Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować?

Kobieta, która czesze włosy

Fot: Deagreez / gettyimages.com

Olejek do włosów to całkowicie naturalny (bez substancji konserwujących i innych dodatków) kosmetyk roślinny o oleistej konsystencji. Jego skład stanowią głównie kwasy tłuszczowe, które oddziałują nawilżająco i odżywczo. Może posłużyć do pielęgnacji każdego typu włosów.

Olejowanie włosów jest jedną z najlepszych metod poprawienia ich kondycji z wykorzystaniem całkowicie naturalnych składników. Polega na systematycznym aplikowaniu czystego oleju roślinnego na włosy i skórę głowy. Tradycja tej metody sięga czasów starożytnych i w wielu regionach świata (np. Indiach, Arabii) przez wieki nie traciła na popularności. Współcześnie podbija Europę, stanowiąc obowiązkową pozycję w ofercie salonów fryzjerskich. Olejki roślinne pojawiają się w składzie większości kosmetyków do włosów. Stały się także powszechnie dostępne w czystej postaci, ponieważ kobiety coraz chętniej włączają olejowanie w poczet domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jaki olejek do włosów wybrać?

Olejowanie można zastosować w przypadku każdego rodzaju włosów. Poprawi stan suchych i zniszczonych, wzmocni zdrowe włosy, a nawet rozwiąże problem przetłuszczania się skóry głowy. Aby osiągnąć pożądane efekty, należy jednak dobrać olejek o strukturze odpowiedniej do porowatości włosów, czyli stopnia rozchylenia łusek. Im bardziej przylegają one do rdzenia, tym lepsza jest kondycja włosa i niższa jego porowatość. Parametr ten oszacować można za pomocą prostego testu. W szklance wody niskoporowaty włos będzie utrzymywał się na powierzchni, średnioporowaty po kilku minutach częściowo się zanurzy, a wysokoporowaty – opadnie na dno. Wynik doświadczenia zależy od tego, w jakim stopniu cząsteczki wody mogą wnikać w strukturę włosa. Podobnie jest z cząsteczkami oleju.

Wskazane jest używanie do włosów niskoporowatych olejków o małych cząsteczkach (te o dużych nie wnikną w ich strukturę), jakie występują w produktach z przewagą kwasów nasyconych. Należą do nich np. oleje: palmowy, arachidowy, kokosowy, rycynowy, łopianowy. Podobne właściwości mają masła kosmetyczne – kakaowe czy shea.

Oleje „wnikające” (czyli te o małych cząsteczkach) nie są odpowiednie dla włosów średnio- i wysokoporowatych, ponieważ powodują ich puszenie się. Tym pierwszym najlepiej posłużą produkty bogate w kwasy jednonienasycone (głównie omega-7 i omega-9), czyli cząsteczki o średniej wielkości. Zawierają je m.in. oleje: arganowy, makadamia, sezamowy, migdałowy, jojoba, z awokado, z oliwek. Włosy wysokoporowate najbardziej skorzystają na olejowaniu preparatami z wysoką zawartością kwasów wielonienasyconych (czyli z przewagą omega-3 i omega-6), wśród których wyróżnia się oleje: słonecznikowy, winogronowy, lniany, kukurydziany, z pachnotki, z czarnuszki. Ich duże cząsteczki posłużą odbudowie ubytków włosów, odżywieniu ich od wewnątrz.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olejek do włosów – sposób użycia

Istnieją różne metody olejowania, spośród których za najskuteczniejszą uważa się nałożenie niewielkiej ilości olejku bezpośrednio na lekko wilgotne włosy i pozostawienie go na co najmniej pół godziny, najlepiej na całą noc. Przed aplikacją preparatu włosy należy starannie rozczesać. W zależności od potrzeb oleje nakłada się na całą długość pojedynczych pasm (w przypadku włosów suchych), a nawet wmasowuje w skórę głowy (gdy włosy wymagają szczególnego odżywienia, są łamliwe, rozdwajają się itp.) lub na nie więcej niż 2/3 długości, z pominięciem ich nasady (przy włosach przetłuszczających się). Natłuszczone włosy zawija się w ręcznik lub foliowy czepek. Ten tzw. turban dobrze jest podgrzać chwilę suszarką. Olejek usuwa się z włosów, myjąc je delikatnym szamponem.

Aby olejowanie przyniosło efekty, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu. Ponieważ jest to metoda pielęgnacji całkowicie bezpieczna, pozbawiona jakichkolwiek skutków ubocznych , można stosować ją nawet częściej. Wyjątek stanowi uczulenie na któryś z roślinnych składników, w przypadku którego należy dokonać szczególnie starannego wyboru olejku.

Najpopularniejsze olejki do włosów: arganowy, makadamia

Najczęściej spotykanym typem włosów są średnioporowate. Dlatego dużą popularnością cieszą się olejki półwnikające, czyli z przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Jednym z najbardziej cenionych jest olejek arganowy, nazywany także płynnym złotem

Maroka, które jest jego wyłącznym producentem. Bardzo często występuje on w składzie kosmetyków do włosów, a w większości drogerii można go kupić w czystej postaci. Oprócz cennych kwasów tłuszczowych zawiera dużo witaminy E, karotenoidy i związki polifenolowe – substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olejek arganowy:

  • wygładza włosy, nadając im blask i miękkość,
  • przeciwdziała ich puszeniu się i ułatwia układanie,
  • zmniejsza łamliwość i rozdwajanie się końcówek,
  • stymuluje porost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu,
  • zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
  • chroni przed działaniem wolnych rodników,
  • regeneruje skórę głowy i wspomaga walkę z łupieżem.

Innym popularnym produktem jest olejek z orzechów makadamia. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych (witamin A, B, E, minerałów, protein) polecany jest w szczególności włosom suchym, zniszczonym, wymagającym gruntownej odbudowy. Ma wyjątkowo lekką formułę, szybko wchłania się w skórę, dzięki czemu nie przetłuszcza fryzury.

Olejek makadamia:

  • wygładza, zmiękcza, nawilża i dogłębnie odżywia włosy,
  • eliminuje ich puszenie się i plątanie,
  • stymuluje porost,
  • zabezpiecza włosy przed promieniowaniem UV,
  • zapewnia ochronę koloru po farbowaniu,
  • redukuje czas schnięcia włosów,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum,
  • działa leczniczo na atopową, łuszczącą się skórę głowy.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Jak olejować włosy?
Jak często olejować włosy i jaki olej będzie najlepszy?
Jak olejować włosy? Jak często olejować włosy i jaki olej będzie najlepszy? Dzień Dobry TVN
Olejowanie włosów w domu – jak robić to efektywnie?
Olejowanie włosów w domu – jak robić to efektywnie? Dzień Dobry TVN
Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami – zasady, produkty
Przyciemnianie włosów naturalnymi sposobami – zasady, produkty TVN zdrowie
Olejowanie włosów - olejem kokosowym, lnianym, rycynowym.
Co daje olejowanie włosów?
Olejowanie włosów - olejem kokosowym, lnianym, rycynowym. Co daje olejowanie włosów? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?