Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek do masażu – czym powinien się charakteryzować? Jak wybrać i przygotować najlepszy olejek?
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek do masażu – czym powinien się charakteryzować? Jak wybrać i przygotować najlepszy olejek?

Masaż olejkiem eterycznym

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Dobry, naturalny olejek do masażu nie tylko ułatwia wykonanie zabiegu, ale także ma działanie prozdrowotne, pielęgnacyjne oraz terapeutyczne. Działa zarówno na ciało, jak i na umysł. Warto dowiedzieć się, jakie olejki do masażu wybrać.

Na rynku dostępnych jest wiele olejków do masażu – niektóre z nich są w stu procentach naturalne, inne zawierają sztuczne substancje chemiczne, takie jak barwniki, syntetyczne aromaty czy parabeny. Aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, warto wybierać produkty, które zawierają naturalne substancje czynne, pielęgnujące skórę, a także takie, które działają terapeutyczne. Olejki do masażu można zakupić w postaci gotowych mieszanek, jak i przygotować je samodzielnie w domu.

Zobacz film: Olej konopny – zastosowanie. Źródło: Dzien Dobry TVN.

Jaki wpływ na ciało mają masaże i olejki do masażu

Masaż (także z wykorzystaniem olejków) ma duży wpływ na skórę, mięśnie, stawy, układ krwionośny i limfatyczny, a nawet układ pokarmowy i nerwowy. Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych przyczynia się szczególnie do poprawy samopoczucia.

Oto, jakie działanie ma masaż ciała:

  • dotlenia skórę (ułatwia oddychanie skórne),
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • stymuluje komórki skóry do wzmożonej pracy, a co za tym idzie do przyspieszenia procesów regeneracyjnych,
  • pomaga usuwać martwe komórki naskórka,
  • wpływa na ogólny wygląd i stan zdrowia skóry,
  • przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii z organizmu,
  • podnosi zdolność mięśni do pracy,
  • przyczynia się do dotlenienia i odżywienia mięśni,
  • rozluźnia napięte mięśnie i stawy,
  • przyspiesza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu organy są lepiej zaopatrzone w tlen,
  • masaż ma pośredni wpływ na układ pokarmowy – poprawia jego ukrwienie, a co za tym idzie, usprawnia trawienie i absorpcję substancji odżywczych.

Użyte do masażu olejki (zwłaszcza naturalne) zawierają cenne substancje odżywcze, które pielęgnują skórę. Masaż z wykorzystaniem olejków naturalnych i eterycznych może mieć działanie antycellulitowe, pielęgnacyjne, relaksacyjne, uspokajające czy pobudzające.

Jak przygotować olejek do masażu – podstawowa wiedza

Olejki do masażu są często dostępne w postaci gotowych substancji. Zaopatrując się w takie produkty, warto zwracać uwagę na ich skład i upewniać się, czy nie zawierają substancji drażniących, parabenów, barwników czy sztucznych substancji zapachowych. Gotowe olejki do masażu zawierają zwykle olej bazowy (np. olej słonecznikowy lub olej z pestek winogron) oraz dodatek olejków eterycznych lub substancji zapachowych.

Aby mieć pewność, z jakich składników został przygotowany olejek do masażu, warto wykonać go samodzielnie. W tym celu najlepiej wyposażyć się w stuprocentowe olejki naturalne.

Domowej roboty olejek powinien składać się z oleju bazowego i olejku eterycznego. Wystarczy do szklanej buteleczki wlać około 50 mililitrów oleju bazowego i kilkanaście kropli olejku eterycznego (zwykle wystarczy 12-17 kropelek). Następnie należy zamknąć buteleczkę i dokładnie wymieszać oba składniki.

Otrzymaną substancję najlepiej przechowywać w ciemnej, szklanej butelce, w chłodnym, zacienionym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie mieszanki, którą zużyje się podczas jednego masażu.

Do masażu nie powinno się wykorzystywać wyłącznie olejków eterycznych, ponieważ często są silnie skoncentrowane i mogą podrażnić skórę.

Zobacz film: Olej z rokitnika. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bazowe olejki do masażu

Olej bazowy jest bardzo ważnym składnikiem olejków do masażu. To on nadaje poślizg, który uprzyjemnia masaż, a także zawiera cenne składniki pielęgnacyjne. Olejki bazowe powinny dobrze się wchłaniać i zapewniać odpowiedni komfort podczas wykonywania zabiegów.

Oleje, które można wykorzystać to między innymi:

  • Olej z awokado – wnika głęboko w skórę, dostarczając jej cennych substancji odżywczych; zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i omega 6), witaminy A, B, D, E, K, PP i składniki mineralne. Doskonale regeneruje i odżywia skórę.
  • Olej z pestek winogron – składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Polecany jest do skóry starzejącej się oraz trądzikowej.
  • Olej ze słodkich migdałów – zawiera sole mineralne, witaminy A, B, D i E, a także proteiny i kwasy tłuszczowe. Nawilża, regeneruje i odmładza skórę.
  • Olej jojoba – skutecznie odżywia i intensywnie nawilża skórę. Zawiera witaminę A, E i F oraz fitosterole (sterole roślinne), mające zdolność do syntezy kolagenu w skórze.
  • Oliwa z oliwek – jest bogata w witaminy A, B, C, D i E, fosfor, potas i żelazo, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Olej sezamowy – doceniany jest między innymi ze względu na wysoką zawartość witaminy E. Polecany jest do masażu i pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej.

Eteryczne olejki do masażu

Olejki eteryczne wykorzystywane są zarówno do aromaterapii, jak i pielęgnacji skóry. Pd warunkiem, że są to olejki naturalne, bogate w składniki odżywcze. Szukając odpowiednich produktów, można trafić na kilka rodzajów olejków:

  • Olejki zapachowe – są to zwykle oleje wzbogacone syntetycznymi substancjami zapachowymi oraz sztucznymi barwnikami. Tego typu produkty nie mają zbyt wielu (lub żadnych) właściwości zdrowotnych czy pielęgnacyjnych. Ich zadaniem jest po prostu wydzielanie zapachu.
  • Olejki naturalne – są to oleje pozyskiwane z kwiatów, liści, kory drzew, łodyg, nasion czy korzeni. Oprócz tego, że pięknie pachną, zawierają także składniki odżywcze. Naturalne olejki powinny być wolne od sztucznych substancji chemicznych, wzmacniających zapach, zmieniających kolor czy konserwujących.
  • Olejki terapeutyczne – są to produkty naturalne, które zostały dokładnie przebadane przez producentów. Zawierają największą ilość substancji czynnych. Olejki tego typu są zazwyczaj najdroższe, a ceny plasują się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Olejki eteryczne mają różne działanie. Oto przykłady:

  • Olejki uspokajające – olejek rumiankowy, pomarańczowy, lawendowy, rozmarynowy czy olejek z paczuli.
  • Olejki relaksujące – olejek ze słodkiej pomarańczy, z grejpfruta, bergamotki, palmarosy, imbiru, geranium, drzewa sandałowego.
  • Olejki energetyzujące – olejek eukaliptusowy, cytrynowy, olejek z trawy cytrynowej, limonki, mięty pieprzowe czy szałwii.

Zobacz film: Zabiegi na cellulit: fala radiowa i masaż próżniowy. Źródło: Bez skazy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
6
Polecamy
Jak zrobić olejek różany?
Jakie ma zastosowanie i właściwości?
Jak zrobić olejek różany? Jakie ma zastosowanie i właściwości? Dzień Dobry TVN
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej.
Jak działa na organizm?
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej. Jak działa na organizm? Dzień Dobry TVN
Olejek jaśminowy – właściwości.
Jak stosować go do pielęgnacji włosów i skóry?
Olejek jaśminowy – właściwości. Jak stosować go do pielęgnacji włosów i skóry? TVN zdrowie
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia