek eukaliptusowy może być wykorzystywany w różny sposób. Chociaż do niedawna nie był ważnym elementem aromaterapii, dzisiaj chętnie łączy się go w ramach różnych mieszanek. Aby stworzyć olejek do masażu, wystarczy połączyć 5 kropli olejku eukaliptusowego z oliwą oliwek. Taka sama ilość znakomicie sprawdzi się podczas inhalacji oraz płukanek gardła i jamy ustnej – w drugim przypadku woda powinna być ciepła i przegotowana. Olejek eukaliptusowy można dodać również do kąpieli, razem z innymi olejkami eterycznymi zapewnia odprężenie i regenerację zmęczonych mięśni. Po dodaniu olejku eukaliptusowego do kremu do twarzy otrzymuje się znakomity preparat, pozwalający zwalczyć problemy z trądzikiem.

Zobaczcie także, do czego wykorzystywany jest olej z wiesiołka:

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
7
Polecamy
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji. Dzień Dobry TVN
Olejek oregano – zastosowanie i właściwości.
Olejek oregano – zastosowanie i właściwości. Dzień Dobry TVN
Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium
Olejek geraniowy – wspaniałe właściwości olejku z geranium TVN zdrowie
Olej manuka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.
Zastosowanie olejku
Olej manuka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zastosowanie olejku TVN zdrowie
Komentarze (1)
Olejek
Chyba nie ma niczego innego tak dobrego na zatoki jak Olejek eukaliptosowy
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia